Gotvach.bg»Форум»Здравословно Хранене»Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като Хашимото

Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като Хашимото

  • 13.02.16 06:08#1Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоЗдравейте,

    казвам се Наталия Георгиева и от 7 години се боря с Хашимото и неговите симптоми, преди 6 месеца открих хранителен режим с който подобрих състоянието си до почти здрава без симптоми.

    Рецептите които ще споделям са съобразени с режима който спазвам и който ми помогна да съм здрава и с 20кг. по-лека.

    Ако и вие имате подобен проблем с радост бих ви разказала за него и да помогна в лутането на други като мен.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 06:20#2AdminAdminАдминистраторРегистрация: 04.10.08Град: -Отговори: 103от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоЗдравейте Наталия,

    това е прекрасна идея, ще се радваме да споделите рецептите си с нас. От вашия админ (зъбчатото колело горе вдясно) като кликнете и изберете таб РЕЦЕПТИ има линк за добавяне на рецепта.

    Като добавяте една рецепта можете да добавяте в заглавието при какво заболяване помага рецептата. Например: Здравословен коктейл при Хашимото.

    Сайтът е доста популярен и така ще помогнете, да не казвам на хиляди, но на много хора!

    поздрави, Готвач.бг
    ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 06:24#3Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоБлагодаря за подкрепата,следващите ми рецепти ще го напиша,днес добавих две но не съобразих че мога да напиша и тази информация,а прочетох че не може да се коригират след публикуване.ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 06:49#4Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоРежимът се казва Автоимунен протокол и тук ще споделя с вас какво представлява и кои харни включва и изключва.
    Автоимунния протокол е режим с противовъзпалително действие, създаден с цел елиминиране на храните, които са най-честите алергени, регулращ имунната система и чревния тракт, по-изчистената версия на Палео режима. Елиминационната фаза, в която не се консумират нещата от списъка за изключване трябва да продължи поне 2 месеца минимум, през които тялото да спре да произвежда антитела. След изчезване на симптомите или 2 месеца от началото на AIP, следващата фаза, която може да се направи е на въвеждането отново на забранените, за да се изясни евентуална реакция към тях. Автоимунните заболявания са състояния, в които тялото не прави разлика между здрави тъкани и външни чужди агресори и точно тук се появяват реакциите. Тялото започва да атакува собствените си тъкани, което може да продължи с месеци, дори години до пълното отключване на автоимунно заболяване.

    Реакциите не са обезателно само от гастро произход, могат да бъдат много общи като промени в настроението, хрема, болки в мускулите и ставите, глад за сладко и кофеин, умора, кожни обриви, екземи, кашлица, сухота в очите, устата, главоболие, проблем със съня. Най-добрият начин за засичането им е да се води дневник, в който да се описва всичко, което се консумира и начина по който се чувствате. Относно включването на някоя от забранените храни - по една на всеки 5 дни до предизвикване на симптом.

    Препоръката е да се следва стриктен режим в продължение на поне два месеца. Напълно стриктен, без изкушения, дори и малки, тъй като дори и минимални количества от алергени могат да ви върнат в самото начало. За ВКЛЮЧВАНЕ:



    Зеленчуци - артишок, рукола, аспержи, китайско зеле, броколи, карфиол, брюкселско, целина, краставица, зелен фасул, тиква, ревен, кейл, праз лук, кресон, гъби, спанак, маруля



    Кореноплодни - моркови, сладък картоф, лук, ряпа, репички, пащърнак, ряпа



    Месо - говеждо, пилешко, агнешко, еленово, пуешко, заешко, патешко, риба и ракообразни рак, стриди, свинско, бизонско, биволско и карантии сърце, дроб, бъбреци, костен бульон



    Плодове - ябълка, банан, авокадо, кайсия, портокал, манго, нектарина, лайм, лимон киви, гуава, грозде, грейпфрут, кокос, мандарини, череши, фурми, пъпеш, къпина, смокиня, боровинки, папая, праскова, сливи, ягоди, круша, диня, ананас, малина, нар



    Мазнини - животински, авокадо, кокосово масло, патешка и свинска мас, зехтин, 7 растителни



    Ферментирали - кисело зеле, камбуча, ферментирали зелевчуци морков, цвекло и т.н.



    Провизии - ябълков оцет, аншоа, сушени плодове, маслини, сьомга, риба тон, сардини, кокосово брашно и стърготини

    Билки - лимонова трева, лавандула, босилек, дафинов лист, копър, мента, пелин, розмарин, салвия, магданоз, мащерка



    Подправки - канела, чесън, карамфил, морска сол, куркума, шафран, джинджифил



    За ИЗКЛЮЧВАНЕ:



    Зърнени - амарант, ечемик, елда, булгур, царевица, просо, киноа, спелта, овес, пшеница, ориз, ръж, сорго



    Яйца - пилешки, гъши, патешки



    Алкохол; ибупрофен, аспирин; кафе и какао



    Ядки - бадем, бразилски орех, макадамия, орех, лешник,



    Млечни - масло, сирене, прясно мляко, кисело мляко, крема сирене, сметана



    Семена - конор, слънчоглед, сусам, мак, тиква ама от тази голямата кръглата ахаха как го обясних, индийско орехче, синап/кресон, колиандър, чиа, кимион, сминдух, ким



    Покритосеменни - домати, картофи, паприка, годжи бери, шипка, червен пипер, люти чушлета, пиперка, тютюн, патладжан

    В началото на режима е хубаво първата,а и втората седмица да сте предимно на булъони и крем супички за да може организмът ви да се нагоди към новия начин на хранене.
    Надявам се че ще има хора които да се заинтригуват и опитат,аз успях да си подобря състоянието по този начин и в момента се храня също спазвайки тези принципи.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 07:45#5ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоБлагодаря Наталия за инфото ,с интерес ще чета всичко което споделяш и рецепти също щом са за здравето Прекрасно е че реши да напишеш този пост Браво за идеята и успех с рецептите и писането :kiss:ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 08:02#6ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоНаталия като не се разрешават картофи от какво си прави супичките Нали тези които си написала се изключват от менюто - домати, картофи, паприка, годжи бери, шипка, червен пипер, люти чушлета, пиперка, тютюн, патладжан ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 08:06#7Албена АсеноваАлбена АсеноваГуруРегистрация: 08.05.13Град: ВарнаОтговори: 482от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоМного полезна информация,но ми се вижда трудна за изпълнение,поне за мен.Но здравето преди всичко. ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 08:41#8Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоТрудно е първата седмица докато човек се ориентира,супичките са основно от позволените зеленчуци,правя си супа от спанак и моркови,от тиква с кокосово масло,от тиквички с пилешко месо може да се слага лук,да се комбинират различни плодове като авокадото например,ако следите рецептите ми ще видите че изобщо не е трудно,особено ако е мотивиран човек и знае че го прави за да оздравее.ОтговорОтговор с цитат
  • 13.02.16 08:43#9Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоПравите супите от позволените зеленуци,можете да ги комбинирате по различен начин,често комбинирам тиквата с друг зеленчук,спанак,коприва също са разрешени,просто малко фантазия и винаги се получава,тези дни си правих и таятели от тиквички и моркови стана прекрасно скоро ще публикувам.ОтговорОтговор с цитат
  • 18.02.16 07:59#10ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоБраво Наталия ,ще очаквам да видя рецептата Фантазия имам ,но нещо много ме изкушават вкусотии които не са позволени :x: това ми е проблема ОтговорОтговор с цитат
  • 18.02.16 09:44#11Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоАз също се изкушавам и тогава търся начин да заместя с позволено това което не трябва да ям и почти винаги се получава.ОтговорОтговор с цитат
  • 18.02.16 10:10#12гина райчевагина райчеваНовакРегистрация: 18.02.16Град: КесаревоОтговори: 55от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоЗдр.аз също страдам от това заболяване .трябва дасе приемат достатачно протеини ядки-opeхи месо поне един пат на седмицата риба .яйца др.ОтговорОтговор с цитат
  • 18.02.16 11:21#13Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоЯдките не ми понасят имам ужасни стомашни болки от тях,пък и доста от тях са изключени в режима който спазвам,но останалото от вашите предложения спазвам.ОтговорОтговор с цитат
  • 19.02.16 07:19#14ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоМоята докторка каза ,никакви орехи да не ям ,можело само бадеми ,лешници но не и орехи най вече пресни защото имат високо съдържание на йод - така ли е при вас ??? :x:ОтговорОтговор с цитат
  • 19.02.16 08:40#15Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоДа аз също го знам това,но зависи какъв е проблема на ЩЖ, при Хашимото има недостиг на йод и може да се хапват но ограничено,аз приемам Селен.ОтговорОтговор с цитат
  • 19.02.16 08:41#16Natalia GeorgievaNatalia GeorgievaНовакРегистрация: 12.02.16Град: СофияОтговори: 38от: Хранителен режим за хора с Автоимунни заболявания като ХашимотоДа аз също го знам това,но зависи какъв е проблема на ЩЖ, при Хашимото има недостиг на йод и може да се хапват но ограничено,аз приемам Селен.ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest