Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Какво съдържа маргаринът?

Какво съдържа маргаринът?

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Маргарин

Маргаринът бива изобретен през 1869 г. от френски химик. Той се появява на бял свят като заместител на скъпото и дефицитно тогава масло. В началото той бил твърд бял и лъскав. В състава му влизали говежди мазнини, мляко и парченца овче и краве виме.

През първите години на миналия век обаче химиците са открили начин да сгъстят течни масла с хидрогени. Това става с помощта на метални електроди и топлина. Така постепенно към състава на маргарина започнали да се добавят растителни и рибни масла.

Днес в състава на маргарина влизат около 80% мазнини, 16-17% вода и остатъкът до 100% са микронутриенти (витамини А, Е, D), технологични подобрители – емулгатори, стабилизатори, оцветители, готварска сол и др.

Някои продукти могат да имат по-ниско мастно съдържание – 40-60%, като съответно са с по-високо съдържание на вода. Това са т.нар. халварини. Поради по-ниската си енергийна стойност се считат за диетични. Те дори биват препоръчвани от лекарите като заместители на животинските мазнини.

Това, което често се премълчава за съдържащите се продукти в маргарина, е наличието на антиоксидантите Е320 и Е321, които са канцерогенни. Освен това маргаринът съдържа и фосфатидни концентрати, които разрушават червените кръвни телца. Именно тези елементи правят този продукт не само негоден, но и вреден за консумация спрямо здравето на потребителите.

Състав на маргарина

Но да проследим и процеса на производство.

Реално олиото или другата използвана растителна мазнина е течна. За да се превърне тя в твърда маса, продуктът се загрява до много висока температура под налягане. В сместа се вкарва водород при наличието на никел /и алуминий като катализатори.

Когато водородните молекули се свържат с въглеродните, се получава желаната твърда маса – маргарин. Следват редица процеси, като избелване (много подобен на избелването на прането), оцветяване, прибавяне на консерванти, парфюмиране и понякога добавяне на витамини.

При това производство има няколко плашещи момента. Изключително интензивното загряване и последваща обработка на олиото разрушава всички витамини и минерали и променя състава на протеините.

От друга страна жизненоважните мастни киселини се променят, а понякога дори се превръщат в антагонистични съставки, т.е. вместо полезни, стават вредни. Липсата на тези мастни киселини доказано допринася за нервните и сърдечни заболявания, артеросклероза, кожни заболявания, артрит и рак.

Субстанцията маргарин е изкуствено създадена и е непозната на тялото. То я третира като чужд обект и количеството, което не се изхвърля, а се наслагва в мастните клетки.

Най-лошият момент при производството е наличието на никел. Той остава в маргарина. Никелът не може да бъде филтруван изцяло, независимо от използвания метод. А най-разпространеният и евтин метод е да се използва равна смес от никел и алуминий. Тези елементи дори в малки дози са канцерогенни.

Един метал може да замести друг и да го измести от биологичната система, така че има голяма вероятност никелът да се състезава с друг, всъщност жизненоважен метал от ензимната система на тялото и да допринася за недостатъчност на витамин B6. Спрямо тази вреда на заден план остават и всички други консерванти и оцветители, които рушат организма.

Научи също:

- как се прави маргарина;

- как да съхраняваме маргарин;

- масло или маргарин да изберем.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
52
40
32
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
Бойчо Николов
За да "сверим часовника " да попитаме производителите на маргарин.
0
0
Виолета
Виолета
11.10.2013 12:36
Като цяло съм съгласна. Не ползвам маргарин от години. Единствено и само масло, зехтин и олио /също не особено полезно след двойно рафиниране/.
Не съм химик и не твърдя, че познавам тези процеси, но този пасаж нещо куца:
"Изключително интензивното загряване и последваща обработка на олиото разрушава всички витамини и минерали и променя състава на протеините."
Какви протеини в мазнините?
4
0
cveti_stoeva@abv.bg
cveti_stoeva@abv.bg
10.10.2013 15:34
Не консумирайте!
0
2