Gotvach.bg»Форум»Здравословно Хранене»Какво трябва да е храненето при хипертония?

Какво трябва да е храненето при хипертония?

  • 12.06.17 12:37#1Николина ПанчеваНиколина ПанчеваНовакРегистрация: 19.05.17Град: ВарнаОтговори: 2Какво трябва да е храненето при хипертония?Боледувам от няколко години от хипертония . пия редовно лекарства и спазвам хранителен режим . не използвам сол не пия кафе само през лятото пия защото тогава ми пада налягането . четох преди няколко дни тук някъде че кафето само на момента вдига налягането но после дори го нормализира . и много други неща спазвам но през зимата правя кризи на 59 години съм а съм вдигала до 200 на 1220 а през лятото ми пада до 100 на 75 . как да се храня за да не се получават такива аномалии
    ОтговорОтговор с цитат
  • 12.06.17 02:35#2ЗориЗориГуруРегистрация: 20.01.17Град: -Отговори: 175от: Какво трябва да е храненето при хипертония?Първо - избягвай солта (натрий) или направо я елиминирай (ако можеш) от храната. Избягвай полуфабрикатите, както консервираните и пушените храни, защото в тях натрият се използва като консервант. Ако обичаш сирене - преди това го изкисвай, за да падне солта. Увеличи приема на калий - така ще елиминираш натрия от храните. Препоръчва се приема на два банана на ден (които са богати на калий) и пет порции други плодове и зеленчуци, тъй като плодовете и зеленчуците имат високо съдържание на фибри, които също понижават кръвното налягане. Освен бананите, други богати на калий плодове са кайсии, фурми, пъпеш "медена роса", киви, манго, нектарини, диня, авокадо, портокали, папая, нар, стафиди. От зеленчуците изберете листно цвекло, целина, спанак, магданоз, кресон, цикория, алабаш, броколи, доматен сок, краставици, цветно зеле, аспержи, артишок, картофи, сладки картофи и тиквички.
    Цвеклото е много полезно при всякакви проблеми с кръвното. Ако искаш виж тук в готвач статията:
    Квас от червено цвекло - супернапитката, която отново е на мода
    Също и тази рецепта: Ферментирало цвекло (квас)
    Препоръчвам ти повече движение, да увеличиш приема на вода всеки ден, да хапваш повече чесън. Ако пушиш - зарежи цигарите, алкохола също вреди. Ако имаш наднормено тегло - постарай се да го нормализираш.
    Поздрави
    ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest