Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Планирайте правилно храненията през деня или какво и кога да ядете

Планирайте правилно храненията през деня или какво и кога да ядете

Закуска

Колко пъти на ден трябва да се яде и как най-добре да се разпределят храненията през деня?

На този въпрос не може да се отговори еднозначно поради факта, че всяко тяло е различно и от значение е и възрастта.

Приема се, че човек трябва да яде 5 пъти на ден. Има 3 основни хранения: закуска, обяд и вечеря, както и допълнително преди обяд и следобеден чай.

На практика да се поддържат редовни часове за хранене е доста трудно. Това се определя от различни фактори - работа, ангажименти, срещи, чиито график често противоречи на насроченото хранене.

Въпреки това трябва да се прави всичко възможно, за да не се прескачат основните хранения и да не се позволяват дълги интервали между храненията.

Ето защо между основните хранения, трябва да се хапва преди обяд и да се пийва следобеден чай с лека закуска.

След дълго прекъсване без храна тялото се чувства гладно и след преяждане много лесно може да натрупа мазнина, което не е препоръчително.

Биологичният часовник на тялото

В тялото на всеки човек има биологичен часовник. Той е този, който решава какво време е необходимо, за да се изпълняват жизненоважни функции като работа, почивка и сън.

Може да се предположи, че денят е разделен на два етапа:

• работоспособност около 16 часа;

• почивка/сън/ около 8 часа.

Биологичният часовник също така контролира и времето за хранене.

Закуска – основна храна

Счита се, че закуската е най-важното хранене за деня. Сутрин тялото има най-много нужда от енергия. Необходимо е да бъде доставена и глюкоза към мозъка. Закуската трябва да е богата на въглехидрати, но без да са прости захари. Добре балансираната закуска трябва да се състои от продукти с голямо количество белтъчини, зеленчуци и плодове.

Например мюсли с плодове, рохко яйце със зеленчуци, извара с добавка на див лук, бъркани яйца със зеленчуци и чай.

Обяд

Закуската трябва да е възможно най-скоро след събуждане, т.е. между 6-7.30 часа.

Втората закуска скъсява времето между закуска и обяд и тя кара тялото да не чувства глад. Тя се състои от плодове и зеленчуци, под формата на салати с кисело мляко или айран. Това е времето между 10-11 часа.

Обядът е също толкова важен, тъй като в средата на деня, тялото има нужда от ново енергийно зареждане. Той ще придаде сила и енергия за втората част от деня.

За да осигурите на тялото необходимата енергия и все пак да не се преяжда, обядът трябва да се състои от не много гъста супа, месо или риба и зеленчуци. Това е времето между 13 и 14 часа.

Следобедният чай или закуска се консумира между 16 и 17 часа. Тук може да се консумират плодове и млечни продукти, но в разумни количества.

Последното хранене за деня е вечерята и тя е също толкова важна, колкото и останалите хранения, тъй като предстои дълга пауза за сън.

На вечеря може да се консумира леко месо или риба, млечни продукти, яйца, пълнозърнест хляб, както плодове и зеленчуци.

Много е важно да не преяждаме! Това може да причини трудно заспиване и безсъние. Така че вечерята не трябва да бъде много обилна и трябва да е лесна за преработване от стомаха. Тя трябва да се състои най-късно до 20 часа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest