Полезните свойства на картофите днес са известни на всички. Картофите са широко използвани в кулинарията и народната медицина заради техните хранителни и лечебни качества.
Състав на картофите
Приблизително 20-25% от теглото им са въглехидрати (нишесте), около 2% - протеинови вещества и 0.3% - мазнини. Протеинът е богат на различни аминокиселини и принадлежи към пълноценните протеини. Съдържат много калий (568 mg на 100 g влажно тегло), фосфор (50 mg), значително количество магнезий, калций и желязо. Витамините C, B, B2, B6, B PP, D, К, Е, фолиева киселина, каротин и органични киселини: ябълчна, оксалова, лимонена, кафеена, хлорогенна и т.н. Никога не приготвяйте картофи в съдове от калай или мед, тъй като тогава се губи голямо количество витамин С. Витамин С е по-добре запазен, ако приготвяме картофите с кожата.
Лечение и красота с картофи - какво и как
Картофи за красота
В случай на алергични обриви, белези след изгаряне, напукани капиляри, може да изтриете лицето си ежедневно с парче суров картоф. Маска със сварен картоф и мляко или метана освежава лицето, премахва признаците на умора, подхранва, изглажда бръчките. Сухата кожа е нежна, гладка и еластична. Особено полезна маска с варени пресни картофи за жените след четиридесет.
Ако всеки ден киснете ръцете си в картофена отвара в продължение на 5 минути, кожата ще стане копринена и нежна. Това е и ефективен метод за справяне с чупливите нокти, а използван ежедневно, може дори да преодолее нежелана гъбична инфекция. Брадавици могат да се третират, като се натъркат с току-що отрязан картоф.
Картофи за здраве
За изгаряния, фурункули, язви, екзема, хемороиди и дори дълбоки рани можете да използвате лечебни компреси от сурови картофи. За да направите това, те трябва да бъдат настъргани и смесени с малко количество зехтин. Тази специфична смес е ефективна за артрит и възпаление на ставите.
Безсолна отвара (водата, в която са врели картофите) се препоръчва да се пие при язви на стомаха и дванадесетопръстника. При хипертония се препоръчва да се хапват печени с кората картофи, а помага и при алергии.
Кълновете на такова уникално растение имат изразен лечебен ефект върху зрителната острота.
Известни са полезните свойства на картофите за лечение на дихателните пътища. В случай на възпаление на гърлото, фарингит, ларингит, бронхит, хронична кашлица помагат компреси от сварени с кората картофи, които се правят за през нощта. Могат да се комбинират с мляко, сметана, жълтък.
Отвара от картоф, ябълка и лук с корите подпомага откашлянето. Инхалации с пара от вода, в която са варени цели картофи също помага при настинки и дихателни проблеми.
Ползи на сок от картофи
В суровия сок от картофи се запазват всички ценни и полезни микроелементи на това растение, благодарение на което сокът е полезен за много вътрешни органи. Той има антимикробно, диуретично, слабително, аналгетично, заздравяващо, раждащо, регенериращо, антиспазматично, тонизиращо, противовъзпалително действие върху човешкото тяло. Сокът от сурови картофи почиства добре цялото тяло, нормализира метаболитните процеси, като нормализира нивото на хемоглобина в кръвта. Препоръчва се при нарушение на сърдечната дейност, бъбречни заболявания, хипертония, нервни нарушения, ишиас, гуша, анемия, базедова болест.
В случай на нарушение на стомашно-чревната активност (гастрит с висока киселинност, язви, запек, метеоризъм, панкреатит), сокът от картоф е суперефективен. В комбинация със сок от моркови и целина той помага добре при храносмилателни разстройства. Обикновено се приема на празен стомах, прясно изцеден. Курсовете на лечение са приблизително по 10 дни, 10 дни почивка и повторение 10 дни, но трябва да се следва определена рецепта.
Кога картофите могат да са вредни
Не забравяйте за това, когато избирате картофите като лекарство: някои техни свойствата могат да предизвикат противоположност на очакваните ефекти. Това може да се дължи на отравяне на соланин - токсичен компонент на кората на картофите със зелен цвят (при неправилно съхранение се отлага в кората).
Същото вещество се съдържа в покълналите картофи. Предизвиква гадене и повръщане, световъртеж, главоболие, диария, задух, припадък, общо неразположение. В допълнение, соланинът е изключително опасен за бременните жени, тъй като има пряк тератогенен ефект върху плода.
Ако обаче имате хубава и здрава реколта от картофи и имате доволно количество от тях, то редовно може да приготвяте вкусотии като:
- основни ястия с картофи;
Коментари