Gotvach.bg»Статии»Билки»Лечебен жаблек

Лечебен жаблек

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
Лечебен жаблек

Лечебен жаблек /Galega officinalis L./ представлява многогодишно тревисто растение от семейство Бобови. Билката е известна още като конски ребра и ребрика. Лечебният жаблек има късо многоглаво коренище. Стеблото в основата е вдървеняващо, изправено, 40—50 см високо, кухо, голо, разклонено.

Листата на лечебния жаблек са последователни, нечифтоперести, листчетата са продълговати, елиптични или ланцетни. Цветовете са събрани в дълги гроздовидни съцветия в пазвите на листата по дължината на стеблото. Венчето е бяло до виолетово, съставено от 5 нееднакви листчета. Плодът е линейно цилиндричен многосеменен боб.

Лечебният жаблек цъфти от май до август. Той расте из влажни сенчести места, из изкопи, ровове, край горите. Разпространено из цялата страна докъм 1300 м надморска височина. Освен у нас се среща в Централна, Южна и Източна Европа.

Състав на лечебен жаблек

Стръковете от лечебен жаблек съдържат 0, 11 — 0.2% алкалоиди. От билката са изолирани флавоновият глюкозид галутеолин, който се хидролизира на глюкоза и лутеолин, дъбилни вещества, горчиви вещества, захари и др.

Отглеждане на лечебен жаблек

Многогодишният лечебен жаблек се развива успешно във всякаква градинска почва. Той се чувства добре както на слънце, така и на сянка. Лечебният жаблек цъфти през цялото лято с изобилие от съцветия с прахоподобни цветове и се разпростира бързо. Това растение е по–подходящо за градини с диви цветя, отколкото за смесен бордюр.

Иначе в смесения бордюр можете да засадите лечебен жаблек в съседство до високи храсти. Лечебният жаблек се размножава чрез разделяне на туфите през есента. Най–лесно се намира сорта Галега официналис, които впечатлява с красиви бледоморави или пурпурни цветове. Сортът Алба се отличава с бели цветове. Други интересни пъстри хибриди са обагреният в розово His Majesty и кремавият Lady Wilson. Галега ориенталис е по–ниско растение с виолетовосини цветчета.

Събиране и съхранение на лечебен жаблек

За лечебни манипулации се използват стръковете на лечебния жаблек, които се берат от юни до август. Изрязват се връхните стръкове, не по–дълги от 20 см през времето на цъфтенето заедно с листата и цветовете. По–късно растението става неподходящо за бране – стеблата започват да се вдървесинява, а листата и другите части придобиват неприятен вкус. Още при брането билката се прочиства от вредни листа, дебели стебла, странични примеси и отпадъци.

Лечебен жаблек

Събраният и прочистена материал се суши в проветриви помещения, като се разпределя върху рамки или постелки. Най – добре билката се изсушава в сушилня при температура до 50 градуса. Сушенето на слънце не е препоръчително. От около 4 кг свежи стръкове от лечебен жаблек се получава 1 кг сухи. Изсушените стебла и листа от билката имат син до белезникав цвят. Миризмата им е без особености, а вкусът им е слабо горчив. Обработеният материал се опакова в бали със стандартно тегло и се съхранява в сухи и тъмни помещения, добре затворени.

Ползи от лечебен жаблек

Лечебният жаблек понижава съдържанието на захар в кръвта, той има подобно на инсулина действие. Осен това билката действа диуретично и потогонно при настинка. Използва се още за лечение на бъбреците и пикочния мехур.

Лечебният жаблек се употребява за увеличение млякото на кърмачките. Прилага се като помощно средство при лечение на диабета с инсулин и други. Помага при глисти, а също така и при увеличение на простатата.

В прясно състояние лечебният жаблек се прилага за разтриване при ужилване и ухапване от насекоми, за налагане на лапи при лишеи, като инсектицидно средство срещу мухи, бълхи, дървеници, молци.

Народна медицина с лечебен жаблек

В народната медицина отварата от лечебен жаблек се прилага като диафоретично и противоглистно средство.

Пригответе отварата, като залеете една супена лъжица ситно нарязана билка с 2 чаши вряща вода. След изстиване и прецеждане отварата се изпива в продължение на 1 ден.

При аденом на простатата можете да приложите следната рецепта с лечебен жаблек: Две супени лъжици ситно нарязана билка се заливат с 600 мл вряща вода и се варят 3 минути, киснат 30 минути. Отварата се пие 6 пъти на ден, 15 минути преди хранене.

Лечебният жаблек се препоръчва от нашата народна медицина и при лъчева болест. Българската народна медицина предлага отварата от лечебен жаблек като потогонно и пикочогонно средство при възпаление на пикочните пътища и за външно приложение при мокри екземи.

Кисело мляко

За да приготвите отварата, залейте две супени лъжици от дрогата с 600 мл вряща вода. Отварата се вари 3 минути и се прецежда. Разделя се на 6 части и се приема 15 минути преди хранене и 30 минути след хранене.

Нашата народна медицина предлага няколко рецепти с лечебен жаблек в комбинация с други билки при диабет. За първата рецепта се смесват 100 г стръкове от цариче, 100 г стръкове от жаблек, 50 г стръкове от глухарче, 50 г листа от къпина, 40 г листа от черница, 40 г бобови шушулки и 40 г царевична коса.

От сместа се вземат 2 супени лъжици и се варят в 500 мл вода в продължение на 5 минути. Приемайте от течността по 100 мл четири пъти на тен преди ядене. На обед и вечер след ядене по половин кофичка кисело мляко заедно с една главичка счукан чесън или наситнена коприва. Сутрин закусвайте с овесени ядки, а вместо вода пийте суроватка.

За следващата рецепта са нужни 100 г стръкове от цариче, 100 г стръкове от жаблек, 50 г стръкове от полски хвощ, 50 г плодове от черни боровинки, 50 г листа от коприва, 40 г листа от къпина. Две супени лъжици от сместа се варят 6 минути в 500 мл вода. Прецедете отварата и от нея приемайте по 100 мл четири пъти на ден преди хранене.

При диабет се прилага и следната рецепта: Прави се смес от 100 г стръкове и корени на цариче, 50 бобови шушулки, 50 г листа от коприва, 50 г листа от къпина, 50 г стръкове от жаблек, 20 г семена от лен, 20 г стръкове от глухарче и до 20 г корени от дилянка. Две супени лъжици от получената смес се варят 6 минути в 500 мл вода. Прецедената отвара се разделя на четири части и се изпива в рамките не същия ден.

Вреди от лечебен жаблек

Употребата на лечебен жаблек трябва да е много внимателна, при възможност и под лекарски контрол. При превишаване на дозата може да се повиши артериалното налягане или това да доведе до стомашно - чревни нарушения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес