Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как цветовете на храните ни помагат да се лекуваме

Как цветовете на храните ни помагат да се лекуваме

Elena MatevaElena Mateva
Помощник Готвач
87473
Как цветовете на храните ни помагат да се лекуваме

Природата ни дава изобилие от цветна храна и готвенето с нея е естествен бонус за вашето здраве. Навярно ще се съгласите, че най-колоритните храни са плодовете и зеленчуците - богати на витамини и минерали и с ниско съдържание на калории.

Знаете ли обаче, че цветът на даден зеленчук или плод до голяма степен говори за това какви полезни вещества съдържа и за какво е полезен той.

Сини и лилави храни

Сините и лилави храни са антиоксиданти, които защитават клетките от увреждане. Те могат също така могат да помогнат за намаляване на риска от рак, инсулт и сърдечни заболявания. Някои сини и лилави плодове са боровинки, къпини, стафиди, лилаво грозде, патладжан, сливи, смокини.

Червени храни

Червени храни

Червените храни съдържат ликопен, който може да помогне за намаляване на риска от рак. Примерни червени храни са ябълки, цвекло, червени боровинки, червено зеле, нарове, ягоди, домати.

Оранжеви и жълти храни

Храни с оранжев цвят

Оранжевите и жълти храни съдържат вещества, които помагат за поддържането здрави лигавиците и очите. Те също така могат да намалят риска от инфаркт. Някои оранжеви и жълти плодове са жълти ябълки, пъпеш, жълта тиква, мандарини, сладки картофи, тиква, праскови, ананас, манго.

Зелени храни

Зелени храни

Зелените храни съдържат лутеин и индолин, които защитават очите, а също и предпазват от рак. Някои често срещани зелени храни са аспержи, авокадо, маруля, броколи, тиквички, краставици, зелени чушки, зелени грозде, пъпеш медена роса.

Бели храни

Бели храни лечение

Белите храни оказват превенция срещу рак на стомаха и сърдечно заболяване и може да помогнат за намаляване на холестерола и високо кръвно налягане. Примери за бели храни са банани, карфиол, джинджифил, хикама, лук, гъби, картофи, чесън, ряпа

Най-добрият начин да се ядат тези храни, е в свеж и суров вид, но много от витамините и минералите могат да се запазят при някои начини на готвене. Когато зеленчуците се варят на пара например, най-добре, първо, да ври водата и след това те да се пуснат в нея за около 5 минути, за да се запази максимално количеството хранителни вещества.

Вижте още: Кои цветове на храните са по-здравословни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest