Гледичия /Gleditsia/ е род дървета и храсти от семейство Бобови. Съществуват 12 вида в Северна и Южна Америка, Азия. В България се отглежда само 1 вид - Gleditsia triacanthos, пренесен от Америка. Гледичията се използва за жив плет, декоративно растение, а семената ѝ са се употребявали за храна от индианците.
Гледичията /Gleditsia triacanthos/ представлява дърво, достигащо до 40 м височна. Гледичията има широко разперена корона, с блестящи чернокафяви просто и разклонени шипове по дънера и клоните. Кореновата система на този вид е добре развита. Кората на дървото е сивокафява и плитко напукана. Листата са прости или двойно перести, с 8 до 14 двойки перести листа, листчетата продълговато - ланцетни или ланцетно - елиптични, напилени, голи.
Цветовете на гледичията са почти приседнали, полигамии, жълтозелени, в сбити гроздовидни съцветия в пазвите на листата. Венчето е почти правилно. Плодът представлява плосък боб до 30-35 см дълъг и от 2 до 4 см широк, слабо сърповидно извит и надлъжно усукан, лъскав, многосеменен. Гледичията цъфти през юни и юли. Тя произлиза от Северна Америка, но е разпространена на много места по света. У нас се среща както като парково дърво и крайпътно дърво около София, Стара Загора и др.
Състав на гледичия
В състава на гледичия влизат тритерпенови сапонини, антрахинонови глюкозиди, флавоноиди, танини, слузни вещества, витамин С и следи от витамин К. Листата съдържат алкалоида триакантин и амини.
Отглеждане на гледичия
Гледичия често се засажда за възпиране на ерозията. Долната част на стеблото и ниските клони са снабдени с внушителни, здрави и разклонени бодли, но има и естествена разновидност на това дърво, която е без бодли, но се среща по - рядко в природата. Този вид се отглежда широко по света като декоративно дърво. Гледичията се сади също за създаването на ветрозащитни пояси. Гледичията рядко боледува сериозно, вредите по нея са най-често от зайци, сърни и добитък.
Корените на гледичията са дълбоки, нишковидни и разпрострени на широко. Гледичията е здраво и ветроустойчиво дърво с бърз растеж. Тя се размножава със семена, кълняемостта на които се запазва дълго поради плътната им обвивка. Покълването се улеснява чрез скарификация - механична, с гореща вода или киселина. Семената на гледичията се развиват най-успешно на глинести почви, на които понасят и сянка.
Ако почвата ви е алувиална или друг тип, е необходимо да осигурите на малките дръвчета пълно слънце за оптимално развитие. С възрастта дървото може да се адаптира към почти всеки вид почва и климат, но расте най-бързо на почви с PH 6.0 до 8.0. Гледичията е толерантна към наводняване, същевременно издържа и на суша и донякъде на засоляване. Тя расте по-добре на бедни на азот почви от много други дървета.
Гледичия започва да цъфти когато листата и са почти напълно израснали, в началото на месец май, по-рано или по-късно в зависимост от конкретния микроклимат. Шушулките узряват от септември до октомври и обикновено опадват, но някаква част остават на дървото и до следващата пролет.
Листата на гледичията придобиват красива жълта окраска през есента. Гледичията е подходяща и за създаване на бонсай. Около детски кътове, училища се препоръчва използването на сорта й Jnermis", който е без бодли по клоните и стъблата. Сортът „Sun Bursf е нов, невисок сорт (5-20 м), със златистожълти листа в млада възраст, които към края на лятото стават зелени. Образува малко на брой плодове.
Събиране и съхранение на гледичия
В нашата народна медицина главно се употребяват младите листа на гледичия. Те се берат от 8 до 30 дни, след като се развият пъпките на дървото. Тогава те имат най–богато съдържание на ефикасни вещества. Събраният материал се прочиства от излишни примеси и се суши в проветриви помещения на сянка, като се разстила на тънък слой и се разбърква, за да не се запари.
Най–качествени резултати се получават в сушилня при температура до 80 градуса. Сушенето започва с по–ниска температура и постепенно се повишава до 80 градуса. От 6 кг свежи листа се получава 1 кг сухи. Изсушените листа на гледичия са сивозелени на цвят. Те се отличават със слабо тръпчив, парлив вкус. Миризмата им е слаба, нехарактерна. Обработеният материал се разпределя в торби със стандартно тегло и се съхранява в сухи и проветриви складове.
Ползи от гледичия
Гледичията има спазмолитично, очистително, съдоразширяващо и понижаващо артериалното налягане действие. Съществуват данни, че билката благоприятства образуването на червените кръвни клетки. Фармакологичната активност на билката се определя от съдържанието на алкалоида триакантин в листата ѝ. Листата са употребяват за лечение на спастични състояния и колики, при язвена болест, колит, бронхиална астма, спазми на жлъчните и пикочните пътища, анемия, стенокардия и др. Плодовете с обвивката оказват слабително действие при хроничен запек.
Гледичия предизвиква разхлабване на стомашно-чревната мускулатура и премахва спазмите, като същевременно антрахиноновите гликозиди дразнят дебелото черво и по такъв начин улесняват придвижването на чревното съдържимо, т.е. оказват очистителен ефект. Освен това билката разхлабва мускулните влакна на кръвоносните съдове, в резултат на което настъпва разширението им и може да се прилага за понижение на кръвното налягане. В това отношение билката има по-силно действие от папаверина, който се счита за най-добрия спазмолитик.
Шушулките на гледичията се използват от дивите животни. Те са любима храна на белоопашатия елен, катерици, зайци, свине, опосуми и миещи мечки. Домашни животни като овце, кози, едър рогат добитък също се хранят с тях. Понякога гледичията образува гъсти храсталаци и осигурява отлично прикритие на дивите птици. Растения от този вид са изключително привлекателни за опрашващите насекоми.
Народна медицина с гледичия
Българската народна медицина предлага отвара от листата от гледичия като лекарствено средство против спастични състояния и колики, при язвена болест, колит, бронхиална астма, спазми на жлъчните и пикочните пътища и др. Плодовете с обвивката оказват слабително действие при хроничен запек.
Пригответе запарка от младите листа, като залеете 20 г листа с 300 мл вода. Варете отварата 5-10 минути. Приготвената течност се прецежда и се приема по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.
Отвара от подовете на гледичия се приготвя по следния начин: Залейте една супена лъжица наситнени сухи плодове с една чаена чаша вряща вода. Оставете отварата да ври 30 минути. След като изстине, се прецежда и се долива вода, така че водното съдържание да стане пак една чаша. Пие се по 1 супена лъжица 4 - 5 пъти на ден.
Коментари