Gotvach.bg»Форум»Здравословно Хранене»Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?

Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?

  • 11.02.16 08:16#1Татьяна БаловаТатьяна БаловаНовакРегистрация: 26.01.16Град: СофияОтговори: 49Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?От няколко години вече не си купувам "пилешко" от магазина. Само като си представя с колко хормони, антибиотици, ГМО и да не казвам още с какво ги тъпчат, направо ми се повдига! Вече не си купувам и риба, отглеждана в садки. Тях пък с какво ги хранят няма да ви казвам.

    Във всеки случай ако ви прави впечатление, в много случаи шаранът, сомът и дори пъстървата са само кожа, кости и мазнина. Нито си купувам, нито ползвам за готвене кренвирши, луканки, така наречените "пресни" салами, натъпкани с вода и консерванти шунки, пушени меса и т.н. Не си купувам сирене, на което (слава Богу, вече) пише, че е направено от подобие на мляко, но не от мляко. От киселите млека си купувам само такива, на които пише, че съдържат "натурална" или "българска" закваска, а не просто "закваска". И то не за друго, а за да си заквася, както казва моята внучка, "мляко от ИСТИНСКА КРАВА".

    Ще речете: "Тая пък какво ли си купува!" Е, имах късмета да се изселя от опротивялата ми София и да заживея на село, и то в едно цивилизовано село, където има бърз интернет (без който иначе няма как да движа бизнеса си), кабелна телевизия, три магазина за хранителни стоки и 4 кръчми.Макар, че жителите му са само около 700. Вече не казвам и кое село е, защото като кажа, който дойде, идва пак - баири, язовири, красотилища, ама като почнат да идват хората на тълпи, почват и да цапат като невидели.

    Затова не казвам в кое село живея. Та какво си купувам... Яйца, мляко, масло, кокошчици, телешко, свинско, сирене, кашкавал - от хората тук и от съседното село. Рибата си я ловя сама в язовира - пъстърва, бяла, костур, уклей, шаран... А зеленчуците си ги отглеждам в двора.Е, и хляб си купувам от магазина. Това е. А вие какво мислите за храните в магазините?
    ОтговорОтговор с цитат
  • 14.02.16 08:46#2Татьяна БаловаТатьяна БаловаНовакРегистрация: 26.01.16Град: СофияОтговори: 49от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?Дааа, домашни производители... Много хубаво - мляко от истинска крава, яйца от истински кокошки, масло, избито вкъщи, месце, пасло по тучни ливади или хранено с картофки и коприва. Европейците дават луди пари за еко-продукти, само че искат СЕРТИФИКАТ за произход. Много е хубаво да си хапваме и пийваме истински неща, лошото е, че има малко риск в тая работа. Може истинската крава да не е добре нагледана и да е заболяла от туберкулоза. Тогава дори изваряването на млякото не помага - бацилите си остават, защото 100 градуса не са достатъчни да ги унищожат. А БДС и държавният контрол са отдавна забравени понятия. Какво правим тогава? Риска ли поемаме или си купуваме боклуци от магазина? Или може би има някакъв трети вариант?ОтговорОтговор с цитат
  • 15.02.16 04:53#3Мартина ТраковаМартина ТраковаПомощник ГотвачРегистрация: 17.07.12Град: СофияОтговори: 448от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?Купувам всичко което ми се яде(не само на мен,а на цялото семейство).Придържам се към месата били те от Полша или Франция.Направи ми впечетление в един магазин на скоро,че българския кашкавал е по скъп и то в пъти,от колкото гауда,ементал и т.н.Ще ядем вносна стока! :y:ОтговорОтговор с цитат
  • 12.03.16 05:10#4Ваня БлагоеваВаня БлагоеваГотвачРегистрация: 10.01.16Град: ЛомОтговори: 574от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?Прясно и кисело мляко! Има още неща които избягвам и вземам рядко, защото ни се хапва, пък домашно си го нямаме.ОтговорОтговор с цитат
  • 14.03.16 10:57#5Лидия - ГериЛидия - ГериГотвачРегистрация: 04.12.15Град: ПерникОтговори: 570от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?Не си купувам маргарин .ОтговорОтговор с цитат
  • 30.04.16 09:28#6Гергана ГеоргиеваГергана  ГеоргиеваГуруРегистрация: 19.01.16Град: РадомирОтговори: 527от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?От извесно време не купувам пилешки бутчета,нещо не ми харесватОтговорОтговор с цитат
  • 30.04.16 10:25#7Нина Иванова ИвановаНина Иванова ИвановаМастър ШефРегистрация: 05.12.15Град: СофияОтговори: 112от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?За съжаление няма от къде да купя (взема и произведа) домашни и се налага всичко да е от магазина. Подбирам обаче марките (макар и да не е сигурно нищо), а плодовете и зеленчуците купувам в повечето случаи от големите вериги като се надявам да са контролирани по-строго. Понякога и от пазарите купувам ама там се дразня защото продавачите доста лъжат. Отпред стоката прекрасна, а отзад в плика ти слагат боклуци. Предпочитам да ме лъжат с кантара, а не с качеството. Не купувам и чипсове, зрънчовци (рядко заради децата купувам) и всякакви такива храни както ги наричам аз за хамстери.ОтговорОтговор с цитат
  • 30.04.16 11:10#8NEVINEVIПомощник ГотвачРегистрация: 01.02.16Град: МалчикаОтговори: 117от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?всичко което мога да си отглеждам не купувамОтговорОтговор с цитат
  • 16.07.18 03:28#9justsavagejustsavageНовакРегистрация: 27.06.18Град: МонтанаОтговори: 192от: Какво не си купувате за готвене или ядене от магазина?животински продуктиОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest