Здравейте, Йорданка, благодаря ви за пояснението. Никъде не съм написала, че капамата ми е автентичната Банска рецепта, ястието е моя интерпретация както съм и написала в заглавието. Тук в София за съжаление нямаме възможност за набавяне на автентичните съставки за Банска капама, затова съм посочила сходни продукти. Относно оригиналната рецепта много хора биха дали различни съставки, просто защото по-голямата част от хората я приготвят по различен начин. Аз лично съм опитвала капама при три мои посещения в Банско и региона и тогава тя беше приготвена по три различни начина. Относно кървавицата съм обяснила като бележка, че ако някой има възможност и харесва вкусът и да си я ползва. Чесъна и зелевия сок(чорба) присъстваха и в трите капами, които бях опитвала там и последно в края на рецептата съм написала, че за автентичен вкус на ястието най- добре е да се посети региона на Банско. Бих се радвала да направите и да споделите точно как се прави, а аз ви гарантирам че следващия път ще опитам и приготвя вашата рецепта.
Поздрави!
Получил се е страхотен, само водата в тестото ми се струва много, за това количество брашно и масло са необходими не повече от 3 с.л ледена вода, повечето вода по лесно споява тестото, но целта е маслото да свърши тази работа :)
Здравейте, Иво, боба се приготвя в глинен съд, за два часа на 170-180 градуса, след което се добавят останалите продукти, температурата се намаля на 150 градуса и се задушава още 2часа и половина. Готвенето в глинения съд и ниската температура го правят изключително вкусен. Зависи от сорта боб времето може да се намали малко, но за посоченото време при мен се получи идеално, беше чудесно сварен, с цели зърна без да се е преварил.
Поздрави!
Вили, готовото тесто какво го правим? Нещо не можах да разбера за какво ни е готово тесто, след като описваш как го правиш и кое от двете теста използваме
Гери на вид изглежда много вкусно, но 10мин е много време за бланширане на броколи. Това си е направо варене. Броколито се бланшира във вряща вода за не повече от 2 минути, след което се прехвърля във вода с лед, така запазва цвета си. При по продължително варене или бланширане, зеленчука отделя вещества, които коренно променят вкуса му и се губят всички витамини и минерали. Точно поради неправилната обработка, много хора не харесват вкуса му, заради серните съединения които отделя при лоша обработка, започва да горчи и има неприятен вкус
Моите коментари