Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Не прекалявайте с куркумата, колкото и полезна да е тя

Не прекалявайте с куркумата, колкото и полезна да е тя

Куркума

Все повече хора знаят за почти чудодейните здравословни ползи на куркумата. Подправката, която е способна да даде уникален вкус на всяко ястие, има мощен антиоксидантен и противовъзпалителен ефект, което я прави едно от най-добрите средства за борбата със свободните радикали в тялото и повечето болести, причинявани от тях.

Въпреки това курукумата трябва да се приема с мярка, защото, ако прекалим с нея, може сериозно да навредим на нашето здраве. Прекаляването с подправката води до някои изключително неприятни странични ефекти, с които би следвало да сте наясно.

Счита се, че дневната препоръчителна доза за човек е около една чаена лъжичка. Всеки грам повече може да ви причини неприятности, като предизвика нежелани реакции в организма ви. Предозирането на първо време може да ви докара разстроен стомах, гадене и замайване.

Още по-опасно е предозирането с куркума, ако приемате капсули синтезиран куркумин – основната съставка, даваща чудодейните свойства на подправката. С предозирането им можете сериозно да навредите на здравето си. Повечето експерти препоръчват да се приема куркума в естествената ѝ форма, без да търсите помощ от фармацевтичната индустрия,

Куркума

Най-честият страничен ефект от прекаляването с подправката е разстроеният стомах. Повече от необходимата доза може да възпали стомаха ви и да ви докара силни болки и спазми.

Също така куркумата може да доведе до развитие на бъбречни камъни. Подправката съдържа в себе си оксалати, които могат да увеличат риска от развитие на образуванията в бъбреците. Веществата се свързват с калция в организма и образуват неразтворим калциев оксалат, който е основна причина за камъни в бъбреците.

Куркуминът, приет в големи количества, има свойството да затруднява стомашно-чревния тракт, което причинява диария и гадене с излишната консумация. Не по-малка опасност, идваща от прекаляването с подправката, е и възможната алергична реакция към някои съединения, присъстващи в куркумата, които могат да причинят обриви и дори задух. Алергичните реакции могат да се появят както при поглъщане, така и при контакт с кожата.

Гадене

Прекалената консумация на куркума може да потисне абсорбцията на желязото в организма. Така хората с недостиг на желязо трябва да внимават да не добавят прекалено много куркума в ежедневните си ястия, тъй като това може да намали способността на тялото да абсорбира важния минерал.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest