Gotvach.bg»Статии»Кулинария»Въздейства ли храната върху мозъка ни?

Въздейства ли храната върху мозъка ни?

Нина НордНина Норд
Джедай
8252k
Хранене

Здравият разум ни подсказва, че като се храним, по този начин храним и мозъка си. Но може ли наистина това, което се намира в чинията ни, да повлияе върху мислите и чувствата ни?

Всички сме чували, че шоколадът подобрява настроението, чистите въглехидрати успокояват, а рибата ни прави умни. Някои невромедиатори – биологично активни химични вещества, чрез които се осъществява предаването на електрически импулси между невроните, влияят върху мозъка ни и състоянието ни.

Например високите нива на серотонин се асоциират със спокойно, щастливо и отпуснато състояние, а ниското ниво на това вещество е свързано с депресия и агресия.

Някои от представите ни за въздействието на храните върху мозъка ни са силно преувеличени, твърди психологът Робин Канарек, ръководител на лаборатория по хранене в Медфорд, САЩ.

Според него една от широко разпространените заблуди е, че захарта прави децата хиперактивни. Екип учени, ръководени от него, провел анализ на въздействието на захарта върху поведението на децата.

Оказало се, че захарта няма нищо общо с начина, по който се държат децата. Освен това се оказало, че организмът ни не може да различи захарта в ябълковия сок от захарта в сладкиша.

Закуска в Леглото

Това, че кафето повишава работоспособността и умствения заряд е вярно. Кофеинът подобрява настроението, помага за концентрацията, добавя енергия. Страхът пред зависимост от кафето не е рационален, тъй като хората на практика не са зависими от тази напитка.

Заблуда е, че въглехидратите ни даряват със спокойствие и щастие. Това е доста остаряла теория, но много хора се поддават и държат в бюрото си сухи пасти и вафли, за да се успокояват, когато напрежението нарасне.

Теорията произлиза от факта, че въглехидратите покачват нивото на серотонин, а той ни кара да се чувстваме много по-добре. Но целият проблем се състои в това, че белтъчините, които попаднат в организма ни, блокират поглъщането на серотонин от мозъка, и въглехидратите не могат да повлияят върху настроението ни.

Например ако не сте закусвали, а цял ден се тъпчете с въглехидрати, вероятно е следобяд или вечерта нивата на серотонин в организма ви да са покачени.

Но на практика някои белтъчини, като например тези в яйцата, могат повече да повлияят върху настроението ни повече от въглехидратите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest