Киселец

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
24928k
Киселец

Киселецът е многогодишно растение с месест вретеновиден корен. Той е от род Rumex, а латинското му наименование е Rumex acetosa. Киселецът е семейство Лападови и расте в изобилие по поляните в по-голямата част от Европа и отглеждано като листен зеленчук. В Европа, Азия, Америка и Африка като киселец се използват и други, предимно диви форми. Сортовете киселец се различават предимно по цвета на листата.

Листата са продълговати, като по-ниските са дълги 7-15 см, донякъде стреловидни в основата, с много дълги дръжки. Горните листа са без дръжки и често са тъмночервени. Обикновеният киселец има копиевидни тъмнозелени листа и дръжки, докато Лионски киселец има едри, месести, тъмнозелени, широко яйцевидни листа. Майкоопският киселец е с едри зелени листа. Местният киселец има копиевидни светлозелени листа, които често имат червеникав пигмент под влияние на ниските пролетял и есенни температури.

Киселецът е пренесен в Европа от Азия. Отглежда се във всички страни на Европа и Северна Америка има селекционирани много сортове. Той е един от най-ранните пролетни зеленчуци. Използват се свежите листа за салати, супи, пюре, гарнитури и като подправка на зеленчукови консерви.

Дори Захари Стоянов пише за киселец, като благословена храна. Той описва как родните борци за свобода събирали в планинските гори. В същия контекст се споменава и в други литературни източници.

Салата от киселец и лапад

Състав на киселеца

Киселецът е доста богат на витамини (С, В1, В2, РР, каротин), белтъчни вещества, минерални соли на калий, желязо, магнезий и фосфор, ябълчена, лимонена и янтарна киселини. Растението съдържа оксалова киселина, която допринася за характерния му вкус. В 100 г киселец има едва 21 ккал.

Избор и съхранение на киселец

Избирайте пресен киселец, който има хубав зелен цвят, без петна или следи за разваляне. Може да съхраните киселеца, както и спанака и лапада, замразени. В такъв случай измивате зеленчука добре, подсушавате го и след това го нарязвате, нареждате в найлонови пликове или кофички и го прибирате на студено във фризер.

Друг начин да запазите свежестта на киселеца за дълго време е, като го консервирате. За целта кипнете вода, бланширате зеленолистния зеленчук вътре за 2-3 минути и го отцеждате добре. Щом поизстине, го подреждате в буркани, завивате добре капачките и го стерилизирате.

Кулинарна употреба на киселец

Киселецът е зеленолистен зеленчук, който не търпи особено дълга термична обработка - достатъчни са му няколко минути задушаване с малко зехтин или масло. За да извлечете максимално от аромата му, навийте листата на добре стегнато руло, а след това ги нарежете на тънко с остър нож.

Листата на киселеца имат приятен кисело-горчив вкус. Ако ги нарежете по-ситно, може да добавите киселец в салатите, супите и билковите сосове. Листата се добавят в салати за подсилване на вкуса. Често се пюрират в супи и сосове и са основна съставка в супа от киселец. Ястия със спанак и картофена супа след прибавяне на киселец добива приятен възкиселичък вкус.

Често е доста добра добавка към сандвичи, а агнешко, приготвено с киселец може да ви очарова. Поради слабокиселия си вкус се твърди, че гаси жаждата и се смята за полезен за повишаване на апетита.

Киселецът се приготвя като спанака. Може да се добави към спанак, накълцан - да подправи зелена салата, да се добави към картофена супа и т.н. Доста популярна е супата от киселец, която е класика в много европейски кухни. Освен като подправка за супи и манджи той се е използвал и за приготвянето на специален сос за подправяне на месо и риба, който и днес се предлага в добрите ресторанти и минава изискана кухня. Сосът от киселец със сметана е традиционно допълнение към твърдо сварени яйца и речна риба.

С киселец можете да си приготвите многобройни вкусни рецепти като баница с киселец, пържен киселец, каша от киселец, киселец с ориз, агнешко с киселец и много други.

Супа с киселец

Ето как да си приготвите и вкусна супа от киселец (студена)

Необходими продукти: кисело мляко - 500 мл; масло - 50 г; киселец - 1 връзка; лапад - 2 връзки, може и спанак; чесън - 3 стръка пресен; копър - 2-3 стръка; орехи – около 100 г счукани; сол; черен пипер

Приготвяне: Измийте предварително зеленолистните зеленчуци и ги сложете в тенджера с вряща вода леко да се сварят, за около 5 минути. С решетъчна лъжица извадете киселеца и лапада и оставете да се отцедят. Загрейте маслото в тиган и запържете ситно нарязания чесън, като заделите част от зелената част.

След малко добавете нарязания киселец, запържваме за кратко, като бъркаме и изваждаме от съда, за да се охлади. Разбийте киселото мляко хубаво с малко вода, за да стане на гъст яйран. Смесете киселото мляко с киселеца и ситно скълцания пресен чесън. Овкусете с подправки и поднесете супата от киселец с натрошени орехи.

Сред другите предложения за рецепти с киселец са бъркани яйца с киселец в лаваш, шарен боб с гъби и киселец, маслен пирог с лапад и киселец, пролетна супа с киселец и гъби, пролетно ястие с киселец и лобода и много други вкусотии.

Здравословни ползи от киселеца

Киселецът, заедно със своите роднини спанака, лапада, лопуш, може да предостави доста здравословни ползи на тялото ни. Киселецът има хомеопатично, противовъзпалително действие, подобрява апетита. От листата на киселица се приготвя чай, който помага при проблеми с черния дроб и бъбреците.

В стари времена считали, че той подобрява храносмилането и служи като добро противоскорбутно средство. В българската народна медицина отварата от листа от киселец се приемала при разстройства на стомаха и като жлъчкогонно средство при жълтеница и други заболявания на черен дроб. В храната се употребяват листата във варен и суров вид (салати). Може да се консервира.

Киселецът е изключително богат на калий, което го прави отлична храна за здравето на сърдечно-съдовата система, отпуска кръвоносните съдове и предпазва от развитие на високо кръвно налягане.

Витамин А в зеленолистния зеленчук е важен за здравето на очите, а високите нива на желязо помагат срещу анемия и липса на енергия.

Огромното съдържание на витамин С помага за цялостното здраве на имунната система. Витамин С е известен с това, че увеличава броя на белите кръвни клетки и дори има болкоуспокояващи свойства, но ако е консумира в големи количества.

Киселецът има добър диуретичен ефект, стимулира отделянето на урина и по този начин подобрява бъбречното здраве.

Всички жени, които страдат от проблеми с косата, трябва да включат киселеца в менюто си. Той е изключително подходящ за лечение на суха и изтощена коса. Укрепва космените фоликули, кеото го прави ценн и при терапията за косопад.

Не на последно място киселецът ни помага да отслабнем. Почти не съдържа калории, а в същото време е богат на ценни витамини и минерали. Идеална храна за пролетните месеци, когато искаме да свалим натрупаните през зимата килограми и да пречистим тялото си.

Пресен киселец

Вреди и странични ефекти от киселеца

Киселецът съдържа много голямо количество оксалова киселина, която в по-голямо количество лишава нашия организъм от калций. Оксаловата киселина може да доведе до болки в ставите и бъбреците, а при деца може да доведе до спиране на растежа.

Това автоматично прави киселеца противопоказен за консумация от хора с ревматоидни оплаквания, камъни в бъбреците или пикочния мехур и др. подобни. Киселецът е също разхлабително средство. Ако сте склонни към разстройство, най-добре е да внимавате с консумацията на киселец, тъй като стомахът може да се раздразни допълнително.

Киселецът не се препоръчва при нарушение на солевия обмен, при възпаление на червата и туберкулоза.

Не трябва да се консумира от хора, които страдат от камъни в бъбреците, ревматизъм или артрит, затова не се препоръчва на възрастни хора.

Ако се чудите какво да си приготвите с киселец, разгледайте тези изпитани рецепти за киселец.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес