Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Кокум - чудните ползи на индийската билка

Кокум - чудните ползи на индийската билка

окум - чудните ползи на индийската билка

Индия дава на света много екзотични билки с лечебни и хранителни качества, които са добре познати и широко използвани. Има и такива, които са останали извън обсега на всеобщия интерес, но това не значи, че носят по-малко ползи за тялото. Такава билка е кокумът.

Какво представлява билката кокум и какви ползи носи

Кокум се нарича индийска билка, причислявана към екзотичните растителни видове. В родината си тази билка се използва като средство за отслабване и защита от жегите.

Аюрведа я препоръчва за защита от преяждане и запазване на оптимално тегло.

Билката е характерна с червените дребни плодчета, които бавно стават тъмно лилави и може да се намерят в началото на лятото. С тяхна помощ обезводняването и слънчевия удар могат да бъдат избегнати.

Консумацията им се улеснява от лекия сладък вкус и макар да е непривлекателна, особено в сушено състояние, кокумът е полезна билка.

окум
Снимка: thebeautygypsy

Източните лечители са намерили и други полезни действия на кокум - при възпаление, както и за превенция на инфекциите, за леко храносмилане, срещу диария или запек, при болки в ставите, следствие на ревматоиден артрит.

В народната медицина приложение билката намира и при кожни обриви, както и инфекции на ушите.

Изследванията върху билката, извършени от тайландски учени, показват, че кокум, наред с куркума имат противораково действие, тъй като билката е мощен антиоксидант.

Билката се определя и като гарант за младост, защото успокоява тялото и възстановява силите му.

Продукти от кокум и тяхното полезно действие

Плодовете на кокум се изсушават и предлагат в този си вид. Те са тъмнолилави до черни на цвят, лепкави на допир и с вид на сушена кора, но полезни.

От плода се прави и сироп - разреден с вода се ползва като освежаваща напитка, носеща и полезните съставки на плода.

От семената на кокум се извлича масло със сиво-бял цвят до бял със жълтеникав оттенък. Има слаба миризма и служи като специална грижа за кожата и косата.

Това приложение на маслото се дължи на палмитиновата, олеиновата киселина, витамин Е и други киселини в състава, които го правят силен антиоксидант. То овлажнява кожата, лекува рани, намалява възпаленията, успокоява кожата, прекрасно се грижи за косата. Влиза в състава на кремове, лосиони, балсами за коса, сапуни и шампоани.

Вижте още как се прави индийски чай Масала и научете ползите от Индийски живовляк - псилиум.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest