Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как правилно да печем дивеч

Как правилно да печем дивеч

Как се пече дивеч

Дивечовото месо е изключително вкусно, стига да знаете как да го приготвите. Характерно за него е, че то е по-сухо, а мускулите на животните са по-твърди и жилави. Това се дължи най-вече на факта, че те живеят на свобода, движат се активно и не са угоявани от човек.

Независимо за какъв вид дивечово месо говорим, е задължително то да престои в кожата или перушината си няколко дни. За тази цел се почиства от всички вътрешности, измива се и се оставя да престои на хладно, най-добре в хладилник. За заешкото периодът на престояване е около 5 дни, за бекасите - 9, за яребиците - 8, а за фазаните - 6.

Преди да се пристъпи към печенето на дивечовото месо, е задължително то да бъде оставено в марината за едно денонощие. Тя може да бъде топла или студена, но се спазва една основна рецепта за приготвянето ѝ: смесват се 500 мл вино, 250 мл оцет, 1 морков, 1/2 глава лук, 2 дафинови листа, 20 зърна черен пипер, 2 карамфилчета и около 2 л вода.

По-добре е тази смес да поври за около 10 минути, след което се оставя напълно да изстине. Едва тогава дивечовото месо се слага в нея. Задължително е то да бъде изцяло покрито, което означава, че ако е необходимо, трябва да се направи двойно или тройно количество от маринатата. Повечето птици, както и заекът, се пекат цели, след като се напълнят, а по-едрият дивеч се нарязва на парчета и тогава се накисва.

Марината за дивеч

След като дивечът е престоял едно денонощие, той се изважда от маринатата и се отцежда. Не бива да се забравя, че дивечовото месо е много по-сухо от това на домашните животни. То винаги се приготвя с повече мазнина, а най-хубаво става, ако се шпикова или увие със сланина или по-тлъст бекон.

Можете да си приготвите плънка по избор за животните, които ще пълните. Тя може да се състои от ориз, смесен с вътрешностите на дивеча, от зеленчуци, от ароматни мерудии, от ядки и др.

По-дребните пернати като пъдпъдъците например, могат да се пекат, като самите те послужат за плънка на тиквички или патладжани например, или просто като се нанижат на шиш. Месото винаги се пече покрито, за да не изсъхва допълнително и се слага в предварително загрята фурна.

Ако искате да сготвите месо от дивеч в гювеч, също няма да сбъркате. Повечето ловджии считат, че месото от глиган става най-вкусно именно по този начин. В такъв случай няма да включвате фурната предварително, а едва след като сте сложили гювеча с месото в нея.

Сърнешко

Пуснете я на около 220 градуса за 30-40 минути, а после я намалете на 180 градуса. Колкото по-ниска е температурата и колкото по-бавно се пече дивечът, толкова по-вкусно става месото му.

Опитайте нашите предложения за Задушени пъдпъдъци, Фазан с ябълки и Еленски бут със сметанов сос.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest