Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Смокини срещу тромби!

Смокини срещу тромби!

Смокиня

Този ароматен и вкусен плод - смокинята, консумирана в сурово състояние, на сладко или във вкусен сладкиши, е изключително полезна. Смокините нормализират сърдечния ритъм и се препоръчват при лечение на тромби. Те са доста калорични и засищат - в 100 г от тях има по 3 г фибри.

А фибрите, освен че спомагат храносмилането, намаляват холестерола и понижават риска от сърдечни заболявания. В плода се съдържат витамините В, PP, C, бета каротен и минералите натрий, калий, калций, желязо, магнезий и фосфор.

По съдържание на калий - минералът, който регулира кръвното налягане и други важни функции в организма, смокините отстъпват само на ядките. По отношение съдържанието на желязо смокинята конкурира дори ябълката. От две големи смокини може да си набавите калция от половин чаша мляко.

Смокинята е богата на витамин А, органични киселини и ензим, който се нарича протеаза, който улеснява храносмилането на месо. 100 г пресни смокини съдържат 25 калории, а 100 г сухи смокини съдържат 100 калории. Смокините имат слабителна функция и действат освежаващо.

Можете да вземете шест измити смокини и да ги поставите в топла вода, но не гореща, за 8-12 часа, докато се размекнат. На сутринта ги изяжте на празен стомах. Болните от анемия е хубаво да консумират смокини, както и хора със заболяване на черния дроб и далака.

Смокини

Децата е хубаво да пият сок или да консумират смокините нарязани на малки парченца, препоръчват се и за бременни жени. Ако сте преуморени или изнервени от физически труд, също е хубаво да се консумират. Смокинята помага и при възпаление на пикочните пътища.

Този плод може да се използва и външно в случай на ангина и възпаления на устната кухина (гингивит, стоматит, абсцес, язви).

Отвара от 40-120 г смокини, накиснати в един литър вода, е много полезна при хроничен бронхит и ларингит.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest