Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Богатството на националните хлябове

Богатството на националните хлябове

Богатството на националните хлябове

Хляб се яде почти във всички страни по света. Дори там, където не расте пшеница, други продукти като например царевица, ръж или ориз се смилат на брашно и се използват за правене на прости и хранителни еквиваленти на пшеничения хляб.

Благодарение на пътуванията в чужбина и на все по-растящия брой ресторанти с чуждестранна кухня ние се запознаваме с хлябове от различни страни, както и със съответните национални ястия. Ако ви поднесат индийско ястие, няма ли да е най-естествено да го ядете с чапати или наан? Или когато човек яде например мексиканско ястие, съвсем естествено е да го придружават мексиканските питки тортила. По същия начин ориенталската пита е неотделима от гръцките или турските храни, но е станала толкова популярна, че почти се превръща в част от националната ни кухня.

Европейските хлябове за разлика от азиатските и южноамериканските се приготвят предимно от обикновено пшеничено брашно и по принцип се подквасват с мая. Въпреки тази прилика в основната процедура има невероятно голямо разнообразие на хлябове в Европа - от богатия и сложен великденски козунак, до простата, но съвършена франзела.

Усилието си струва

Хлябовете с мая изискват известно време за месене и втасване. Индийските видове хляб, макар че не всички се правят с мая, обикновено изискват някой да пече питките върху горещата печка една след друга, за да ги види как изчезват за секунди в нечии гладни гърла. За почти всички хлябове са необходими и време, и усилия, но това си струва!

Ориенталска пита

Богатството на националните хлябове

Познатите на всички ни плоски питки са може би арабски по произход, макар че са извънредно популярни и извън Близкия изток. Особено привлекателно в тях е това, че лесно се разцепват и стават чудесни основи за сандвичи и шишчета, фалафел, салати или изобщо всичко, което може да бъде сложено в разрязана питка хляб. Трикът при тях е да се пекат в много гореща фурна.

Продукти за 10 бр:

суха мая - 2 ч.л.

пудра захар - 1 ч.л.

брашно - 450 гр плюс още за поръсване

сол - 1 ч.л.

олио за намазване

Объркайте сухата мая, захарта и 300 мл топла вода и оставете на топло да стане пенеста смес.

Пресейте брашното и солта в купа. Направете кладенче. Сложете сместа с маята и объркайте на тесто. Обърнете го на набрашнена повърхност и месете 10 мин да стане гладко и еластично.

Оформете тестото на топка, сложете го в намазана в олио купа и покрийте със свежо фолио, също намазано с олио. Оставете да бухне, докато удвои обема си. Загрейте фурната на 240 градуса.

Премесете тестото, да стане твърдо, и разделете на 10 парчета. Разточете всяко парче на овал, дебел около 4 мм. Сложете в намазана и набрашнена тава и оставете да отпочине 5 мин. Леко наръсете с брашно и печете във фурната около 8 мин., докато бухнат и станат златисти.

Гръцки великденски козунак

Богатството на националните хлябове

В множество европейски страни се пекат специални хлябове за религиозни празници. Великденският козунак с яйчената си украса е сред най-живописните.

Тортили

Богатството на националните хлябове

Най-известните мексикански питки - тортилите, се правят от специално царевично брашно, маса харина, което можете да намерите в добрите деликатесни магазини.

Полуфранзели

Богатството на националните хлябове

Ароматът и текстурата на франзелите трудно могат да се постигнат извън Франция предимно защото брашното, фурните и уменията са изключително френски. Хлябовете по тази рецепта може да не бъдат такива, каквито може би сте вкусвали във Франция, но са много хубави, когато се ядат същия ден, извадени направо от фурната.

Продукти за 3 франзели:

суха мая - 3 ч.л.

пудра захар - 1 ч.л.

витамин С - 1 таблетка, счукана

брашно - 450 г плюс още за поръсване

сол - 1 ч.л.

олио за намазване

яйце - 1 бр. разбито за намазване

Объркайте маята, захарта и 300 мл вода. Оставете на топло да стане пенеста смес, добавете таблетката витамин С.

Пресейте брашното и солта в купа. Прибавете сместа с маята и объркайте на меко тесто. Месете 10 мин. Сложете в намазана с олио купа, покрита с намазано свежо фолио с олио, и оставете да бухне на топло за 20 мин.

Премесете на набрашнена повърхност и разделете на три парчета. Покрийте две от парчетата и оформете третото на цилиндър с дължина 20 см.

Съберете двата края, да се срещнат в средата. Притиснете ги добре, за да се запечатат отгоре.

Повторете процеса, после сложете ръце в центъра на цилиндъра и леко го залюлейте напред-назад, като избутвате тестото към краищата, за да оформите наденица с дължина 25 см. Повторете същото с останалите две парчета.

Сложете на леко намазана и набрашнена тава за печене. Направете по три нареза с нож върху всяко разточено парче. Покрийте с намазано с олио свежо фолио. Оставете да бухнат на топло 1-1 1/2 час или докато удвоят обема си. Загрейте фурната на 220 градуса. Намажете хлябовете с разбито яйце и печете 15-20 мин или докато станат златисти. Оставете да изстинат на решетка и яжте, докато са още пресни.

Варени кифли

Тези пръстеновидни кифли са европейски специалитет и се варят преди печене. Според еврейските религиозни-кулинарни правила кашер месни и млечни продукти не бива да се ядат заедно. Така че варените кифли се правят само с маргарин или олио. Те са много вкусни, когато се напълнят с извара.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest