Gotvach.bg»Статии»Кулинария»Характерни черти на румънската кухня

Характерни черти на румънската кухня

Румънска кухня

Областите на днешна Румъния са обитавани от различни племена. Даките и гетите са едни от първите заселници по тези земи, а сведенията за тях датират няколко века преди новата ера. Румънците смятат, че в корените на родословното им дърво стои смесването на даките с римските колонисти от времето на римския император Траян.

Румънската кухня е разнообразна, с ястия, повлияли се не само от природните условия, но и от многовековната история. Силно влияние има балканската кухня, както и кулинарните особености на съседните народи – българи, сърби и унгарци.

Качамак на фурна

От турците румънците са възприели любимата ни шкембе чорба, от българите – зеленчуковите манджи, от гърците – мусака, а шницела – от австрийците. Подобно и на нашата кухня, в различните ширини на Румъния, рецептите се различават.

Дроб сарма

Съществува добруджанска кухня, трансилванска кухня и други.

Баница

Една от най-популярните храни в страната е качамак – ястие от царевично брашно. Мамалигата навярно е кулинарна емблема на румънците и, както предполагаме знаете, се приготвя от сварено царевично брашно. Точно заради това ястие румънците биват наричани нарицателно „мамалиги” в другите страни.

Историята разказва, че това ястие е било смятано за храна на бедняците дълго време. Сега обаче заема достойно място на румънската трапеза и се е превърнало в емблема на кулинарията им.

Румънците предпочитат свинско месо. В кухнята им намират място и телешко, агнешко и пилешко. Повечето от традиционните рецепти са свързани с определен празник или с настоящия сезон. По Коледа всяко семейство традиционно коли прасе. Така се приготвят множество разнообразни месни ястия като картабоши (кърнаци с черен дроб в свинско черво) или пифтие (желирани части от прасето като уши, зурла или глава). Интересен факт е, че на Коледа румънците приготвят и козунак.

За Великден румънците готвят агнешко, като подобно на българите, от агнешките дреболии приготвят дроб сърма, наричана на румънски „дроб”. За десерт поднасят специфичен вид румънска баница – със сирене и стафиди.

Друг любопитен момент от кухнята на северната ни съседка е „Българската салата”. Тя се прави от домати, краставици, печени чушки, лук, сирене и шунка.

Ракия

Плодовете и зеленчуците също са на почит на румънската трапеза. Най-често зеленчуците са мариновани и се поднасят като гарнитура към месните ястия.

Румънците уважават чесъна. Друга почитана гозба е боршът - кисела настойка от пшеница.

Румънците най-често наливат в чашите си вино като предпочитат полусухите и сладките червени и бели вина. Бялото вино най-често се консумира разредено с газирана вода или както те го наричат - „шприц”.

Северната ни съседка е сред най-големите производители на сливи в света. Почти цялата си продукция използват за направата на сливова ракия, наричана „цуйка”, която е с нисък градус. Произвежда се и плодова ракия, която обаче е с по-висок градус и носи наименованието „палинка”. В състава и влизат ябълки, сливи, круши и други плодове.

Ако искате да внесете част от румънския дух и във вашата кухня, можете да се възползвате от следната рецепта:

Чулма

Чулмата е типично румънско ястие, което е с ниско съдържание на въглехидрати. Подходящо е да се консумира и на вечеря.

Ще са ви необходими следните продукти – 200 грама телешко месо от гърди, което да не е тлъсто. 1 морков, 1 глава лук, 1 корен от магданоз, 15 грама масло, 1 супена лъжица брашно и сол на вкус.

Начин на приготвяне: Нарежете месото на малки парчета, осолете го и го залейте със студена вода. Поставете го на огъня и след като заври добавете моркова, лука и магданоза. Ястието трябва да ври на слаб огън.

Приготвя се и сос. Препечете на котлона брашното и го смесете с маслото и малко бульон от телешкото месо. Оставете го да кипне. Зеленчуците и месото трябва да се извадят от водата и да се залеят със соса. След това трябва да кипнат заедно с него. Ястието се поднася горещо. Poftă bună!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest