Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Само 1 процент от родните гъби стигат до нашия пазар

Само 1 процент от родните гъби стигат до нашия пазар

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
манатарки

България е страна, богата на различни видове гъби. За съжаление обаче, едва процент от гъбите, които се добиват у нас, се предлагат на вътрешния пазар. Емблематични кулинарни съкровища като манатарка и пачи крак се изнасят главно за други европейски страни, а за свежа смръчкула родният потребител не може дори да си мечтае, тъй като реколтата се предлага единствено в чужбина.

Тази вкусна гъба е сред любимите деликатеси в Холандия, Германия, Франция, Швейцария и други според данни, предоставени от Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове.

Според директора на същата асоциация - инж. Юлиян Колев, родните гъби се ползват в българската кухня най-вече в консервирано и сушено състояние. По думите му прясната реколта не се тачи много в страната и затова е насочена основно към чуждестранните пазари.

Инж. Колев сподели, че за момента бъдещата кампания за изкупуване на манатарка е под въпрос. Той обясни, че по правило тя стартира на 1-ви юни, но през 2015 година заради сухото време и ниските температури в планините добивът възлиза на 0 процента.

Очаква се, че тази година манатарките ще се появят през месец юни. Миналата година през месец май реколтата беше отлична, но това става веднъж на десет години, заяви още директорът на Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове.

Инж. Колев съобщи също така, че вече има реколта от пачи крак, като гъбата се изкупува на цена от около десет лева за килограм. Той обясни, че изкупната цена зависи от конкурентите ни на чуждестранния пазар, а именно - Сърбия, Македония и Румъния.

Български гъби

Ако те изнасят за 6 евро, ние няма как да слагаме по-високи цени, категоричен е инж. Колев.

Експертът съобщи също така, че от бранша са изпратили писмо до социалното министерство, с искане да получат правото да сключат договори за временни работници. Причината е, че както и при черешопреработвателите, работата е сезонна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest