Gotvach.bg»Статии»Любопитно»10 храни, които Америка е дала на света

10 храни, които Америка е дала на света

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Иноватор
45633
Храни от Америка

Домати в Италия, ванилия във Франция, картофи в Ирландия - тези храни могат да изглеждат местни за всяка страна, но всъщност те произхождат от Северна и Южна Америка. Северна, Централна и Южна Америка са дом на много храни, които можем да свържем с кухни от цял ​​свят, и следователно целият кулинарен пейзаж на планетата щеше да бъде напълно различен, ако не бяха те.

1. Авокадо

От тостовете и салатите с авокадо, до Гуакамоле и суши този продукт е намерил място в много кухни по света. Този плод е от дърво, което е родом от Мексико и Централна Америка. Има доказателства, че той е бил култивиран в Централна Америка от 5000 г. пр. Хр. Маите вярвали, че авокадото е имало магически сили и е било афродизиак. Може би поради външния си вид, ацтеките наричат ​​плода ахуакат, което означава тестис. Невероятната текстура на авокадото се дължи на високото съдържание на мазнини над 20% (те са от полезен мононенаситен тип). Моряците го наричали маслена круша и всъщност го използвали, както бихте използвали масло. В САЩ Калифорния е най-големият производител на авокадо. Въпреки че се отглеждат много сортове, най-популярен е сортът Хас.

2. Люта чушка

Лютите чушки и идват от Америка

Лютите чушки са обичайна съставка в почти всяка голяма световна кухня. Особено трудно е да си представим азиатската кухня без люти чушки. Произходът им започва в Америка преди повече от 10 000 години. Те очевидно са едни от първите култури, отглеждани от индианците от Перу до Ню Мексико. Тези праисторически хора са отглеждали люти чушки за кулинарни и лечебни ползи. Христофор Колумб се присъединява към това да ги нарича чушки, защото смята, че те имат вкус на азиатска подправка (азиатски пипер). След като са донесени в Европа, те бързо се разпространяват по целия свят, особено в тропиците. От мексиканска салса и тайландско къри, до пилешки крилца Бъфало - има хиляди рецепти по целия свят, които използват лютите чушки.

3. Шоколад

Трудно е да си представим свят без шоколад и всички негови вкусни форми като белгийски шоколадови блокчета, немска шоколадова торта и френски кроасани с шоколад. Този списък звучи така, все едно шоколадът идва от Европа, а всъщност произходът му е в Америка. Какаото се отглежда отпреди над 3000 години в Централна Америка и Мексико и се произвежда от семената на дървото какао, което е родом от Южна Америка. Културите на маите и ацтеките използвали какаовите зърна, но не за това, за което ги използваме днес. Те ферментирали и какаовите зърна са правени на напитка, която често е ароматизирана и с люти чушки. Модерният шоколад е направен от какао, което се произвежда от печени и смлени какаови зърна.

4. Царевица

Царевицата е американска храна
Снимка: Yordanka Kovacheva

Царевицата прониква в много рецепти в Африка, Италия и Япония. Това е американски продукт от кочана до сладката царевица в консерва. Преди пилигримите да я открият в Труро, Масачузетс, тя е процъфтяваща култура в Мексико. Преди повече от 5000 години американските индианци са отглеждали царевица в сегашно Мексико. Терминът царевица (corn) е английска дума, най-често използвана общо за зърнени култури. Ранните английски заселници наричали основната култура на племето „индийско зърно“, а след това „индийска царевица“, която по-късно била съкратена до „царевица“. Царевицата е жизненоважна за оцеляването на първите европейски заселници, тъй като тя произвежда много повече зърно от един декар земя, отколкото всяка друга култура.

5. Папая

Въпреки че можете да свържете папая с Карибските острови, националното ястие на Тайланд сом там е сладка и пикантна салата, направена от зелена папая. Първоначално този плод е бил отглеждан в тропическа Америка преди хиляди години, но е проправил своя път по целия свят.

6. Фъстъци

Фъстъците произхождат то Америка

Има доказателства, че фъстъците са били "опитомени" в Южна Америка преди повече от 7000 години. Сега Китай е най-големият производител на фъстъци в света. Те са донесени в Китай от португалците през 1600-те години и става много популярно допълнение към много ястия, както знае всеки, който посещава китайски ресторанти. Тези ядки се използват и в африканската кухня.За готвачите, фъстъкът със сигурност е ядка, но за ботаника, това е технически боб.

7. Ананас

Въпреки че можем да свържем Хавай с родното място на ананаса, плодовете всъщност не пристигат там до 1770 г. и не се произвеждат до 1880-те години. Христофор Колумб открива ананаса на остров Гваделупа през 1493 г., но плодът вече е бил отглеждан в Южна Америка доста преди това. Думата ананас първоначално е била стар европейски термин за това, което сега наричаме шишарки. Когато изследователите открили този плод в американските тропици, те го наричали ананас, защото смятали, че изглеждат много сходни. Днес ананасът се използва в китайската кухня, включен е в австралийските рецепти и е съставка на торти в Полша.

8. Картофи

Картофите идват от Америка

Когато чуем картофи, може веднага да се замислим за Ирландия, но произходът им се проследява до праисторическите планини на Аржентина. В крайна сметка картофът е емигрирал през всички Америки и дошъл в Европа, където е намерил място в много страни, а Ирландия е една от най-забележителните. Въпреки че първоначално са били отглеждани само няколко сорта, днес има над 5000. Интересното е, че търговските сортове, които американците в момента ползват, всъщност са разработени в Европа.

9. Домати

Може да си помислите, че доматите произхождат от Италия, тъй като толкова много от ястията на страната ги включват, но това не е така. Повечето източници са съгласни, че доматите са местни за Южна Америка. Маите са първите хора, които познаваме, които готвят с домати, след това се разпространяват из Европа и останалия свят чрез испанските изследователи. Отнело е известно време, докато доматите се приемат като храна в колониална Америка, където мнозина се придържали към старото убеждение, че растението е отровно. Така че, те обикновено са били отглеждани като декоративни растения заради техните ярки плодове и тъмно зелени листа. В крайна сметка доматите успели да влязат в американските кухни, а след това и в много други по света.

10. Ванилия

Ванилията произхожда от Америка

Ванилията произхожда от Мексико. Името е получено от испанския термин за малка шушулка. Французите се влюбили във ванилията и я засадили в тропическите си колонии като Мадагаскар, където понастоящем се отглеждат по-голямата част от ваниловите зърна в света заедно с Таити. Ацтеките смятали ванилията за афродизиак и тази репутация е оцеляла и до днес. Днес тя е най-широко използваният хранителен ароматизатор по целия свят.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest