Хромът е един от най-разпространените елементи в земната кора, но се намира в човешкото тяло само в малки количества, поради което се казва още, че в има следи от него. Открит е от учени преди малко повече от 200 години и изучаването му продължава и днес. Хромът не е жизненоважен минерал, неговата липса или дефицит не провокира аномалии, които не могат да бъдат коригирани.
Повечето от този минерал в кръвта е свързан с плазмените протеини, особено трансферин. Само 5% остават свободни. Микроелементът се натрупва главно в черния дроб, меките тъкани, далака и костите. Хромът се отделя от тялото чрез урината, поради което нивото му в урината може да се счита за добър индикатор за усвояването му.
Въпреки това този показател е тясно свързан със скорошната консумация на микронутриента, така че не може да се счита за индикатор за телесните запаси. Приемът на хром в миналото може да се проследи по нивото в косата.
Учените също се опитват да анализират съдържанието на това хранително вещество в потта, кръвния серум и ноктите. Но към днешна дата няма начин да се определи точно състоянието на хрома и да се диагностицира дефицит.
Какви видове хром има
Има две основни форми на това хранително вещество. В живите организми има главно тривалентен минерал (Cr 3+), който образува относително инертни комбинации с нуклеинови киселини, както и с протеини. Това е най-често срещаното и най-стабилно състояние на окисление на този микроелемент.
Околната среда съдържа друга стабилна форма на това хранително вещество - шествалентен хром (Cr 6+). Може да се получи от тривалентен в процеса на нагряване при алкална киселинност. Такова вещество се използва широко в промишлеността, но е силно токсично и се превръща в канцероген за човека при вдишване.
Когато бъде освободен в киселата среда на стомашния сок, Cr 6+ може лесно да се редуцира до Cr3+, така че рискът от абсорбция на канцерогенен елемент от храносмилателния тракт е намален.
Какви са ползите от хрома за тялото
Въпреки че този елемент е микроелемент, той изпълнява няколко важни функции за човек. По-специално той:
- участва в метаболизма на хранителните вещества, подпомагайки работата на хормона инсулин;
- подобрява нивото на кръвната захар (както при хипергликемия, така и при хипогликемия);
- намалява глада и желанието за храна;
- допринася за лечението на диабет;
- намалява нивото на "лошия" холестерол;
- намалява риска от сърдечни заболявания;
- помага при синдром на поликистозни яйчници;
- допринася за коригиране на депресивни състояния (по-специално атипична депресия);
- подобрява хода на биполярно разстройство;
- повишава мозъчната активност при възрастни хора.
Как хромът влияе на инсулина
Тривалентният хром според учените е кофактор на биологично активна протеинова молекула, която може да увеличи ефекта на инсулина върху целевите органи и тъкани. Учените все още не са разбрали напълно как точно се осъществява тази връзка. В резултат на някои изследвания върху клетъчен материал и животински модели учените са открили, че употребата на хром при инсулинова резистентност помага да се потисне активността на редица ензими, които са отрицателни регулатори на сигнализирането на инсулиновия рецептор.
Съответно, употребата му вероятно може да подобри инсулиновата чувствителност при пациенти с инсулинова резистентност. Експеримент с мишки с диабет демонстрира, че този микронутриент ефективно намалява инсулиновия клирънс и повишава инсулиновото сигнализиране. Учените също предполагат, че този минерал помага за коригиране на инсулиновата резистентност, включително чрез намаляване на маркерите на възпаление и оксидативен стрес, които играят важна роля в патогенезата на диабета.
Може ли хромът да помогне за натрупване на мускулна маса
Допълнителният прием на хром наистина може да ускори натрупването на мускулна маса и да намали телесните мазнини, което се обяснява с взаимодействието му с инсулина. Както е известно, този хормон, синтезиран от панкреаса, не само регулира метаболизма на глюкозата в тялото, но също така поддържа метаболизма на други вещества, по-специално протеини и мазнини.
За да потвърдят ефекта на хрома върху мускулната тъкан, учените са провели 12 плацебо-контролирани проучвания. Някои участници приемалидобавки с това хранително вещество (172-1000 мкг / ден) и паралелно следвали специална тренировъчна програма, докато други само изпълнявали упражнения.
За измерване на мускулна и мастна маса учените са използвали най-модерните, високочувствителни и точни диагностични методи. Резултатите от проучванията показват, че добавките нямат очаквания положителен ефект.
Може ли хромът да ви помогне да отслабнете
Добавките с това хранително вещество са популярни сред хората, които искат да отслабнат или да изградят мускули. Много атлети и бодибилдъри ги използват, за да подобрят собственото си представяне. Учените предполагат, че тези лекарства могат да бъдат ефективни при отслабване, но серия от контролирани проучвания показват, че те имат само малък ефект върху телесното тегло.
Скорошни експерименти също така показват, че при жени с наднормено тегло или затлъстяване употребата на допълнителен хром помага за намаляване на апетита и консумацията на храна. Учените обаче смятат, че тези данни все още не са достатъчни, за да се препоръча използването на такъв микроелемент за ефективна загуба на тегло, така че изследванията за способността му да се бори с наднорменото тегло продължават.
Серия от по-скорошни проучвания показаха, че загубата на тегло от добавки с хром не е толкова изразена и не оправдава възможните рискове. В края на краищата някои хора, които го приемали във високи дози, имали нежелани странични ефекти, по-специално воднисти изпражнения, главоболие, световъртеж и копривна треска.
Може ли хромът да понижи нивата на холестерола
Серия от проучвания показват, че приемането на това хранително вещество по 15-200 мкг /ден за 6-12 седмици води до значително намаляване на LDL холестерола (липопротеин с ниска плътност), както и на общия холестерол.
Този ефект се наблюдава при участници с първоначално повишени нива на тези показатели. В резултат на други експерименти това свойство е потвърдено и учените също така установяват, че добавките спомагат за повишаване на нивото на HDL (липопротеин с висока плътност) и намаляване на нивото на мазнините в кръвта като цяло. Въпреки това 10-седмично проучване при жени в менопауза не установява такъв ефект.
Как хромът влияе на психичното здраве при преяждане
Учените са открили, че такова хранително вещество може да подобри степента на ремисия при пациенти с атипична депресия. Предполага се, че допълнителният му прием може да бъде полезен за пациенти с различни видове депресивни разстройства. Както казахме по-горе, минералът хром помага за потискане на епизодите на компулсивно преяждане.
Също така серия от експерименти показват, че ежедневният прием на 600-800 mcg хромов хлорид помага да се намали честотата на сериозни разстройства на настроението при хора с биполярно разстройство, което не се поддава на терапия.
Какъв е ефектът на хрома върху хипогликемията (ниска кръвна захар)
Няколко ранни проучвания показват, че тримесечен дневен прием на хлорид от този микроелемент помага за повишаване на нивата на захарта при хипогликемия. Също така в резултат на други тестове се оказа, че такава добавка помага за коригиране на симптомите на това заболяване, по-специално втрисане, треперене и дезориентация. Следователно, хром-съдържащите препарати могат да бъдат полезни при различни нарушения на метаболитните процеси: както при хипергликемия, така и при хипогликемия.
Как хромът влияе върху транспорта на желязото
Учените са установили, че хромът се конкурира с желязото за едно от местата на свързване, тъй като метаболизмът на двата микроелемента се осъществява с участието на транспортния протеин трансферин. Но експериментите показват, че добавянето на хром от 925 мкг/ден в продължение на 12 седмици не е повлияло значително на хранителния статус на желязото при по-възрастните мъже.
В същото време наследствената хемохроматоза, която води до претоварване с желязо, може да причини смущения в транспорта на хром поради изразена конкуренция за свързване на трансферин. Учените предполагат, че високият риск от развитие на диабет при това заболяване се обяснява именно с намаления транспорт на хром.
Как витамин С влияе върху усвояването на хром
Едновременният прием на тези хранителни вещества подобрява усвояването на хрома, това свойство е доказано при експерименти с животни. За да се потвърди тази връзка при хората, е проведено малко проучване с три жени. Оказа се, че въвеждането на комплекс от 100 мг аскорбинова киселина и 1 мг
Могат ли въглехидратите да повлияят на отделянето на хром от тялото
При възрастни консумацията на значително количество прости въглехидрати (захароза и др.) води до увеличаване на отделянето на хром в урината (в сравнение с диета, богата на сложни въглехидрати - пълнозърнести храни и др.). Вероятно този ефект се обяснява с естественото увеличаване на синтеза на инсулин на фона на постъпващите в тялото прости захари.
Вижте още важна информация за:
- Хранителни източници на хром;
Коментари