Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Дефицит на витамин B3

Дефицит на витамин B3

Дефицит на витамин В3
Снимка: 1

Витамин B3, наречен ниацин, е един от водоразтворимите витамини. Той се представя в две форми - никотинова киселина и никотинамид. И двете съединения представляват бели, твърди, кристални вещества. Аминокиселината триптофан може да се превърне в ниацин в организма.

Никотиновата киселина и различните форми на витамина се абсорбират в тънките черва. Там витаминът се наблюдава в своите активни форми. Основно витамин B3 се складира в черния дроб. Витаминът се изхвърля чрез уринат.

Активните форми на ниацина се синтезират от никотиновата киселина, никотинамид и триптофан. Превръщането на триптофан в ниацин не е ефективно при дефицит на витамин B6, мед, цинк, както и при липса на ензими, катализиращи процеса.

Недоимъкът на ниацин е болестно състояние, известно като пелагра. Пелаграта представлява нарушение, дължащо се на недостатъчен хранителен внос на ниацин или триптофан. Проявите на болестта са дерматит, който се проявява върху зони на кожата, изложени на слънце. Често обривите се разполагат около врата.

Засегнати от заболяването са още храносмилателната и нервната система.

Симптоми на дефицит на витамин B3

Симптомите на дефицит на витамин B3 включват стоматит, гастроентерит, придружен от обилна водниста диария, тревожност, депресия, тремор, намалени сухожилни рефлекси и др. Заболяването се свързва с определена диетична грешка - консумация основно на алкално необработена царевица.

Зачервяване на кожата при недостиг на B3

Заболяването има неспецифично начало. Наблюдават се загуба на тегло, загуба на апетит, отпадналост, диария, запек, раздразнителност, разсеяност. Тези симптоми предхождат появата на кожните лезии.

Характерните прояви на заболяването пелагра са три:

- Дерматит;

- Диария;

- Деменция;

При тежки случаи може да се стигне до фатален изход.

Диагностициране на дефицит на витамин B3

Диагнозата липса на ниацин или още пелагра се поставя трудно. Заболяването пелагра обикновено е съчетано и с друг дефицит на витамини от В комплекс, освен ниацин, например рибофлавин и пиридоксин.

Наличието на витамин B3 в организма зависи и от способността на аминокиселината триптофан да служи за синтез на никотиновата киселина. Основните критерии за диагностициране на заболяването са:

- Данните за недостатъчен прием на ниацин или триптофан в организма;

- Диагнозата се поставя лесно при пациенти с изразена кожна лезия. Въпреки това кожните лезии могат да бъдат незабележими или да отсъстват.

- Класическите симптоми са характерни за възрастните хора, но при деца и кърмачета могат да не са добре изразени.

Лечение на недостиг на витамин B3

Витамин В3

Лечението на дефицит на витамин B3 включва въвеждането в организма на липсващия витамин.

Тъй като обикновено дефицитът на витамини от група В е съчетан, е необходима балансирана диета и прием на други витамини от група В, най-вече рибофлавин и пиридоксин.

Препоръчителната дневна доза витамин B3 за мъже е 16 милиграма дневно, а тази на жени - 14 милиграма на ден.

Богати на ниацин са червеното месо, рибата, зърнените култури и други.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest