Gotvach.bg»Статии»Двор и Градина»Защо трябва да отглеждате зелени билки и подправки у дома?

Защо трябва да отглеждате зелени билки и подправки у дома?

Теодора МещероваТеодора Мещерова
Помощник Готвач
74791
Отглеждане на Подправки в саксия

Всеки от нас има поне една саксия със зеленийки вкъщи, нали, било то босилек, магданоз и прочее. Невинаги обаче имаме пресни подправки вкъщи и затова използваме сухи, за да овкусим салатите и ястията си.

Но, съгласете се, че вкусът на дадена салата или ястие, подправена с пресни подправки, е много по-наситен, по-ароматен и естествено много по-полезен.

Ако си направите зелена салата с маруля, магданоз, пресен зелен лук, ще получите много повече витамини и минерали, отколкото ако използвате сухи такива.

Когато навън е зима, всички обичаме да пием чай, но в повечето случаи използваме такъв в пакетчета или сушени билки. Вярно е, че през зимата трудно се намират пресни билки за чай, но знаете колко по-хубаво би било, ако пием чай от пресни билки, в които витамините и нужните ни вещества си стоят непокътнати.

По-лесно е, ако искате да пиете винаги пресен чай и да имате пресни подправки, да си ги засадите на балкона, ако живеете в блок, или просто да си имате някоя и друга саксийка, ако живеете в къща. Целта на тази статия е да ви улесня в засаждането на тези скъпоценни билки и подправки, като ви разкажа как може лесно да си ги отглеждате вкъщи.

Магданоз в саксия

Целина в саксия

Започвам с една любима за всички ни подправка - магданоз. Той, както и целината, виреят около две години и обичат да са на сенчесто местенце. Но това не значи, че до тях не трябва да достига светлина. Капризни са - искат хем да има светлина около тях, хем да им е сянка.

Приложението на магданоза в кухнята ни е най-вече за украса на салати, а също така и за подправяне на вкусни супи и някои видове ястия. Когато сдъвчете листата на магданоза, това може да ви донесе свеж дъх, а също така и да отстрани миризмата на пържена риба в кухнята ви.

Целина в саксия

За целината мога да кажа, че от нея може да използвате всичко - както листата, така и корените. Когато си откъснете прясна целина и листата, и корена може да сложите във вкусна салата. Всички знаем и че сокът от целина е изключително полезен и наситен с витамини и минерали, необходими на организма, за да бъде здрав.

Когато правите пилешка супа например, нищо не ви пречи да сложите малко целина за аромат и страхотен вкус. Също така, ако запечете парченца целина, може да придадете невероятен вкус на някои готвени ястия.

Целината има диуретично действие, защото съдържа много полезни етерични масла. Това невероятно растение действа много добре, когато страдате от ревматизъм. Заради всички тези полезни свойства, които изброих за целината, е добре да си я хапвате по-честичко и да не я забравяте, ако решите да си правите полезна и същевременно вкусна салата.

Салвия с саксия

Салвия
Снимка: Илиана Първанова

Всички обичаме градински чай, нали? Другото му име е Салвия. Това растение също е подходяща подправка във вашите гозби, защото има специфичен и богат аромат. Освен за чай използваме салвия, когато мариновам някои меса, например пилешко - с помощта на клечка за зъби закрепяме върху месото, за да поеме невероятния ѝ аромат. Използваме я също и за доста от сосовете, които приготвям.

Градинският чай е многогодишно растение и се отглежда много лесно - на много слънце и се полива в умерени количества. Няма по-хубава украса на дома ви от виолетовите цветове, които има това растение, когато цъфти.

Лавандула в саксия

Та като говорим за градинският чай, ето още едно много полезно растение от неговото семейство - лавандулата. Обожавам аромата на лавандула в дома си. Вярвам и повечето от вас също. Нежните ѝ виолетови цветове и сребристи листа галят окото и сетивата, когато са във вашата градина и създават усещането, че сте върху лилав облак.

Освен в нашата градина лавандулата намира приложение и в ароматерапията и билковата медицина. Може да я използваме и в кухнята - по-често като чай и по-рядко като подправка.

За да отглеждате лавандулата в дома си, не се изисква много, защото тя не е много капризна. Понася трудно студа, но пък обожава силното слънце и засушаванията. Това растение е многогодишно и може да си го отглеждате постоянно във вашата градина и да се радвате на аромата и цветовете му.

Розмариин в саксия

Розмарин

Не знам за вас, но аз обожавам розмарина. Използвам го доста често в кухнята ми, когато мариновам месо - правя си малки дупчици в него и пъхвам по клонче розмарин за невероятен аромат и вкус. Може да намерите тази подправка и билка в по-топлите части на България. Спокойно може да я отглеждате у дома си на прохладно и светло място. Клоните на розмарина растат бързо и колкото повече ги режете, толкова повече клончетата му се сгъстяват. Това растение обича по-влажна и богата почва, но може да издържи и в по-суха. Розмаринът намира голямо приложение в приготвянето на ястия от риба. Силният му аромат неутрализира този на рибата. Може да използвате както в сухо, така и в прясно състояние. От розмарин може да си направите страхотен и много полезен чай.

Босилек в саксия

Песто

Като заговорихме за едногодишни подправки, в това число влиза и босилекът. Той намира широко приложение в направата на сосове за паста, за украса, за ароматизиране на дома. Това растение има невероятен аромат и вкус. Може да го използвате също за пица, за салати, за макарони, за лазаня и изобщо всичко, свързано с италианската кухня.

Аз обожавам да правя сос Песто. Става невероятен с пресен босилек. Може да го използвате както и розмарина - за шпиковане на месо, като направите дупчици на месото и да пъхнете по листо от тази невероятна подправка.

Като билка босилекът притежава много силни болкоуспокояващи свойства, може да предотврати възпаления. Намира приложение при състояние на депресия и умора. Ако поставите босилека в стаята си, спокойно може да си отворите прозореца през лятото, защото комарите бягат от него. Когато отглеждате босилек в дома си, го режете често, за да може да се сгъстява и разклонява. Когато го гледате добре, той ще ви благодари с красиви цветове, богат аромат и винаги прясна салата.

Риган в саксия

Като заговорихме за подходящи подправки за риба - такава е и риганът. Той също е многогодишен и обича много слънце. Разбира се, може да използвате риган и за доста други ястия. Например, когато аз правя сос Болонезе за лазаня или спагети, винаги слагам и босилек и риган. Ароматът и вкусът са страхотни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.7
55
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
Кристина Черникова
И аз отглеждам подправки у дома, много е удобно, когато ти потрябва нещо, не се налага да се разкарваш до пазара. :)
0
0
Лидия - Гери
Лидия - Гери
08.04.2016 09:25
И аз обичам пресните подправки и си засаждаме в двора.
1
0
Ирина Андреева Jolie
В неделя си посадих първите подправки за тазу година -девесил и босилек.Купила съм си преди месец семана за други,но все още е студено,за да ги посея,защото ги отглеждам в саксии.Иска се и време и търпение,след това добро приложение,но и просто като зеленина на балкона са чудесни. :)
1
0
Биляна Владова
спокойно можеш да си посееш и другите подправки, не е студено за тях. ако са в градина ще станат с около седмица по бавно, но така все още няма опасност мравки да ти изядат семенцата.
0
0
Теодора Мещерова
Аз също обожавам да готвя с пресни подправки, за това и написах тази статия. Обичам аромата им да остава по ръцете ми и в дома ми. Страхотно е! За това, когато мия пресни подправки, ги мия с топла вода, така аромата им още повече се освобождава и после навсякъде ми мирише на хубаво!
0
0