Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Съвети за идеалната супа

Съвети за идеалната супа

Нина НордНина Норд
Джедай
8252k
Супи

За да направите супата си ароматна, вкусна и в същото време приятна за окото, трябва да спазвате някои основни правила на готварството, съветват френски кулинари. Така например, основното правило за вкусен бульон е слаб огън.

Ако искате той да стане вкусен, веднага щом кипне, го свалете за минутка от котлона и намалете наполовина градусите. След това отново поставете тенджерата и оставете да кипи на слаб огън.

Помнете, че ако в телешката супа сложите прекалено много зеленчуци, тя ще загуби специфичния си вкус и аромат на телешко варено. В пилешката супа не слагайте много подправки, защото ароматът на пиле ще се изгуби сред тях.

Зеленчукова супа

Ако кремсупата ви не става достатъчно гъста, можете да я сгъстите със стар хляб, настърган на ренде и след това разтворен в топъл бульон. Който не знае за присъствието на трохите в супата, дори няма да ги усети. Не трябва обаче супата да кипва повторно.

За да се вдигне нагоре пяната, която се образува при варенето на бульон, добавете студена вода. Така пяната ще се издигне на повърхността и ще можете лесно да я махнете с решетеста лъжица.

Зеленчуците за рибени и гъбени супи предварително се задушават за една-две минутки в маргарин или олио, а за млечните супи – в краве масло. Така те придобиват много по-наситен вкус.

Рибената супа ще е по-вкусна, ако варите във водата различни видове риба. Ако я правите само от рибешки глави, рискувате тя да стане леко горчива. За да избегнете развалянето на супата, предварително махнете хрилете. Те правят супата горчива и мътна.

Рибена супа

Супата от гъби ще е по-ароматна, ако в нея сложите гъби, различни по големина. Големите ще й придадат вкус и характерния цвят, а малките са много по-наситени с аромат, отколкото по-големите гъби.

Най-добрите гъби за кремсупа за печурките. Ако сварите бульон от печурки и добавите във водата сварени бобови зърна или зърна леща, можете да направите страхотна кремсупа. Гъбите и бобовите култури се съчетават перфектно.

Който обича супа с ориз, но иска бульонът да е прозрачен, трябва да измие предварително ориза и да го бланшира три минути, после да го отцеди. След това се вари до готовност и бульонът остава прозрачен, иначе става мътен.

Лапад, коприва и други зелении за супа се слагат в почти готовата вече супа и се варят без капак. Само така те запазват характерния си зелен цвят. Ако варите супа със зеле, запомнте, че киселото зеле се пуска в студен бульон, а задушеното – във врящ.

Ако преди да запържите лука за супата, леко го поръсите с брашно, той няма да загори, затова пък ще стане леко червеникав. За да стане зеленчуковата супа без картофи по-гъста, добавете й малко запържено с масло брашно, разтворено с бульон.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest