Gotvach.bg»Форум»Българска Кухня»Катък или крокмач?

Катък или крокмач?

  • 11.08.16 04:42#1VeskaVeskaНовакРегистрация: 03.02.16Град: ПоповоОтговори: 50Катък или крокмач?Имате ли рецепти от вашите баби и майки за катък или крокмач?
    ОтговорОтговор с цитат
  • 17.08.16 02:38#2Мартина ТраковаМартина ТраковаПомощник ГотвачРегистрация: 17.07.12Град: СофияОтговори: 448от: Катък или крокмач?Катък е едно ,а крокмач е друго.Знам ,че става от мляко преди да"прегори"овцата.Рецептата е като за подквасено мляко,но в самото мляко не може да се захване и става кремообразно с резлив вкус.Иначе бих хапнала! ОтговорОтговор с цитат
  • 20.08.16 07:41#3Веселина КонстантиноваВеселина КонстантиноваАвторРегистрация: 01.12.15Град: КарловоОтговори: 503от: Катък или крокмач?Крокмач - за пръв път чувам! Катък си купувам готов и никога не съм приготвяла.ОтговорОтговор с цитат
  • 21.08.16 10:14#4Илияна ДимоваИлияна ДимоваГуруРегистрация: 12.01.16Град: РадневоОтговори: 666от: Катък или крокмач?Крокмач не съм опитвалаОтговорОтговор с цитат
  • 21.08.16 09:25#5VeselinaVeselinaИноваторРегистрация: 22.06.16Град: -Отговори: 235от: Катък или крокмач?Мисля че е едно и също.За направата на истинският катък или крокмач трябва кисело мляко, сол, сирене, люта чушка.Но като се замисля чела съм много подобни рецепти, така, че не се знае къде е истината.Ако подхванем темата ще настане спор.Със сигурност и това е рецепта която е претърпяла промени във времето.ОтговорОтговор с цитат
  • 22.08.16 07:29#6VeskaVeskaНовакРегистрация: 03.02.16Град: ПоповоОтговори: 50от: Катък или крокмач?Всъщност крокмач и кътък не е едно и също.
    Това което продават по магазините не е истински кътък, по скоро е крокмач.
    За кътъка знам че се прави точно по това време - края на август месец, началото на септември, когато млякото на овцете е най-гъсто. но нямам точна рецепа, а много ми се сика да направя този деликатес по оригинална българска рецепта.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 23.08.16 07:31#7ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Катък или крокмач?Значи малко се образовах по темата ,ние приготвяме катък от кисело мляко и сирене това си е крокмач За оригинален катък се взема прясно мляко с висока масленост и се вари на водна баня за 4-5 часа като се бърка с дървена лъжица да не загори После на 1 литър мляко се добавя по 1 с л сол и се разсипва в буркани ,затваря се с капачка и оставят на хладно В миналото са го държали в кладенците на хладно защото там температурата е 14 С през всеки сезон За по голяма гъстота се прибавя и натрошено сирене- ей това е катък Трябва да стане гъсто и да се реже като пестил ,ама такова чудо не съм опитвала ОтговорОтговор с цитат
  • 05.09.16 12:51#8Ваня ГеоргиеваВаня ГеоргиеваГуруРегистрация: 30.01.11Град: ЕлховоОтговори: 1008от: Катък или крокмач?На село баба ми правеше катък но за точната рецепта не мога да кажа. А крокмач сега чувам и аз.ОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 02:36#9Мартина ТраковаМартина ТраковаПомощник ГотвачРегистрация: 17.07.12Град: СофияОтговори: 448от: Катък или крокмач?Катък или крукмач (крукмач, куртмач, катмач) е млечен продукт със солено-кисел вкус.[1] Думата е от турски произход, означава "добавка".

    Названието всъщност се използва за няколко продукта с подобен вкус, но получени по различен начин. Традиционно катък се прави от най-гъстото овче мляко през август.

    Млякото се вари на водна баня, след което се оставя на тъмно и хладно място. Разбърква се през няколко часа, дни под ред. Посолява се, не се слага сирнище.

    Полученият продукт е дълготраен и може да се използва в продължение на няколко месеца. С цел получаване на по-гъст продукт, преди заквасването овчето мляко се вари на бавен огън в продължение на няколко часа. Продуктът е най-разпространен в южните части на България. Традицията за приготвяне на катък в този край е, заготовката да се сложи за отлежаване в глинена стомна при непроменяща се температура, като за най-подходящо се посочва кладенец. Така приготвената смес отлежава дълго, а в някои случаи дори над шест месеца.

    През времето, в което продуктът отлежава, млякото се сгъстява и придобива специфичен резливо-кисело-солен вкус. След изваждането му от кладенеца, стомната се чупи и продуктът се консумира директно без обработка.

    В наши дни катък се нарича и просто повече или по-малко хомогенна смес от кисело мляко и овче сирене с евентуална добавка на масло. Това, разбира се, няма качествата на оригиналния продукт.

    Под името катък се намират и разновидностите на млечната салата, приготвяна с катък. Обикновено включва съставки като овче сирене, месести чушки (и/или краставици, може и кисели краставички), чесън, олио, печени орехи.

    Обикновено се сервира като мезе към ракията. ТУЙ ГО КАЗА ЧИЧКО ГУГЪЛ!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 29.12.20 02:09#10Величка ЩърбановаВеличка ЩърбановаМастър ШефРегистрация: 07.12.16Град: ПловдивОтговори: 231от: Катък или крокмач?Виждала съм баба как го прави. Катъка не е нищо друго освен овче прясно мляко и сол. Приготвя се когато прегарят овцете, тогава е най- гъсто и маслено!
    Вари се на водна баня с часове, като се бърка с дървена лъжица. Сгъстява се, става по-плътно. Оставя се на хладно, най често в мазето и всеки ден по няколко пъти се разбърква с лъжица, за да стане гладък катъка. След 10 дни се премества в глинен съд с капак. Оставя се да зрее, но всеки ден се бърка поне по веднъж! Там си ферментира. не си мислете че се е развалил! След като премине ферментацията вкусът му е като на овче сирене. Много е хубав! Тогава вече преместете гърнето в хладилник. Може да го разсипите и в стъклени буркани с капак. Това по магазините не е никакъв катък!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 20.11.21 12:05#11Райна АговаРайна АговаНовакРегистрация: 19.11.21Град: ТърговищеОтговори: 53от: Катък или крокмач?И аз не съм го чувала.ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest