Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ароматният розмарин и здравословните му ползи

Ароматният розмарин и здравословните му ползи

МаринаМарина
Джедай
15642
Розмарин

Розмаринът е една страхотна подправка, богата на хранителни вещества, антиоксиданти и есенциални мастни киселини. Rosmarinus Officinalis вирее в алкална почва и е широко разпространен в региона на Средиземно море и Мала Азия. Своя страхотен боров и леко пикантен аромат е много подходящ да бъде част от приготвянето на различни супи, сосове, както и за овкусяване на пилешко или свинско месо, някои видове риба и други.

Листат на тази подправка съдържат съединения, насърчаващи здравето на човека. Върховете на розмарин са изключително богати на антиоксиданти, стимулиращи имунната система, етерични масла като цинеол, камфен, борнеол и други.

Тези съединения имат и загряващ и противовъзпалителен ефект с облекчаване на астматичните пристъпи, както и антиалергични свойства. Също има противогъбични и антисептични свойства. Розмаринът увеличава притока на кръв към мозъка, с което подобрява концентрацията.

Билката е много богата на витамини от В групата, както и съдържа високи нива на фолати (производни на фолиевата киселина – витамин В9). Те са важни за синтеза на ДНК и оптималното му съдържание в организма на бременната жена, като профилактират дефектите на невралната тръба (Спина бифида).

В розмарина се открива и витамин А, който, знаем, е важен за поддържане на добро зрение и състояние на кожата. Употребата на такива натурални продукти предпазват от злокачествени заболявания на белите дробове, на устната кухина, на гърдата, кожата, простатата и на дебелото черво. И всичко това благодарение на кортизола в състава на розмарина.

агнешко

Пресните листа на тази билка са богати на витамин С, необходим да предпазва организма от инфекциозни агенти и поддържане на мощна имунна защита.

Всички части на растението са богат източник на калий, калций, желязо, манган и мед. Калият е необходим за поддържане на нормално артериално налягане, а желязо е неизменна част от хемоглобина в червените кръвни клетки, която определя кислородния капацитет на кръвта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest