Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да различим истинския от некачествения шоколад

Как да различим истинския от некачествения шоколад

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Видове шоколад

Често поради незнание шоколадите, били те тъмни, млечни и др., се поставят под общ знаменател. Въглехидратите, с които е пълен шоколадът, са предпочитаният източник на енергия от човешкия организъм. Това е така, тъй като те са много по-лесно и по-бързо метаболизируеми от мазнините. А и са престъпно вкусни.

За да различаваме истинския от некачествения шоколад, както и съответните подвидове, то на първо място трябва да разберем какво се крие под понятието „истински шоколад”. За наша радост обяснение за това дава самият закон. В Наредбата за изискванията към какаото и шоколадовите продукти – Постановление № 251 на Министерски съвет от 2002 г. се казва:

Чл. 4 (1) : Наименованието „Шоколад” се използва за означаване на продукт, получен от какао продукти и захари, съдържащ не по-малко от 35 на сто обща суха какаова маса, от която не по-малко от 18 на сто какаово масло и не по-малко от 14 на сто суха обезмаслена какаова маса. Обаче в чл. 13 (2) се дава възможност на производителите към шоколадовите продукти да добавят и растителни мазнини.

Шоколад

(2) Количеството на растителните мазнини в шоколадовите продукти не може да превишава 5 на сто от общата маса на крайния продукт, която се изчислява след изваждане на масата на добавените хранителни съставки по чл. 12, които не могат да бъдат повече от 40 на сто от общата маса на крайния продукт.

(3) При добавяне на растителни мазнини, различни от какаовото масло, не се допуска намаляване на минималното съдържание на обща суха какаова маса и какаово масло, установени в чл. 4.

„Истинския шоколад”, или т.нар. „натурален шоколад”, задължително трябва да има в състава си следните съставки: какао масло, какао маса (смлени, изпечени и с премахната обвивка – „люспа” какао зърна), захар, емулгатор - обикновено се използва лецитин (Е322) и ванилия.

Какао в шоколада

„Истинският млечен шоколад” пък, предпочитан от децата и по-младите консуматори, освен по-горе изброените съставки може да съдържа още и: сухо мляко (пълномаслено и обезмаслено), сметана на прах, лактоза, суха сладка суроватка, масло краве и др. млечни съставки. Може да му се добави и какаово масло.

В „истинският бял шоколад” главните съставки са какао масло, захар, сухи млечни продукти и емулгатор.

Всичко извън тези установени норми е некачествен шоколад.

Когато купувате шоколад, обърнете внимание на съставките. Ако съдържа растителни мазнини, то той отново е от по-нисък клас и всъщност - по закон е шоколад, но не е истински. Обръщайте внимание още на датата на производство. Търсете колкото се може по-прясно произведен шоколад, тъй като с времето ароматът и вкусът му се променят, най-вече при млечния шоколад.

Бял шоколад

Качественият шоколад задължително е опакован с алуминиево фолио и върху него вече може да има друга опаковка – хартиена, кутия и др. Алуминиевото фолио е предназначено да пази продукта от топлинните промени по време на съхранение, а също запазва и вкусовите качества на продукта – цвят, аромат, блясък, твърдост и др.

Температурата на съхранение на шоколада също е от голямо значение. Шоколадът е много чувствителен при температури по-високи от 30°С. Поради това не трябва да се излага на пряка слънчева светлина. Ако се разтопи, той ще се разтемперира при последваща спонтанна кристализация и ще се появи така нареченото „маслено цъфтене”- шоколадът побелява, става мек и безформен.

Най-качественият вносен шоколад е от Германия, Белгия и Швейцария. В тези три страни използването на растителни хидрогенирани масла е ограничено. Те имат строго законодателство, в което е упоменато, че щом е шоколад, той е произведен само с какаови продукти без растителни масла.

Цената на шоколада в някои случаи ще ви покаже дали той е истински или не. Ако един среден шоколад се продава на щанда на цена до 1 лв. или по-малко, то той най-вероятно няма да има нищо общо с вкуса от истинския шоколад. И вие ще се убедите сами, след като го опитате. Цената на 1 кг истински шоколад в повечето страни от Европа варира от 25-45 евро за килограм, но качеството си заслужава цената.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
51
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
Марияна
Марияна
21.05.2015 00:03
И на опаковките на Lindt пише, че съдържат палмово масло..
2
1
Петър
Петър
13.03.2015 12:42
Аз затова почнах сам да си правя с какаво масло,кокосово масло натрошени какови зърна ,какао на прах, ванилия малко и за подлсадител малко кленов сироп и става уникален здравословен и вкусен домашен шоколад.
8
1
меги
меги
16.07.2014 21:24
какво излиза,че един от най-купуваните шоколади ,,Милка,, не е качествен ,защото не е обвит в станиол...не ми се вярва.
2
8
обикновен потребител
обикновен потребител
06.12.2014 19:17
Не. Не излиза така, Меги. Не си отсяла правилно информацията. Излиза, че "един от най-купуваните шоколади "Милка" не е качествен", но не защото не е обвит в станиол, а защото съдържа растително масло в добавка към какаовото масло! Това е важното да гледаш! А не дали има станиол или няма. Да приемем, че новите пластмасови пликове, в които са опаковани шоколадите, запазват вкуса и аромата на шоколада. Колкото до Милка, Своге и т.н. шоколади - не стават - сладки са, но се усеща повече захарта, отколкото какаото. Пък и нищо чудно добавените в тях растителни масла да са хидрогенирани, а да пише само "растително масло" вместо "хидрогенирано растително масло". Хидрогенираните масла са бавни убийци - наслояват се по кръвоносните съдове и в един момент бум..! инфаркт и чао-чао. :)Затова отправям призив към потребителите - моля ви, скъпи потребители, четете етикетите .. !!!! и където пише "маргарин" или "хидрогенирано растително масло" просто не купувайте продукта. ! Нека обявим бойкот на хидрогенираните масла, защото само когато хората не купуват продуктите, в които се съдържат, тогава ще спрат да се ползват въобще и ще се приеме закон за забраната им. И моля ви също така, спрете да ядете маргарин. Това е такава отживелица. Не сме през 96-та, когато маргаринът се популяризира едва ли не за полезен о за "незаменим" за сърдечната система. Това е лъжа... Употребявайте си обикновено масло, но с мярка. Просто е. Дано това достигне до повече хора. И спрете да мърморите, че ви тровели отвсякъде ил да се гледат етикетите е безмислено. Помислете за тези, които искат да живеят нормално и да ядат малко по-нормална храна. Направете го не заради вас, а заради тях. Заради децата си!
13
0
Виктория
Виктория
25.07.2014 17:14
"Милка" много отдавна не е качествен шоколад, както и 90% от предлаганите шоколади, тъй като в тях се съдържа лецитин (предимно соев). А ако не сте запозната лецитина е отпадъчен продукт, в повечето случаи е и ГМО, което повишава вредата му върху здравето. Истинският шоколад не се нуждаде от лецитин, нито от каквито и да е други емулгатори, а от 20 дена зреене, но за жалост масовите производители нямат време за "губене". Така че най-копуваното не винаги е качествено, даже в повечето случаи. И качествен и истински шоколад няма да намерите в масовите магазини!
12
3