Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да избираме най-добрите стафиди

Как да избираме най-добрите стафиди

Стафиди

Стафидите се използват най-често за направата на торти и пайове, за месни блюда или за салати. Най-важното е сушените плодчета на гроздето да не са повредени, да не са червиви или химически обработени.

Ако се научите да избирате правилно стафиди, ще можете да приготвяте вкусни и здравословни ястия.

За съжаление, стафидите не могат да бъдат наречени идеалната за пролетта храна, тъй като по време не сушенето те губят част от витамин С. Но естествените захари, глюкоза и фруктоза, които при сушенето набъбват до 4-5 пъти повече, превръщат стафидите в енергиен реактор.

Малките изсушени грозденца съдържат големи количества органични киселини, витамини А, B1, B2, B3, B4 и микроелементи. Съвременната наука твърди, че стафидите укрепва сърдечно-съдовата система, желязото в тях лесно се абсорбира от организма, а антиоксидантите в тях потискат растежа на бактериите, които причиняват кариес и пародонтоза.

Стафидите притежават също собствеността да успокояват нервите. Но! Всяко лекарство, дори и природно, трябва да се консумира с мярка! Знаете, че гроздето е висококалорично. А вече сушено става още повече. На 100 града стафиди се съдържат 310-320 ккал.

Затова, дами, ако страдате от наднорменото тегло помнете, че злоупотребата на сушените плодове ще се отрази на фигурата ви. Иначе за здравето ви са достатъчни по шепа стафиди на ден.

Грозде

Има няколко метода на сушене на гроздето. Един от тях е естественият - узрялото грозде се излага на пряка слънчева светлина за две седмици. Често, за да се ускори процесът, плодовете се потапят за няколко секунди в горещ разтвор на сода. Другият начин е сушене на сянка, в защитена от слънцето стая или помещения. Този процес обаче е по-дълъг.

След като в частните стопанства стафидите биват изсушени, преди да стигнат до магазините, минават през фабриките за пакетиране. Там се измиват, почистват от отпадъци, сортират и най-накрая - опаковат. За да се удължи живота им, стафидите често се обработват със сорбинова киселина, серен двуокис или сулфити.

Последните са консерванти, които са позволени са използване. Но, ако сте противници на химическата обработка, тогава, когато купувате, погледнете цвета на стафидите.

Всяко грозде, независимо дали е черно или зелено, при изсушаване потъмнява. Сулфитите придават прозрачен цвят на стафидите. Следователно, за тези, които искат да ядат само естествени стафиди, по-добре си купете черни, тъмно-кафяви или светло-кафяви, но не и ефектни златисти плодчета.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest