Gotvach.bg»Форум»Начинаещи кулинари»Кои охлюви се "берат" за готвене?

Кои охлюви се "берат" за готвене?

  • 31.03.17 02:39#1ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175Кои охлюви се "берат" за готвене?От днес забелязах, че охлювите са плъзнали след дъжда. Искам да пробвам рецепта с охлюви, все още не знам точно каква ще е, но да си призная, въобще не знам кои охлюви са подходящи за тази цел.

    Забелязах, че има по-светли и по-тъмни. Дайте съвет.

    И другото, което ме интересува - подходящ ли е сега момента за "бране" или трябва да се изчака да се поохранят малко?!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 21.04.17 07:58#2ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Кои охлюви се "берат" за готвене?Наближава сезонът на охлювите. По този повод си позволих да споделя моя начин за почистване и приготвяне на градински охлюви за тези, които нямат опит с тези гадинки, но пък имат желание да опитат сами.

    Първо малко информация за тези интересни животинки. Градинският охлюв спада към сравнително малкия брой животни с много силно изразен хермафродитизъм. Мъжките и женските полови органи на всяко животно са еднакво добре развити и са в състояние да произвеждат почти завършени форми на сперматозоиди и напълно оформени яйца. При нашите климатични условия половата активност на градинските охлюви настъпва през първата половина на април и завършва в края на май. Размножаването става чрез яйца, като всеки охлюв в полова зрелост ( тя настъпва от 3-тата година до 5 – 6-тата) снася по 45 до 90 предварително оплодени яйца.

    Някои градински охлюви заравят яйцата си в специално приготвени дупки в почвата на дълбочина до 12 см., а други настаняват яйцата си по повърхността на земята под шумата, между камъните, разни клонки и др., след което ги изоставят и не се грижат за тях.

    Инкубацията продължава около 20-25 дни, но при неблагоприятни условия (влага и топлина) продължава с още няколко дни. Оптималната температура за люпимост е от 16-18 градуса, като средната е 70-75%. Излюпените охлювчета изпълзяват през нощта или сутрин при разсъмване, когато околната растителност е още росна. Те се грижат сами за себе си, като достигат полова зрелост през третата или четвъртата година.

    Приема се, че градинските охлюви имат средна възраст от 6 до 7 години, след което навлизат в старческа възраст с прогресивно повишаваща смъртност. За максимална възраст на охлювите в Европа се приема 19-20 години. У нас са намирани екземпляри по на 15-16 години. Единствения белег за определяне възрастта на охлювите са броя на секторите на черупката (навивките на черупката). Охлювчето се излюпва с 1 извивка, което ще рече, че на една година има 2 извивки, на 2 години е с три спирални извивки, на 3 години е с 4, на 5 години с 6 спирални извивки и т.н.
    За консумация и изкупуване се събират охлюви от 3-тата година. Което ще рече с 4 спирални извивки и размер на черупката по голям от 28 милиметра.(Източник biofriendsbg.com)

    На територията на България се събират градински охлюв (Helix pomatia) и лозов охлюв (Helix lucorum). Има и ферми за охлюви, които отглеждат и вносни видове. Охлюви могат да се купят полуготови в някои големи търговски вериги. Могат да се купят и живи от пазара, отглеждани във ферми или събрани от мургави предприемачи. Можете да си съберете и сами.
    (Източник biofriendsbg.com)
    ОтговорОтговор с цитат
  • 23.05.17 09:37#3ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Кои охлюви се "берат" за готвене?
    Днес бях на лов за охлюви! Уловът беше повече от успешен! Ще ги оставя за 2 - 3 дни в мрежа да се изчистят и ще споделя, как съм ги приготвила!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 01.06.17 09:06#4ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Кои охлюви се "берат" за готвене?Станаха уникално вкусни!
    Както и обещах, ето и рецептата:

    Охлюви с тиквички и ориз на фурна:

    http://recepti.gotvach.bg/r-72557-%D0%9E%D1%85%D0%BB%D1%8E%D0%B2%D0%B8_%D1%81_%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B8_%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7_%D0%BD%D0%B0_%D1%84%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0
    ОтговорОтговор с цитат
  • 31.05.18 09:36#5ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Кои охлюви се "берат" за готвене?А и да отбележа - по-светлите охлюви са по-вкусни от тези, с по-мургав външен вид!
    Така че по възможност събирайте от тях!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 04.10.18 10:02#6ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Кои охлюви се "берат" за готвене?Ето още една вкусна рецепта с охлюви: Панирани охлюви на шишче - бързо, лесно и много вкусно мезе за всяко питие!
    Под бързо имам предвид ако предварително сте свършили процедурата с варенето, почистването и т.н. или ако сте си купили готови почистени вече охлюви от големите вериги магазини. Аз лично си ги "набирам", следва дългата процедура... и след това във фризера...та когато ми се похапват да си имам под ръка готови.

    http://recepti.gotvach.bg/r-75831-Панирани_охлюви_на_шишче
    ОтговорОтговор с цитат
  • 04.10.18 10:09#7ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Кои охлюви се "берат" за готвене?И няма как да не спомена една от любимите ми рецепти - Охлюви по бургундски - истински кулинарен шедьовър, а е толкова лесна за изпълнение.

    http://recepti.gotvach.bg/r-94183-Охлюви_по_бургундски?s=1
    ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest