Авокадото е невероятен плод с много полезни свойства, затова консумацията му е нещо, от което рядко се отказваме. При разрязване на авокадото сърцевината се открива голяма костилка. Може да не се изхвърля и с нейна помощ желаещите да си отгледат авокадо в домашни условия.
Какво е нужно да се направи за целта стъпка по стъпка?
Най-напред трябва да се подготви разсад.
На дълбочина не по-голяма от сантиметър в месестата част на плода се забива ножът, за да се отдели костилката и острието се плъзга по цялата окръжност. Двете половини се отделят една от друга, за да се отвори. Костилката се изважда и отделя настрани.
Трябва да се измие и почисти от всички остатъци от плода. Не бива да се отстранява от обвивката, защото така растението може да не поникне.
В централната част на костилката се забиват 4 клечки за зъби, за да я крепят към съда, в който ще бъде поставена и няма да падне в него. Дъното на костилката трябва да бъде на 2, 5 сантиметра навътре в съда, а горната част да е над самия съд.
Добре е съдът да бъде стъклена чаша или буркан с достатъчно голям отвор, който да побере костилката на авокадото.
Около 2. 5 сантиметра от костилката трябва да остане под водата, с която съдът ще се напълни. Върхът трябва да сочи нагоре, а дъното - надолу. Иначе авокадото може да не порасне.
Съдът с костилката трябва да се постави на топло и слънчево място, за да покълне.
Водата трябва да се сменя на всеки 1-2 дни, за да няма замърсители, които пречат на покълването, а костилката винаги трябва да бъде влажна и потопена във вода.
Развитието на корените трябва да се следи. При смяната на водата е нужно да се пазят да не се наранят.
Когато се появят първите пъпки, листа и разклонения на авокадото е време за засаждане на разсада.
Ето как става засаждането и отглеждането на разсада от авокадо
Тъй като авокадото е много придирчиво на климата и условията за отглеждане, то трябва да се засади в саксия и тя да се премества от време на време, за да свикне с промените в температурата. Този плод обича температурен диапазон от 15 до 30 градуса, но може да вирее и малко под нулата.
Почвата трябва да бъде добре дренирана, но не се тори, докато плодът не стане на 1 година. Самата почва трябва да съдържа кокосови влакна и пръст в равно съотношение. В нея се пробива дупка, която да побере корените и костилката. Тя се заравя наполовина, което гарантира, че няма да изгние преждевременно. Почвата се притиска с ръце.
Авокадото се полива ежедневно, за да се поддържа растението влажно. Ако върховете станат кафяви, значи то се нуждае от още вода. Ако пожълтеят, поливането трябва да се преустанови за 1-2 дни.
При добри грижи след няколко години пораства дръвче, което дава плод.
Научи също яде ли се ядката на авокадото, как се прави масло от авокадо и за какво се използва костилката от авокадо.
А ако сте успяли да си отгледате авокадо, не забравяйте да опитате от нашите безценни рецепти с авокадо.
Коментари