Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да станете Властелинът на супите

Как да станете Властелинът на супите

зеленчукови супи

Казват, че супата събужда апетита и настройва стомаха за основното ястие. Тя е отражение на по-бавно течащия живот - когато готвиш супа, няма за къде да бързаш. Е, ние колкото и напрегнат и забързан начин на живот да водим, винаги трябва да намираме време за една топла и сгряваща душата купичка със супа. Тя трябва да се приготвя, така че да бъде вкусна, богата и засищаща.

Ето няколко съвета при приготвянето на различни супи:

При приготвянето на зеленчукови супи посоляването става накрая, когато супата е готова сварена. Често обичаме да използваме бульони, но къде къде по-добър аромат и вкус се постига от самите продукти, които участват в супата. Може само да ги запържим предварително за кратко в малко масло или зехтин.

Друг начин е супата да се вари на пара под капак, т.е. слагаме количество вода, колкото искаме да е супата, поставяме всички продукти и подправки в тенджерата и затваряме капака. Слагаме на силен котлон да загрее за около 5 минути, след което намаляваме котлона на 3 или 4 степен и оставяме за около 1 час (зависи какъв вид супа правим), без да отваряме капака. Накрая, когато супата е готова, изключваме котлона, отваряме капака и добавяме само сол.

Ако продуктите в супата са бедни на нишесте, тогава към запържените зеленчуци се прибавя и брашно (когато се поръсват запържените зеленчуци, се разрежда със студена течност, за да не стане на гранули). Плътност на супата може да постигнем, ако прибавим и натурално нишесте, предварително накиснато във вода (на 2 литра течност се слагат 2 с.л. нишесте, накиснато в 6-7 с.л. течност и се разбърква. Изсипва се в края на варенето). Друг начин за сгъстяване на супите е в края на варенето да се прибавят 1-2 с.л. картофено пюре.

Накрая може да се направи застройка по избор: пресечена (от разбити яйца), от прясно или кисело мляко с разбити белтъци, само от мляко или от сметана.

Как да станете Властелинът на супите
Снимка: Добринка Петкова

При приготвянето на супи от телешко, свинско или агнешко е хубаво да се използват джолан, гърди или плешка, а от пилешко - крилцата, фенерът или бутчетата. Месото винаги се залива със студена вода. Към бульонa се добавя необелена добре измита или обелена и предварително запечена глава лук. Така бульонът става много вкусен.

Когато супата заври, се образува пяна, която отстраняваме с решетъчна лъжица. Тази пяна представлява коагулирал белтък, който няма хранителна стойност. Супата от месо се посолява по средата на готвенето ѝ.

Подходящи подправки за супите от телешко и свинско са магданоз, целина, дафинов лист, индийско орехче, чубрица, черен пипер и мащерка; за тези от агнешко - джоджен, девесил, калоферче; за тези от пилешко - магданоз, целина, розмарин, босилек, мащерка, риган, черен пипер, лимонов сок. Месните супи също може да се застройват или сгъстяват, както зеленчуковите.

Бобена супа

За приготвянето на рибени супи се използват глави, хрущяли и кости на по-мазни риби (сом, шаран, калкан и др.). Най-лесно е да се сложат костите, заедно с няколко зърна черен пипер в завързан тензух. Рибената супа се сварява бързо (за около 20 мин), като може да се включат всякакви ароматни зеленчуци - моркови, целина, пащърнак, праз лук и др. Като подправки се използват копър, лимонов сок, магданоз, хрян, девесил, джоджен и др.

При приготвянето на супи от боб и леща, трябва да се спазва правилото, че съотношението вода-продукт е 5:1. Подходящи подправки за супа от зрял фасул са джоджен, сушени червени чушки, целина, магданоз, девесил, чубрица. В супата от леща пък задължително се добавят скилидки чесън, винен оцет, чубрица и магданоз, червен пипер.

Супа от леща

Има още едно правило - в една порция супа трябва да има поне 300 мл бульон.

За украса на супи могат да се използват пържени пресни подправки, чипс от различни продукти или крутони.

За да си направим пържени пресни подправки, са ни необходими няколко стръка пресни подправки (босилек, розмарин и др.), най-добре тези, които сме използвали, за да овкусим супата. Необходими са още 2 с.л. нишесте и олио за пържене. Нишестето се разтваря хубаво в около 100 мл хладка вода. В него за около 1-2 мин се потапят подправките. След това се запържват в нагорещено олио също за 1-2 мин и се изваждат върху кухненска хартия за да се отцеди мазнината.

Чипс може да си направим от бекон или кашкавал, като се режат на тънки ленти и се наредят в тава върху хартия за печене. Пекат се на 180 градуса до златисто.

Супа с крутони

За да си направим крутони, е необходимо да нарежем на малки равни кубчета няколко филии хляб. Разпределяме кубчетата в тава, полишаме ги леко със зехтин и ги овкусяваме с риган, мащерка и пармезан. След това се пекат за около 10 мин в силно загрята фурна.

За да си направим брускети, е необходимо да нарежем на тънки филийки франзела, залива се със зехтин и се пече до златисто. След това се поръсват най-различни подправки - босилек, риган, чубрица, чесън на прах, червен пипер и др. и се оставят да изстинат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest