Gotvach.bg»Форум»Чуждестранна Кухня»Познавате ли подправката лимонена трева?

Познавате ли подправката лимонена трева?

  • 06.02.16 03:19#1Веселина КонстантиноваВеселина КонстантиноваАвторРегистрация: 01.12.15Град: КарловоОтговори: 503Познавате ли подправката лимонена трева?Има наистина невероятен аромат на лимон. Исках да си я отглеждам в къщи, но не успях да се сдобия.

    Чувала съм, че умъртвява раковите клетки.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 07.02.16 12:27#2Мартина ТраковаМартина ТраковаПомощник ГотвачРегистрация: 17.07.12Град: СофияОтговори: 448от: Познавате ли подправката лимонена трева?Виждала съм я само като украса в чинияОтговорОтговор с цитат
  • 07.02.16 12:34#3Сия РибагинаСия РибагинаМастър ШефРегистрация: 02.08.13Град: СофияОтговори: 428от: Познавате ли подправката лимонена трева?Когато съм вкъщи нон стоп телевизора ми работи на готварските канали,там често съм виждала да я употребяват,но лично никога не съм ползвала,дори и не съм я срещала по магазините,иначе бих си купила за проба ОтговорОтговор с цитат
  • 07.02.16 02:42#4Илияна ДимоваИлияна ДимоваГуруРегистрация: 12.01.16Град: РадневоОтговори: 666от: Познавате ли подправката лимонена трева?Само виждам , че я употребяват по кулинарните предавания, даже не знам дали се продава по магазинитеОтговорОтговор с цитат
  • 07.02.16 05:40#5Мариела ХристоваМариела ХристоваПомощник ГотвачРегистрация: 07.01.16Град: АхелойОтговори: 402от: Познавате ли подправката лимонена трева?Подправката лимонена трева помага и при главоболие, умора, стрес, облекчава симптомите на грип и настинка.ОтговорОтговор с цитат
  • 08.02.16 10:51#6Йорданка ТасеваЙорданка ТасеваИноваторРегистрация: 19.01.16Град: РадневоОтговори: 707от: Познавате ли подправката лимонена трева?Не съм работила с нея, но знам че е много полезнаОтговорОтговор с цитат
  • 08.02.16 12:52#7Йорданка ТасеваЙорданка ТасеваИноваторРегистрация: 19.01.16Град: РадневоОтговори: 707от: Познавате ли подправката лимонена трева?Лимонената трева произхожда от Югоизточна Азия, където широко се използва като свежа подправка (особено популярна е в Тайланд, Виетнам, Камбоджа и Индонезия). Използва се също и за извличане на етерично масло. Цялото растение има сравнително силен аромат на лимон. Но за кулинарни цели се използва най-вече сърцевината на стъблата (това всъщност са псевдо-стъбла). Тази част е нежна, докато останалите части са доста груби. Лимонената трева се използва предимно свежа, защото като изсушена има значително по слаб аромат.

    Въпреки че това растение произхожда от тропиците, то може да се отглежда напълно успешно и у нас, но само през безмразовата част на годината. Единствените по-специални грижи които трябва да се положат произтичат от това, че при нашия климат не се образуват семена, в резултат на което размножаването става чрез делене на туфите. За да имате разсад за следващата година, е достатъчно през есента да извадите една туфа (която е с множество стъбла) и да я прехвърлите в саксия, която трябва да държите през зимните месеци на светло и топло място - над 15 градуса. Важно е да не изрежете стъблата, защото най-често растенията не могат да се възстановят през неблагоприятните зимни месеци и загиват.

    Отглеждането на лимонена трева не е никак сложно. Веднага след като опасността от слани във вашия район е отминала разделяте растенията от туфата и ги разсаждате по примерна схема 1 м. х 50 см.. Добър вариант е и разсаждането на двуредови ленти, примерно: 1,3 м. между лентите Х 80 см. между редовете в лентата Х 50 см. между растенията в реда. От тук нататък единственото, което трябва да правите, е:
    - Поливане - това е задължително мероприятие при засушаване, защото лимонената трева има мощна, но плитко разположена коренова система, която се нуждае от често напояване с не големи норми вода.
    - Плевене и окопаване - само докато растенията избуят, след това на плевелите ще им е почти невъзможно да израснат.
    - Прибиране на реколтата - това може да се извършва многократно, като се изваждат от време на време най-дебелите стъбла (тези, които са поне 1 см. в диаметър), или еднократно - в края на сезона.

    Когато се появи опасността от първия есенен мраз всичко започва отначало (изваждате една или повече туфи, прехвърляте ги в саксия...)
    ОтговорОтговор с цитат
  • 08.02.16 12:53#8Йорданка ТасеваЙорданка ТасеваИноваторРегистрация: 19.01.16Град: РадневоОтговори: 707от: Познавате ли подправката лимонена трева?това го намерих в сайт в който продават семена, дано е полезна информация за някогоОтговорОтговор с цитат
  • 08.02.16 04:13#9Гергана ГеоргиеваГергана  ГеоргиеваГуруРегистрация: 19.01.16Град: РадомирОтговори: 527от: Познавате ли подправката лимонена трева?Никога не съм я срещала в магазините,а и не съм чула някой да си отглежда вкъщиОтговорОтговор с цитат
  • 09.02.16 11:08#10Деси МариноваДеси МариноваГотвачРегистрация: 05.01.16Град: КозлодуйОтговори: 247от: Познавате ли подправката лимонена трева?Не съм знаела, че е толкова полезна, явно трябва да я потърся в по-големите вериги магазини.ОтговорОтговор с цитат
  • 19.02.16 01:41#11Ваня ГеоргиеваВаня ГеоргиеваГуруРегистрация: 30.01.11Град: ЕлховоОтговори: 1008от: Познавате ли подправката лимонена трева?Аз имам растение което като му стрия листенцата миришат на лимон.Но не е лимонена треваОтговорОтговор с цитат
  • 25.02.16 01:09#12Йорданка ТасеваЙорданка ТасеваИноваторРегистрация: 19.01.16Град: РадневоОтговори: 707от: Познавате ли подправката лимонена трева?Ваня как се казва това растение, и защо го варишОтговорОтговор с цитат
  • 05.05.16 03:07#13Ваня БлагоеваВаня БлагоеваГотвачРегистрация: 10.01.16Град: ЛомОтговори: 574от: Познавате ли подправката лимонена трева?Не съм готвила с лимонена трева, а и не съм виждала до сегаОтговорОтговор с цитат
  • 05.05.16 03:12#14Ваня ГеоргиеваВаня ГеоргиеваГуруРегистрация: 30.01.11Град: ЕлховоОтговори: 1008от: Познавате ли подправката лимонена трева?Имам такова борче в саксия,красиво е и като счупя клонче мирише на лимон, не съм сигурна дали е това.Някой казват домашен кипарис но да мирише на лимон ...ОтговорОтговор с цитат
  • 05.05.16 05:35#15Албена АсеноваАлбена АсеноваГуруРегистрация: 08.05.13Град: ВарнаОтговори: 482от: Познавате ли подправката лимонена трева?Купих си семенца,сложих си ги в градината,но не изникнаха.Така и не можах да стигна до кулинарни експерименти с нея.ОтговорОтговор с цитат
  • 15.09.16 09:29#16VeselinaVeselinaИноваторРегистрация: 22.06.16Град: -Отговори: 235от: Познавате ли подправката лимонена трева?Знам, че се използва в азиатската кухня. Тънки дълги листа с лимонов аромат.Виждала съм да се продават пакетчета за сеене, сигурно може да се сее в саксии.ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest