Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Най-популярните подправки в средиземноморската кухня

Най-популярните подправки в средиземноморската кухня

Средиземноморска кухня

Средиземноморската кухня е изключително популярна, а храненето на хората от тези райони, известно като средиземноморска диета, е сред най-предпочитаните и следвани в световен мащаб. Това се дължи на факта, че храните, консумирани в района на Средиземно море, действат много добре на организма и народите, които се хранят по този начин, са известни като най-дълголетните.

В основата на средиземноморската кухня стоят пресните плодове, зеленчуци, риба и морски дарове, зърнени култури, млечни продукти и прясно месо, както и зехтин. Зехтинът е мазнината, която се използва при обработка на храната, той е основната съставка на цялата средиземноморска кухня, с него се подправя и всяка салата. Студенопресованият зехтин е най-употребяван заради уникалните си качества и ценен вкус.

Уникалният вкус на средиземноморската кухня обаче се създава от подправките. Те играят важна роля за създаване на крайните вкусови качества на тези специалитети. Подправките в средиземноморската кухня се използват както пресни, така и изсушени. Ще разгледаме най-популярните от тях.

Шафран

Ризото с шафран

Шафранът е известен като най-скъпата подправка в света заради изключително трудното и бавно ръчно събиране и обработване на суровината. Приготвя се от близалцето на цвета на вид минзухар, известен като Crocus sativus.

Бере се при изгрев слънце, след това от тичинката се отделя ръчно червеното близалце, изсушава се и тогава се освобождава ароматът на подправката. Дъхът на шафрана е сладък, вкусът е леко горчив и възбужда апетита. Подправката придава златист оттенък на белите храни като ориз например.

Розмарин

Розмарин

Розмаринът е подправка и билка, позната от древността. Използва се както в прясно състояние, така и изсушен. Популярна подправка е в средиземноморската кухня, защото има много широко приложение - в супи, сандвичи, в различни сосове, добавя се към сиренето, а в комбинация с други подправки намира място в невероятно много рецепти. Има огромни ползи за здравето и е една от причините да бъде здравословна средиземноморската диета.

Джинджифил

Джинджифил

Джинджифилът е част от семейство Zingiberaceae заедно с кардамона и куркумата. Консумира се подземната част на растението, корен или коренище, в свежо състояние, изсушен на прах, като масло или сок. Може да се използва практически като подправка към всеки вид храна и макар че не е първата подправка, за която се сещате, когато заговорим за средиземноморска кухня, тя го обича много и в нея той присъства често. Пие се и като чай. Носи много здравословни ползи.

Босилек

Босилек
Снимка: Албена Асенова

Подправка със силен аромат, който придава чудесен вкус и мирис на храната. В кулинарията се използват листата босилек - свежи, сушени или замразени. Сушеният босилек има напълно различен аромат от пресния. Слага се в салати, сосове, като подправка към зеленчуци, в напитки като ликьора Шартрьоз и други. Използва се и в конфитюри и желета.

Риган

Риган

Листата на ригана, които се използват в средиземноморската кухня, са по-ароматни, когато са изсушени, отколкото свежи, но пресният вариант предлага свежи акценти на храната, която овкусява. Те се губят при сушената подправка.

Тази средиземноморска подправка е много използвана от италианците в пиците, за маринати на маслини и зеленчуци на скара. В доматените сосове и при месото нейното присъствие е най-осезателно. Гърците слагат на всяко ястие риган. Маслините, печеното месо и сиренето им са винаги поръсени със сух риган.

Ментата, мащерката, салвията, магданозът са други подправки, характерни за средиземноморската кухня, които придават неповторимия вкус на храната от този регион.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest