Моите коментари

Зори коментира:
И хладен морски бриз да разрошва косите... Размечтахме се май май...
Зори коментира:
Благодаря Самира :) Аз също много ги обичам + комбинацията с истински морски залез, а защо не и изгрев?! Ама за сега ще се наслаждаваме само на морските дарове и ще си мечтаем за моренцето...поне до средата на юли.
Зори коментира:
Много Ви благодаря за отговора :)
Зори коментира:
Рецептата е интересна, но магданоза като количество ми се струва твърде много /връзка и половина за три порции/.
Зори коментира:
Бихте ли предложили идея, как точно да се събира този сос, който се изтича при печенето? Той със сигурност е много вкусен и би било жалко, да се прахосва.
Зори коментира:
Аз благодаря Таня за рецептата - вече знам довечера с какво ще се разхладя!
Зори коментира:
Чудесна рецепта Таня - изкушаващо, освежаващо, разхлаждащо …и мммммного апетитно! :)
Зори коментира:
ОК, така ще ги приготвя. Благодаря за бързия отговор! Поздрави :)
Зори коментира:
Гери, суровите картофи след като се настържат на ренде, посоляват ли се със сол, за да може да им се изцеди водата или направо така се омесват с каймата?
Зори коментира:
Благодаря Дани, радвам се, че си сготвила и ти е допаднала рецептата :) Пъстървата, картофките, чесъна ... изглеждат много много ВКУСНО! Благодаря за хубавите снимки! Поздравче :)
Зори коментира:
Начукват се в дървено хаванче, както съм описала в рецептата с леки и въртеливи движения. Нито пръска, нито хвърчи слуз, както предполага Сия. Целта е да се начукат черупките и да се смесят с охлювите. Фолиото за свежо съхранение или найлончето в хаванчето е, за да не се губят ценните вещества и всичко както е с пликчето (фолиото) да се ложи на болното място. Иначе дървото ще абсорбира част от сместа. Фолиото върху чукалото е, за да не се налага да го миете после - просто го сваляте и изхвърляте.
Зори коментира:
Благодаря много за страхотните снимки и онагледяващото видео към рецептата! Направени са изключително професионално! Отново благодаря :)))
Зори коментира:
Първо, не е трябвало твоята приятелка да маже мястото със свинска мас, защото тя прави филм върху кожата и не позволява на активните съставки да проникнат в тялото. Свинската мас се използва в други случай за загряване, омекотяване или да предпази кожата, когато се правят компреси с агресивни за кожата съставки. Второ, не трябва да се ползва блендер, а хаванче, защото в случая не е нужно да се получи "кайма", а охлювите само да бъдат начукани, и то най-вече черупките (те лесно се начукват). И трето, компреса се прилага в седем последователни дни. Надявам се, че съм обяснила достатъчно ясно. Поздрави, :)
Зори коментира:
Не, няма значение къде са шиповете - слага се сместа от охлюви, отгоре се поставя найлонче и върху него памучен плат, шал или еластичен бинт, за да се фиксира. Важното е компреса да остане цяла нощ върху мястото.
Зори коментира:
Да, процедурата по приготвянето не е никак приятна, но за сметка на това резултата при майка ми беше магически. Преди това направо премираше от болка, но още след втория компрес имаше невероятно подобрение. Все пак направихме 7-те процедури и от тогава няма и помен от болката - а това беше преди цели 8 години.
Зори коментира:
А и не съм сигурна дали ще оцелеят 7 дни без храна и вода. Държала съм охлюви до 3 дни, но за готвене, за да се изчистят, но тук става въпрос за лекарство, а не за храна. Ако си имате двор и ги похлупите върху тревата със щайга или нещо подобно, за да могат да се хранят през това време, би трябвало да няма проблем да се съберат на куп направо 49 броя. В този случай е необходимо и да се полива тревата с лейка, за да се поддържа влажна.
Зори коментира:
Сигурно може :), но когато я изпробвахме вкъщи, ние си ги събирахме всеки ден пресни. Правихме процедурата за 7 дни и повече не се наложи да я повтаряме, защото шиповете на майка ми се стопиха и от тогава няма никакви оплаквания.