Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Полезни свойства и противопоказания на грейпфрута

Полезни свойства и противопоказания на грейпфрута

Полезни свойства и противопоказания на грейпфрута

Плодовете на грейпфрута са били известни и ценени с благотворното им действие върху човешкия организъм още от древните лечители. Нискокалоричен, богат на фибри и фитонутриенти, грейпфрутът е истински дар за всяка здравословна диета.

Голямото количество витамин С (в 1 плод се съдържа цялата дневна доза) предпазва от рак на стомаха, дебелото черво, хранопровода, пикочния мехур, както и на шийката на матката. Благодарение на грейпфрута, имунната система става много по-устойчива през зимата и трудно се поддава на вирусни инфекции и настинки.

Освен това, леко горчивият плод намалява нивото на глюкоза в кръвта и се препоръчва при профилактика срещу диабет. Силно ефективен е и в борбата с бактерии, дрожди и плесени, вируси и херпес. Инфекции в гърлото, носа и ухото, проблеми с кожата и ноктите, гингивит и вагинит също се лекуват с грейпфрут.

Грейпфрутът е и източник на витамин А – половин плод доставя 6.4% от препоръчителния дневен прием. Витамин А е необходим за доброто зрение, както и за здравето на зъбите, скелета и меките тъкани.

От всички ползи, изброени дотук, човек лесно може да заключи, че грейпфрутът е наистина суперхрана, която трябва да присъства възможно най-често в менюто. Но сравнително наскоро се разбра, че цитрусовият плод съвсем не е толкова полезен за всички хора.

Полезни свойства и противопоказания на грейпфрута

Доказано е, че грейпфрутът е несъвместим с много лекарства. Въздействието на съдържащия се в грейпфрута бергамотин е добре познато. Веществото потиска някои от ензимните системи в организма. Тези ензими помагат на медикаментите да се разградят на по-прости съединения.

Например жените, приемащи противозачатъчни хапчета и сок от грейпфрут сутрин, един ден могат да установят, че са бременни, а приемащите антидепресанти - че са малко депресирани. Плодът влияе зле и на хората, приемащи лекарства за понижаване на кръвното налягане.

Предупреждението за вредното действие на бергамотина обаче често не стига до пациентите, тъй като фармацевтите понякога пропускат да информират клиентите си за опасното взаимодействие. За това лекарите съветват пациентите да се консултират с тях дали лекарствата, които приемат ще се повлияят от плода.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest