Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Билката котешки нокът изобилства от антиоксиданти

Билката котешки нокът изобилства от антиоксиданти

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Котешки нокът

Билката котешки нокът представлява лиановидно растение. Неговата родина е Перу. Може да се открие още в тропическите райони на Южна и Централна Америка.

Котешкият нокът се използва от хилядолетия. Той бил познат още на местните индианци и древните амазонски племена, които го използвали като универсален лек за множество заболявания – възпаления, проблеми със сърцето и стомаха, рани и др.

У нас котешкият нокът може да се открие най-вече на капсули, получени от смляна вътрешна кора от билката. Билката се слави с най-мощното атниоксидантно действие. Използва се за трайно повишение на имунната защита на организма. Действа противовъзпалително и тонизиращо.

Едно от най-добрите средства, спомагащи образуването на бели кръвни телца, е именно екстрактът от тази билка. Смята се дори, че приемът ѝ е една своеобразна превенция срещу рака. Поради това се използва при профилактика и лечение на онкологични заболявания. Детоксикиращото ѝ действие пък наподобява това на зеления чай.

Здраве

Мощното си антиоксидантно действие котешкият нокът дължи на съдържащите се в него катехини, танини, процианидини и стероли. Те имат силна противовъзпалителна активност, като предпазват от вирусни инфекции, настинки и грипове.

Освен всичко изброено, съставът на котешкия нокът го прави подходящ лек и за още симптоми и заболявания като стрес, пренапрежение, мускулни болки и преумора. Той успокоява нервната система, а специфичният ензим в него превръща вредните наситени мазнини в ненаситени.

С него се лекуват синузит, дихателни инфекции, алергии, астма и висок холестерол. Тъй като доказано прочиства токсините от червата, се използва при болести на дебелото черво и храносмилателната система.

Употребата на котешки нокът не изисква лекарско предписание. Въпреки това трябва да се има предвид, че не трябва да се приема от бременни, кърмачки и хора с трансплантирани органи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest