Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Яж по-бавно, за да имаш тънка талия

Яж по-бавно, за да имаш тънка талия

Тънка талия

Бавното хранене може значително да намали риска от затлъстяване, вероятността да развиете метаболитен синдром и появата на храносмилателни проблеми и такива с червата, сочи ново проучване.

Вероятно това се дължи на факта, че бързото ядене може да предизвика колебания в кръвната захар, което да доведе до инсулинова резистентност. От друга страна, метаболитният синдром е комбинация от нарушения, които умножават риска от сърдечни заболявания, диабет и инсулт.

Синдромът се появява при хора, имащи три рискови фактора – абдоминално затлъстяване, висока кръвна захар на гладно, високо кръвно налягане, високи триглицериди и/или ниско ниво на добър холестерол.

Според изследванията, представени на научните сесии на Американската кардиологична асоциация през 2017 г., яденето по-бавно може да бъде ключът към поддържане на вашето здраве и тяло под контрол.

Екип от университета Хирошима в Япония оценява през 2008 г. 642 мъже и 441 жени със средна възраст 51.2 години, като нито един от участниците нямал метаболитен синдром.

Бавно хранене

Доброволците били разделени на три категории въз основа на начина, по който описали обичайната скорост, с която се хранят – бавна, нормална или бърза. Пет години по-късно изследователите преоценили участниците.

Установено било, че хората, които споделили, че се хранят бързо, са по-склонни с около 12% повече да развият метаболитен синдром. Рискът за хората, които се хранели със средна скорост, бил 6.5%, а за тези, които консумирали храната си бавно - едва 2.3%. Храненето бързо е свързано и с по-голямо наддаване на тегло, по-голяма талия и по-висока кръвна захар.

Отделянето на време за съзнателно дъвчене на храната и ядене бавно позволява на мозъка ви да получава сигнали за ситост, така че е по-вероятно да престанете да изпитвате глад и да се храните, когато тялото ви няма действителна нужда от това.

Здравословно хранене

Бавното хранене може да бъде решаващата промяна в начина ни на живот, за да се предотврати метаболитният синдром, казва доктор Такаяки Ямаджи, автор на изследването и кардиолог в университета Хирошима в Япония.

Когато хората ядат бързо, те са склонни да не се чувстват сити и е по-вероятно да преяждат. Храненето бързо води до по-големи колебания на глюкозата, което може да доведе до инсулинова резистентност, добавя още той.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest