Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Съставки в хляба, които трябва да се избягват

Съставки в хляба, които трябва да се избягват

хляб

Всички знаят поговорката, че никой не е по-голям от хляба. Това е така, защото хлябът е основна храна на нашата трапеза от незапомнени времена. Няма нищо по-вкусно от прясно изпечен хляб. Ароматът и вкусовите му качества са добре познати на всички. Известно е, че основната съставка за производство на хляб е брашното. Какво друго се слага обаче в хляба и дали всички добавки са безопасни за здравето ни?

Добавки в хляба, за които знаем малко

Антиоксидантите се слагат, за да удължат срока на годност на хлебното изделие, тъй като те предотвратяват развалянето му.

Подсладителите подобряват вкусовите качества, а слепващите агенти създават необходимата консистенция. Набухватели се добавят, за да може хлябът да стане мек и въздушен. Всеки компонент от тези добавки придава качества, които правят хляба примамлив продукт, но носят и много вреди въздействия.

Ето кои добавки в хляба трябва да се избягват, защото са вредни за здравето.

Калиевият бромат

Под това име се крие набухвател в хляба. Веществото е без цвят и мирис. Има бял кристален строеж и е синтетично съединение от бромна киселина и вар.

Калиевият бромат се слага все по-рядко в хляба напоследък, но етикетите трябва да се следят за неговото наличие.

Азодикарбонамидът

Това е добавка в хляба за слепване на брашното с другите съставки в тестото. Това вещество е прахообразно, може да бъде с червен, жълт или оранжев цвят. Номерът му е Е 927. Това вещество е канцерогенно. В страните, където е забранено, в хляба го замества серен диоксид.

различни видове хляб

Трансмазнините

В тестените изделия трансмазнините са широко използвани, защото удължават срока на годност. Те са устойчиви и на окисление. Ако количеството им не надхвърля допустимото е добре, но при по-високи дози те увеличават холестерола и водят до сърдечни проблеми и увеличение на възпаленията в тялото.

Захарта

Тъй като захарта прави всеки печен продукт по-вкусен, в почти всички хлябове има захар. Дрождите получават храна и хлябът увеличава обема си. Твърде високите количества захар обаче повишават триглицеридите и лошия холестерол, а това влияе зле на сърцето. Наднорменото тегло и дисбалансът на хормоните също се дължат на прекомерните количества захар в храната.

Моноглицеридите и диглицеридите

Тези добавени вещества са емулгатори в хляба. Подобряват качествата на тестото и образуват глутена. Тестото е по-меко и еластично с тях, а тъй като въздухът се задържа по-дълго, хлябът е мек и въздушен.

Според резултатите от проучвания върху емулгаторите, те водят до коронарна болест на сърцето, затова консумацията на хляб при сърдечни проблеми трябва добре да се прецизира.

Солта

По-голямата част от нужната дневна доза сол се набавя с хляба, а прекомерната консумация на хляб означава прекалена консумация на сол. Солта носи много вреди и най-често срещаната е повишаване на кръвното налягане, от което страдат много хора у нас. Да не забравяме, че някои хора са по-чувствителни към употребата на натрий.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest