Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Най-важните техники при приготвяне на кремове

Най-важните техники при приготвяне на кремове

Най-важните техники при приготвяне на кремове

Желиране на кремове

Това е прибавяне на желатин към кремове от различни съставки. Желирането може да бъде два вида:

- Студено, при което желатинът се разтваря отделно, охлажда се леко (но не толкова, че да се желира напълно) и се смесва с останалите продукти;

- Топло - желатинът се прибавя при продуктите, които се нагряват за кратко или се варят.

Техники при работа с желатин:

Желатинът се извлича от сварени животински кости. Продава се в 2 разновидности: на листа и на прах. Желатинът се сипва в малко течност - 1 ч.л. желатин в 1 с.л. течност. Оставя се за 5 минути, докато поеме водата и набъбне. След това течността се загрява на водна баня или при ниска температура и се бърка, докато се разтвори напълно. В никакъв случай не трябва да завира, защото желиращите вещества се разрушават при високата температура.

Най-важните техники при приготвяне на кремове

При приготвянето на кремове разбитата сметана или белтък се прибавят към основната смес, когато желатинът започне леко да се втвърдява. Ако кремът е все още много топъл, по-тежкият желатин ще падне на дъното. Ако пък прибавянето се забави, те няма да могат да се свържат с останалите продукти.

Важно: Суровият ананас съдържа веществото бромелаин, което пречи на желатина да се желира. Папаята съдържа ензима папаин, кивито - актинидин, а смокините - фицин. Това са все вещества, които имат подобен ефект. Топлинната обработка денатурира ензимите и намалява това им въздействие.

Карагенан и агар-агар

Най-важните техники при приготвяне на кремове

Тези продукти са от растителен произход (извличат се от водорасли) и имат същите желиращи свойства като желатина. В промишлеността ги наричат гуми. 2 ч.л. агар се използват за 600 мл течност. Обикновено агарът трябва да се свари с част от течността, преди да се прибави към останалата смес.

Поширане

Става дума за топлинна обработка под точката на кипене. Извършва се на водна баня. Процесът е дълъг около 40-50 минути. Използва се за варене на яйчни кремове или други базирани на яйца десерти във фурна, без белтъкът в тях да се денатурира. Той е толкова чувствителен на топлина, че е достатъчно само да се затопли леко, за да промени структурата си. Затова водата в долния съд не бива да завира.

Украса с карамел

Най-важните техники при приготвяне на кремове

Приготвя се от 4 бучки захар, стопени в тенджерка с малко вода, като се бърка непрекъснато. След като се получи карамел с блед кехлибарен цвят, дъното на тенджерката се потапя в студена вода, за да се прекрати веднага процесът на карамелизация. Изчаква се моментът, в който карамелът придобие вид на гъст сироп.

Плоските фигури се правят върху обърната плоска тава, намазана леко с олио, за да не залепне карамелът. С лъжичка се загребва малко от него и се излива на тънка струя върху тавата, като по този начин се очертават линии. Колкото повече се пресичат тези линии, толкова по интересна и устойчива ще е решетката.

По подобен начин може да се приготви и купол. За целта един портокал се разрязва на половина. Едната се набучва на вилица и се обгръща с алуминиево фолио, което също се намазва с олио. Карамелът се накапва с лъжичка. Предимство е, че портокалът може да се върти и струйките карамел да се стичат по него, като се преплитат в овална форма. Портокалът се слага за 1 час в хладилник, след което карамеленият купол внимателно се изважда.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest