Gotvach.bg»Форум»Говорилник»Диалекти и храни?

Диалекти и храни?

  • 07.04.17 12:00#1ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175Диалекти и храни?Хайде да разменим малко информация какви диалектни наименования на храни, продукти имате във вашия край.
    Напишете каквото се сетите, интересно ще е ако все пак основно е свързано с храна.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 07.04.17 12:08#2ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Диалекти и храни?Ето например по панагюрски
    барабой = картоф
    барабои = картофи
    пипон = пъпеш
    мисир = пуяк
    мисирка = пуйка
    ОтговорОтговор с цитат
  • 19.04.17 09:58#3ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Диалекти и храни?Ето и цял разказ на панагюрски на кулинарна тематика, от сборника на Дида Гемиджиева „По панагюрски”.

    ДУНКА

    Аз съм си, стринко, много естелита. Барабой на буци, тикви на кори. Сичко ми са лепи. Наляла съм са като тикве.
    То ми е подадене.
    Ката вутрина, ако не ометъ копаня попара, денъ не минува. Ил намажа порязаница с мас, па ям, па ям кое с домате, кое с лук на пере.
    Ами като съм си яшна!
    Не мога изтраа до пладне. Я емиш зобна, я шикерче смуча, я навира котлето със суруватката, па го изцуцунвам до дъно. Оти да е искльопа прасето, като има цвик? Куга нема суруватка, джуркам мътеница. Па доде ли обят, та почна със сланиньова пачъ и комат ляп. Ша ги полеа с малко вода, че тате вика: “Водичке ле, притъпквалчице ле!” И ша зафана гивеча. Оберъ мръфките, че мама пости, а тате на къра еде. Най-обичам говеждите мръфки. Оти са топът в уста.
    Ами куга заколим прасето! Нагъвам преснинъ отсабале до тевно. Па тате като исуши рибиците и мама напълни тулума – яла та гледай!
    Мама ми дудне, че ша стана друслива дунда и никой ергенин нема да ма земе.
    Нема ли? Как ли па ня!
    Сряща ма Киро Цонин и ми са диви:
    – Каква си убава, Дунке! Мазна си като баница. Да та изруска чивяк!
    – Шъ мъ опиташ куга идем под венчило!
    – Ти само речи! Да провода ли сватове?
    – Още съм малкъ, Киро, ша траеш!
    И не само Киро ма пресряща. Иска ма и комшийчето Къно, ама го не щъ. Я каква е пардия. И е скарнаф. Не обичам тънкульов мъш, дето са е исцибрил като глистек. Има да ми лимга куга еде и ша ми разваля ищаа. Кльощавите не ги аресвам. Не е до немка. Комшиите са възможни, ама Къно го не щъ, оти е като мотовилка.
    Асъм си, стринко, млого естелита. Такъв ни е джинса. И мама, уж пости, ама скришом оплюска сичката крещинъ. Добря че с тате си падаме по белинъта.
    На нас ни дай мръфки! Качамака прави мама ред сирене, два реда пръшки и го едем с пресольовица, оти ша ни са утръти от мастъ. Ния с вега не готвим. Тате най-обича да са разпищоли в неделя на софръта по икиндия. Ша замези туршия, па ша шльокне павурче ракия. Мама ша отрупа месала с покаркло, сиджук, пачъ, саздърмъ, пуешки кълки, заешка ехния и капамъ сякакви мръфки. Па като седнем, изкльопваме сичко. Лопаме, лопаме, надрусаме са, надъним са до гуша, па тате рече:
    – Ох, бабанка! – и опне бъклица вино. С мама раздигаме, оберем съдините да не оди зян, измием ги, приметем, па скръстим ръце да чакаме вечерята. Такъв ни е табеета.
    Ния сме си домашаре. Не одим по госте и не ни аресва някой филанкишия да ни са прикелефещи на софръта. Не ча ша ни подеде. Не сме някои пинтие. Ама после ша си чешат езиците, че дъним като прасета и ша ни завиждат, ша ни клепат, залците ша ни броат, па куга ни срещат, ша ни са ливрът.
    Не щъ да ни намират маанъ. Не мъ е касават що бъбрат ората, ама нали съм мома за женене. Друго си е да ме аресват, че съм мазна като мекица, а не сбабичосана като онаа вейкя Бунда.
    Да я дуунеш, ша падне. Ексик й капелата! Носи са като софишка кокона, па са не види на що мяза. Джонголете й като клечки. Дълга като вършина и слаба като чирос. Роклята й висне като на закачалка. Обула танкове уш по модата, а са не види, че е прават върлина. Гаче ли е на струлци. Сляз, Бундо, да та цалуна!
    То и капела носи, че й е редка косъта. Я мойта – съща конска грива. Префирия гъзьова! Оскоманяват ми зъбето, куга е вида. Плоска като петура. Същинска плескуда. У тях тертипа бил да съ не еде по млого. Не било здравословно. Нели е докторска щерка, нека не еде, нека пробира, па ша вида кой ша е земе таа кльоща. Кощряба! Тя ша ма обельосва, че съм дебела, а куга ма срешне, ма издеветисва как ми е гладко лицето. Нейното е нелно, оти са зенкьоре, не съ ранат добря. Нусъ като човка, испосталяла и са смужурясала. Кой ша е ареса? Да ще комшийчето Къно да е земе, какъвто е лосманин, ша са си лика-пърлика. Дъргеле и двамата.
    Чуда съ ас кого да зема. Киро Цонин ша ма слуша и ша ма гледа като писано ейце, ама е извейплява и по-кръп от мен. Мама вика да зема Тасо Коча, оти е касапин и ша ма рани саде с мръфки. Тате ма кандърдисва за Ганчо Затикола, оти е крачмарин, та са чуда.
    Още съм малкъ! Добря си ми е дома. Ем си ям на поразия, ем си лягам с кокошките. Ем немам свекърва да й стойъ диванчапрас, да й мълчъ като мунек и да са права на проста като уфтсъ, та да й задигам.
    Ша си зема Кирчо, че ша ма тури на педестал и ша мъ има за царица. Нема си майкя да й чина метане и да е зяпам в зъркелето.
    Да са пукне Бунда, оти не е дунда като мен да е аресват ергенете!
    На ти, стринко, това гюмче суруватка, че и ти си обдуен гъс. Мама ти го праща. Би млого мляко, че маслото ни са привършило, та ти носа. Рече да съ не бава като някоа загоритенджура, та ша търгам. Айде, ша са видим допатя!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 06.06.17 01:59#4EminaEminaНовакРегистрация: 07.05.17Град: СамоковОтговори: 3от: Диалекти и храни?Спържа–самоковско и шопско.
    Покрекло–врачанско.
    Компир–самоковско
    ОтговорОтговор с цитат
  • 06.06.17 08:38#5ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Диалекти и храни?А превода какъв е?
    Компир е картоф, нали?
    ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest