Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Круши и сирене - комбинация, взривяваща вкусовете

Круши и сирене - комбинация, взривяваща вкусовете

Круши със сирене

Крушата е уникален плод, който се използва в кулинарията от мезета до десерти, в комбинация от сладко и солено. Тя е отличен източник на фибри, а нейната кора е богата на антиоксиданти, които спомагат за предотвратяването на сърдечно-съдовите заболявания и някои видове рак.

Предимствата на крушата

- Рак - количеството съдържание на антиоксиданти в плодовете и зеленчуците, в това число и крушите, може да намали риска от някои видове рак;

- Сърдечно-съдови заболявания - кората на крушите, прибавена към диета за понижаване на висок холестерол, ще намали увеличаването на кръвните липиди и ще увеличи антиоксидантите на концентрацията в кръвта. Оказва се дори, че консумацията на цялата круша, а не само на кората, ще осигури максимум антиоксиданти.

Друго проучване е установило, че консумацията на плода ще има различен ефект върху количеството антиоксидантен капацитет и на липидите в кръвта при пушачи и непушачи. Дневната консумация на плодове /круши и ябълки с добавка от ¾ чаша (200 мл) портокалов сок/, увеличава рязко антиоксидантния капацитет сред непушачите. При пушачи учените наблюдават по-ниска липидна кръв.

Какво съдържа крушата?

Круши

- Антиоксиданти

Крушата съдържа повече фенолни съединения. Благодарение на тяхната мощност може да попречат на много болести, включително и някои видове рак и сърдечно-съдови заболявания. В крушата тези фенолни съединения, флавоноиди и фенолни киселини се намират основно в кората, но също така и в по-малки количества в месестата част на плода;

- Диетичните фибри

Крушата е източник на диетични фибри, важни за регулирането на чревния транзит и превенция на сърдечно-съдови заболявания. Около две трети от фибрите в круши са фибринеразтворими. Кората на крушата съдържа повече фибри, отколкото нейната маса.

Повече оксиданти в органичните круши?

Според проучванията биологично отгледаните круши притежават по-високи количества на фенолни съединения в сравнение с конвенционалните крушови култури, при които има използване на пестициди.

Витамини и ключови минерали

Сладкиш с круши

Крушата съдържа сорбитол и фруктоза, видове захари, които могат да причинят стомашно-чревния дискомфорт (газ, подуване на корема, болки в корема, диария) при чувствителни индивиди. Индивидите със синдром на раздразнените черва са особено уязвими. При възрастни дискомфорт може да се усети при прием на 10 г сорбитол на ден (съответстващ на около 2.5 средни круши). А дневен прием на 50 грама или повече на фруктоза също могат да причинят диария (еквивалент на около 5 средни круши или 2 и половина чаши (625 мл) крушов нектар).

Сред децата консумацията на сок или нектар от круша може да бъде причина за хронична диария /идиопатична, с неизвестен произход/. При бебетата също може да има нетърпимост към сока от круши. Ако стомашно-чревните симптоми се развият, важно е да се провери, дали се отнася до тези напитки.

Алергия

При консумацията на круша е възможно да се появи синдром на устна алергия. Този синдром е под формата на алергична реакция към определени протеини от различни плодове, зеленчуци и ядки. Тя често засяга хора с алергии към полени на околната среда и почти винаги се предшества от сенна хрема.

При хора с алергия, които консумират сурови круши (при топлинна обработка обикновено се разграждат алергенните протеини), може да се появи сърбеж и усещане за парене в областта на устата, устните и гърлото. Симптомите могат да се появят и след това да изчезнат, обикновено в рамките на минути след ядене или докосване на плода.

При липса на други симптоми тази реакция не е сериозна и консумацията на круша не трябва да се избягва систематично. Въпреки това се препоръчва да се консултирате с алерголог, за да се определи причината за реакции към растителни храни. Последният ще бъде в състояние да прецени дали трябва да се вземат специални предпазни мерки.

Идеи за рецепти с круши

Салата с круши и сирене

Защо не се съживи един стар навик, който е бил през периода на XIV до XVI век? Чували ли сте Фразата между крушата и сиренето. По време на хранене крушата се използвала за почистване на небцето, преди да се похапне сирене.

- Сервирайте крушите заедно със сирене - страхотна комбинация, взривяваща вкусовете. Тя е божествена със синьо сирене;

- С месо, птици и дивеч – пригответе шишчета с кубчета от телешко или свинско месо;

- Направете шербет или пай;

- Комбинирайте с шоколад;

- Сироп от круши в добавка към сладолед с ванилия, гарниран с горещ шоколад;

- В добавка към пикантно вино с карамфил, канела и кардамон;

- Сушени круши, пълнени и печени или гарнирани с бадеми и кашу;

- Студена салса с домати, праскови, червен пипер, лук, кориандър, лимон и мед. Нека вкусовете на храната се смесят за няколко часа, да се охлади и да се сервира като гарнитура към месо или риба на скара.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest