На пръв поглед готвенето на ориз изглежда като детска игра, с която биха могли да се справят дори и онези от нас, които не са факири в кухнята.
Ориз винаги може да приготвите, но не винаги вкусът на конкретното ястие в изненадва и очарова. Това се дължи главно на някои грешки, които се допускат при кулинарната обработка на тази зърнеста храна.
За да запазите енергийната стойност, полезните вещества, витамини и минерали, добрия вкус на ориза, при готвене трябва да спазвате следните правила:
- Ако не накисвате предварително ориза, задължително го мийте, докато престане да пуска “млечна” вода.
- Най-добре е да накиснете ориза предварително във вода за около 30-60 минути в зависимост от годишния сезон. За час продуктът се оставя във вода само през зимата. По този начин оризът се размеква, в следствие на което по-бързо достига кулинарна готовност и се запазват много повече ценните му вещества.
- За да е пухкав и без излишна течност, което често се получава, съотношението ориз/вода трябва да е 1:1.25. Според някои други препоръки най-подходящо е съотношението 1:2 и 1:3.
- Докато оризът ври на котлона и 10 минути след като вече е готов, не бива да махате капака на тенджерата. Ако се отвори и парата от ястието излезе, варенето минава на съвсем друг режим.
- След като заври задължително котлонът се намаля и оризът ври “тихо”. Към края на готвенето, варенето трябва да е съвсем слабо.
- Не прибавяйте сол, докато варите ориза.
- За десерти са най-подходящи кръглозърнестите сортове ориз. Италианският ориз арборио е идеален за приготвяне на ризото, а дългозърнестият испански ориз е подходящ за готвенето на паеля.
Коментари
Ориза има много тънкости,но статията е добра.
статияата ми изглежда като : " КРАЯАТ ОСТАВА ЗА ВАС "
Ще се отклоня от темата и ще поправя това: "След като заври задължително котлонът се НАМАЛЯВА и оризът ври "тихо". Думата НАМАЛЯ използват хората дошли, наскоро от провинцията, които много уважавам, заради куража да дойдат в толкова мръсен, гъмжащ от народ и неприветлив град, каквато е нашата столица.