В санданското село Микрево тази година ще късат банани, които са израснали в селището. Нетипично за нашите географски ширини, в Микрево се радват на собствена бананова реколта.
Тази година банановото дръвче на централния площад в селото роди първите си плодове, откакто е посадено. Българските банани обаче са много по-малки от тези, които можем да си купим от магазините.
Въпреки това хората от селото се радват на реколтата, тъй като са едно от първите селища в България, където растат банани, макар че климатичните условия у нас не са много благоприятни за тропическия плод.
В Микрево се надяват времето да не застудее рязко и да не паднат слани, защото това ще съсипе наскоро израсналите банани.
![Банан](/files/lib/300x225/bananas-banani1.webp)
Кметът на селото дори се шегува пред представители на БТА, че след като не можем да станем Швейцария на Балканите, благодарение на първата бананова реколта, можем да се превърнем в първата Бананова република.
В региона се отглеждат и други топлолюбиви растения, които са характерни за страните с много по-топъл климат от нашия – маслинови дръвчета и няколко палми.
Домът на Красимир Николов в Микрево е заприличал на вила от района на Беломорието с две екзотични палми отпред, достигнали вече покрива на двуетажната къща.
Преди 13 години мъжът е посадил първите палми в селото, като казва, че те изискват много грижи, най-вече през зимата, когато навън температурите паднат.
Пенсионерът Йордан Димитров също може да се похвали с екзотична гледка в дома си. Мъжът е пчелар, риболовец, ловец и земеделец, както повечето хора в селото. Димитров дори се хвали, че вече усеща дъх на банани в меда, който произвежда.
Пенсионерът също е посадил собствено бананово дръвче, което се надява да роди. А по принцип мъжът отглежда в двора си лимони и киви, които вече са отрупани с плодове.
Предполага се, че промените, които настъпват в следствие на глобалното затопляне, предразполагат към отглеждане на тропически плодове в по-южните части на страната ни.
Коментари