Gotvach.bg»Статии»Кулинария»Скоро в менюто на Европа: деликатеси с насекоми

Скоро в менюто на Европа: деликатеси с насекоми

Хранене с Насекоми

Знаете ли какво подготвят производителите на храни в комбина с учените? Да ни предлагат храни с насекоми! Насекомите отдавна са част от кухнята на азиатските народи, а идеята е въвеждането им в хранителното меню на западните хора вече да стана факт.

Според учените насекомите са суперполезни за здравето. Много от тях са богати на полезни вещества, заради което се консумират от хилядолетия в източните страни. Голяма част от сушените насекоми са си чист белтък!

Например знаете ли, че един килограм насекоми съдържат около 600 калории. В сравнение - в 1 килограм царевица има 320-340 калории. Порция от 100 грама насекоми съдържа близо 13 грама протеин и едва 5-6 грама мазнини.

Скоро в менюто на Европа: деликатеси с насекоми

Практиката да се ядат насекоми се нарича ентомофагия. Тя е разпространена в редица страни на Азия, Централна Южна Америка и Африка.

Например в Тайван пържените гъсеници са един от най-вкусните месни деликатеси. Водните кончета притежават същата слава на остров Бали. На Изток похапват още бръмбари, червейчета, яйца от мравки, ларви от нощна пеперуда.

В Мексико пък много ресторанти предлагат личинки на големи насекоми. Една порция може да достигне 24 долара.

Скоро в менюто на Европа: деликатеси с насекоми

Почитателка на насекомите е самата Анджелина Джоли. Холивудската звезда неведнъж е споделяла в интервюта колко са й се усладили хлебарките и ларвите от пчели и скакалците, които е яла в Камбоджа.

В Колумбия пък хит са мравешките трътки, които действали като афродизиак.

Еколозите и зоолозите са на мнение, че е по-добре да ядем насекомите, които увреждат посевите, отколкото да ги убиваме с химикали като по този начин рискуваме и здравето си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Валентин
Валентин
19.04.2013 22:54
Безспорно учените имат големи постижения.Но в условията на неоглобализъм и поръчители на научните разработки-производителите на храни и хранителни добавки...не мислите ли,че изчезва самобитността на националните кухни от една страна и в същото време проблема с глада в Африка не се решава.Възниква усещането,че освен увеличаването на печалбите на производителите на храни,научните разработки нямат никакъв друг смисъл...А колкото до камбоджанските хлебарки-в бедна България има достатъчно парвенюта,които ще се опитат да копират Анджелина Джоли. Аз предпочитам типичните за България храни и силно се дразня от понятия като: безалкохолна бира;безникотинови цигари;истинският бял шоколад;безкофеиново кафе...СВЯТ НА СУРОГАТИ И МЕНТЕТА.
0
0