Gotvach.bg»Статии»Билки»Ароматна кализия

Ароматна кализия

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
Ароматна кализия

Ароматна кализия /Callisia Fragans/ представлява многогодишно растение и принадлежи към семейство Commelinaceae. Стъблото на цветето е изправено, облистено, крехко. На височина при домашни условия стига до 80 см, а в природата – над 150 см. Листата на ароматната кализия са продълговати, с дължина 20-30 см и ширина 4-6 см. На външен вид приличат на малка царевица. Те са плътни, сочни, жълто - зелени, покрити с лъскав восъчен налеп. От изправеното стъбло на цветето израстват ластуни. Те са многоколенни, достигат обща дължина над 100 см и са покрити с недоразвити листа.

На края завършват с облистена розетка - метличка. Когато ластунът полегне върху почва (както при ягоди), розетката се самовкоренява и дава началото на ново растение. Това е естественият начин на размножение в природата. При домашни условия кализията се размножава основно чрез вкореняване на резници във вода. Макар и рядко, кализията цъфти с дребни под 1 см цветчета, събрани в метловидно съцветие. Те излъчват силен, нежен приятен аромат, наподобяващ момината сълза. За родина на ароматната кализия се счита Мексико. В природни условия растението вирее и в тропичните и субтропичните области на Централна Америка, Антилските острови и Югоизточна Азия.

Състав на ароматна кализия

Ароматната кализия има в състава си активни вещества от групата на флавоноидите и стероидите, на широката гама от витамини и микроелементи(желязо, хром и мед), които задържат развитието на раковите клетки. Флавоноидите в сока на кализията са кварцетин и кемпферол, които намаляват крехкостта на кръвоносните съдове, действат диуретично и успокояващо, усилват действието на витамин С.

Отглеждане на ароматна кализия

Кализиите са непридирчиви растения. През зимата се отглеждат при температура над 10 градуса. Виреят еднакво добре и на слънце, и на полусянка. Тъй като не се влияят от подкастрянията, може да им се придава различна форма. Поливат се, когато почвата изсъхне добре. Обичат пулверизирането. През лятото се подхранват веднъж в седмицата и може да се изнесат на открито.

Размножаването на тези растения става много лесно с вкореняване на резници във вода. Те се засаждат в богата почва, към която се добавя едър пясък. Саксията трябва да е по-голяма, за да побере добре развитата коренова система.

Много подходящ за отглеждане е сортът изящна кализия (C. elegans). Той има пълзящи стъбла, краищата на които са изправени. Листата му са яйцевидни, дълги до 7 см, отгоре са тъмнозелени, кадифени, с тесни сребристи жилки, а отдолу - виолетови. Дребните бели цветчета увенчават краищата на стъблата. Използва се като ампелно цвете. Теуантепекската кализия (C. tehuantepecana) напомня на предишния сорт, но има розови цветчета.

Ползи от ароматна кализия

Ароматната кализия е популярна повече като стайно, декоративно саксиено цвете. За съжаление малцина знаят, че в стъблото и листата на растението се крият невероятни свойства - да лекува редица заболявания, с които съвременната фармацевтична, медицинската наука и практика понякога се оказват безсилни да се справят.

В българската народна медицина и фитотерапия кализията не е широко позната. По света от ароматната кализия се приготвят лечебните масла и мехлеми, настойки, запарките и отварите. Те имат противовъзпалителни свойства, спомагат за зарастването на рани, изгаряния и различни травми, приети вътрешно спомагат за зарастването на язви на стомаха и дванайсетопръстника, имат жлъчегонно и противотуморно действие.

Кварцетинът в кализията има противоракова активност и е ефективен антиоксидант, диуретик и спазмолитик. Употребява се при алергии, хеморагична диатеза, чупливост на капилярите, нефрит, ревматизъм, сърдечно-съдови-, очни и дори инфекциозни заболявания.

Кемпферолът укрепва съдовете, действа тонизиращо, противовъзпалително, извежда от организма токсичните вещества и е ефективен диуретик. Използва се при лечение на различни възпалителни процеси, при алергии и нарушения в работата на пикочоотделителната система.

Стероидите в състава на растенията се наричат фитостероиди. Те притежават естрогенна активност, а също така и антибактериални, антисклеротични и противотуморни свойства. Фитостероидите се употребяват при онкологични заболявания, а също така и при лечение на болести на простатата, еднокринната система и нарушения на обмяната на веществата.

кализия

Ароматната кализия е прочута като мощен имуностимулатор и растителен биостимулатор, който подсилва имунната система, а тя от своя страна премахва болестните състояния. Оказва се, че тя е особено ефективна при лечение на болести на ставите и гръбначния стълб, ревматизъм, артрит, артроза, радикулит, хемероиди, запек, гастрит, колит, екземи, алергии, псороазис, очни заболявания, бронхиална астма, неврози, депресия, кисти, миома, безплодие и като помощно средство при лечението на диабет.

Употребата на ароматна кализия в съчетание с други билки води до отлични резултати. Тя помага по - лесно да се усвоят от организма използваните билки и засилва тяхното действие. В резултат на това организмът се справя успешно с болестта.

Народна медицина с ароматна кализия

Пресните листа, стъбла и ластуни на ароматна кализия се наситняват. Поставят се в емайлиран, стъклен или порцеланов съд. С помощта на дървена лъжица се смачкват, за да се получи кашица. Тя се прецежда през марля, за да се отдели сокът. Към него се прибавя зехтин или слънчогледово олио, разбърква се добре и се оставя да отлежи така три седмици. Слага се в тъмно шишенце и се държи на студено място.

Свежо набрани ластуни се нарязват на ситно, поставят се в емайлиран съд, заливат се със зехтин и слагат се в предварително загрята на 40 градуса фурна и се задушават десетина минути. След това се прецежда през марля, налива се в тъмно шишенце и се съхранява на подходящо място.

Мехлемът от ароматна кализия се употребява за лечение на натъртвания, измръзвания, трофическа язва, артрити, артрози, различни кожни заболявания, за разтривки при простудни заболявания. Той се приготвя по следния начин: Свежо набраните листа, стъбла и ластуни се нарязват на ситно. Смачкват се на кашица и към нея се прибавя детски крем, вазелин, олио или чиста прясна свинска мас в съотношение 2:3. Двата компонента се разбъркват заедно и стриват до пълно хомогенизиране. Полученият мехлем се поставя в тъмна кутийка и се съхранява на прохладно място.

От свежи листа и стъбла се изстисква сок и се смесва с детски крем, вазелин или свинска мас в съотношение 1:3. Разбърква се и се държи на студено място.

Спиртни настойки от ароматна кализия са най-често употребяваното лекарствено средство. Начинът им на приготвянето им е един и същ. В зависимост от болестта се променят: количеството и концентрацията на спирта, количеството на кализията и режимът на лечението.

Освен като лечебно средство, спиртната настойка от кализия има и профилактична употреба. Вземат се 12 междуколенни възела на ластун, нарязват се на ситно, поставят се в еднолитрова стъклена бутилка. Заливат се със 750 мл 40%-ов спирт. Бутилката се запушва и стои 14 дни на стайна температура. След това се прецежда и се съхранява в тъмна бутилка на прохладно място. Взема се по 1 ч.л. два пъти дневно 40 минути преди ядене.

Отварите на кализията се използват за лечение на повечето заболявания. За разлика от запарките в този случай се избягва продължителната термична обработка. Освен това при отварите се използват всички зелени части на растението - стъбла, ластуни, листа.

Ако страдате от запек, можете да си приготвите следната отвара с междувъзлия на ластун или две по-малки листа на кализия. Тези части на растението се наситняват и се слагат в емайлиран съд. Покриват се с половин литър студена вода и се загряват до кипване, без да кипи. Отдръпва се от огъня и се оставя така в продължение на 7 часа. Получената отвара се прецежда в тъмна стъклена бутилка и се съхранява на студено място. Приема се по 1 с.л. 3 пъти дневно 40 минути преди хранене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес