Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Солидна глоба отнася бургаска фирма за фалшив оцет

Солидна глоба отнася бургаска фирма за фалшив оцет

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Фалшив оцет

Бургаската фирма Нег груп ООД, която е продала 14 300 бутилки с фалшив оцет за пазара, ще бъде глобена със солидна сума, заявяват от Българската агенция по безопасност на храните.

Нег груп ООД е собственост на бургаския бизнесмен Гено Недялков. При проверката е установено, че фирмата е бутилирала синтетичната оцетна киселина Е260, а е продавала продукта си като Оцет кехлибар без никъде да е отбелязано, че това в същност не е оцет.

Нег груп ООД беше една фирмите, за които БАБХ установи, че пробутват на клиентите синтетична киселина, вместо оцет и то в разгара на сезона, когато традиционно българите слагат туршии.

От бутилирания Оцет кехлибар вече са продадени 14 300 бутилки, след което контролните органи са наредили на фирмата да изтегли стоката от пазарската мрежа.

Все още не е известно с колко точно ще бъде глобен бургаският бизнесмен, тъй като размера на санкцията трябва да се определи от изпълнителния директор на БАБХ професор Пламен Моллов.

Оцет

Но заради откритите нарушения и фактът, че толкова голяма част от фалшивия оцет е стигнал до потребителите, инспекторите заявяват, че глобата няма да е никак малка.

Останалите фирми, които са предлагали фалшив оцет на пазара, са ЕКО ЛАЙФ 09 от Ямбол, ДИ ГРУП от Варна, РА-Пидакев от Мало Конаре, Мериленд-2013 ООД от Перущица, Миракъл Краси Мейкър от Пазарджик и Ябълков оцет Кондрион, произвеждан в село Долно Спанчево.

При фирмата Мериленд-2013 ООД е установена заблуждаваща информация върху етикета на оцета. При останалите бутилки, вместо оцет беше установено наличието на синтетичната киселина Е260.

Тази киселина, освен че разваля зимнината за рекордно кратко време, консумирана в по-големи количества, може да предизвика изгаряния по хранопровода и лигавицата.

Към момента масови проверки за фалшив оцет на пазара текат в Пловдив. Директорът на Областната дирекция доктор Николай Петков смята, че липсата на достатъчно количество грозде тази година е довело до заместване на естествената суровина, но е коректно производителите да уведомяват за това върху етикетите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest