Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Кои храни ни правят по-интелигентни?

Кои храни ни правят по-интелигентни?

МаринаМарина
Джедай
15642
Кои храни ни правят по-интелигентни?

Едно интересно проучване установило, че провеждането на тестове за интелигентност при възрастните дава по-добри резултати под акомпанимента на класическата музика на В. А. Моцарт. И с годините все повече учени се опитват да открият дали някои храни не повлияват мисловната дейност в положителна насока.

Оказва се, че приемът на по-мазни риби като съомга, скумрия и други подобрява мисловната дейност. Това е така, защото всъщност повече от половината от структурата на мозъка е изградена от липиди и над 65% от тях са мастни киселини (омега мастни киселини, съдържащи се в рибните деликатеси).

Важни мазнини за мозъка

Тези мазнини са жизнено важни за създаването и развитието на мозъчните клетки, както и за поддържане на флуидността (течната съставка) на клетъчните мембрани. Освен това тези храни съдържат елементите фосфор и йод, също важни за правилното функциониране на мозъка. Лекарите препоръчват още консумация на риба поне два пъти седмично.

Черен животински дроб

Черен дроб за интелект

Полезна е и консумацията на черен животински дроб заради богатото съдържание на желязо, което участва в преноса на кислород в тялото. За предпочитане са пилешкият, телешкият и говеждият дроб. Дробът е богат още на витамин В1, В6, В9 и В12, които насърчават когнитивната функция и подобряват резултатите от тестовете за интелигентност. Полезно е и червеното месо благодарение отново на високите нива на желязо в състава му.

Млечни храни

Менюто трябва да се обогатява и с млечни продукти. Съвместно проучване на американски и австралийски учени с участието на 972 доброволци, подложени на тест за интелигентност, посочило, че тези хора, които консумирали повече млечни храни, имат по-добри резултати и са с по-добро логическо мислене и памет. Другите съставки на млякото – протеини, калций, витамин D и магнезий, също участват активно в мозъчната дейност.

Пълнозърнести храни

Оказва се още, че и пълнозърнестите храни са полезни в тази насока. Приемът им намалява шансовете за развитие на заболявания на ЦНС (централната нервна система).

Яйчен жълтък

Яйчен жълтък ни прави интелигентни

А ако искаме да поумнеем, но сме вегетарианци, трябва да похапваме повече яйца, и по-точно жълтък. Той е изключително богат на желязо. Яйцата съдържат още фосфолипиди и лецитин, важни за изграждането на клетъчната стена на мозъчната клетка. Богати още на аминокиселини, те са от съществено значение за производството на невротрансмитери (химическо сигнално вещество на нервната система).

Спанак

Един много добър помощник е и спанакът, който може спокойно да се замени с кресон, броколи, салата айсберг. Всички зеленчуци са много богати на витамин С, който е важен за процесите на мисловната дейност според редица проучвания. Експертите съветват да се консумират всеки ден зеленчуци за постигане на по-добър мисловен тонус.

Бобови

Боб за интелект

Препоръчителен е още приемът на варива, благодарение на това, че съдържат сложни захари и са с нисък гликемичен индекс. Това е от значение, защото нивата на кръвна захар са важни за организма - от тях зависят интелектуалните способности на индивида и способността да запомня.

Червени плодове

За да стимулираме мозъка си, можем да се доверим и на червените плодове. Научни изследвания посочват, че консумацията на боровинки дават много когнитивни ползи благодарение на богатия набор от антиоксиданти в тях.

Банани

Бананите са храна за мозъка

Оказва се не само червените плодове имат способности да ни направят по-интелигентни. Бананите също не бива да се пропуснат заради богатото си съдържание на магнезий, който участва активно в предаването на нервни импулси. Освен това в тях има и витамин В6, който подпомага усвояването на магнезия, както и в метаболизирането (разграждането) на аминокиселините и функционирането на нервната система.

Авокадо

Авокадото, от своя страна, е също толкова полезно, колкото и боровинките. То има способността на намалява артериалното налягане, което иначе влошава мисловната дейност. А ядките и семената са добър източник на витамин Е, който ако липсва, довежда до възпрепятстване на познавателната способност, особено в ранна възраст.

Кафе и чай

И колкото и да не ни се вярва, кафето и чаят също участват активно в подобряване и стимулиране на мисълта. Проучвания показват, че тези горещи напитки подобряват мисловната дейност, също предотвратяват развитието на болестта на Алцхаймер.

За по-остра мисловна дейсност консумирайте редовно:

- зеленчукови салати;

- десерти с авокадо;

- сурови бонбони.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest