Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»4 съмнителни храни в магазина, от които да се пазите!

4 съмнителни храни в магазина, от които да се пазите!

ЕлиЕли
Помощник Готвач
412499
4 съмнителни храни в магазина, от които да се пазите!

Има храни, които всички ние обичаме и поради една или друга причина смятаме за полезни. А те всъщност не са! Всеки ден си купуваме храни от супермаркета, смятайки ги за безвредни и доверявайки се на производителя, а те всъщност оказват по-скоро отрицателно влияние върху организма и тялото ни.

Ето и четири от храните, които всеки от нас трябва да избягва да слага в пазарската си кошница.

1. Продукти, опаковани в пластмасови или полиетиленови (наелонови) опаковки

Сред тези храни можем да добавим варено-пушените меса, които са вакуумирани, рулцата от раци, сушито, филенцата сьомга, които всички харесваме и сме си купували някога. Въпросът е дали сме се замисляли в какво са опаковани. Но за момента нека оставим самата опаковка и да обърнем внимание на самото съхранение на продукта. За да може той да бъде запазен в добър търговски вид, трябва да съдържа голямо количество консерванти, стабилизатори и оцветители, които да го поддържат годно.

От друга страна, за да е с по-привлекателен външен вид, продуктът се потапя в известно количество саламура и се вакуумира, за да може саламурата да му придаде допълнителен блясък. Това е малка част от триковете за съхранение на продуктите, затова нека се върнем върху това, в което ги слагаме.

Всички сме си поръчвали суши от супермаркета и сме го получавали в пластмасови кутийки. Също така сме си купували нещо, поставено в полиетиленова или пластмасова опаковка. Това, което не знаем или за което не сме се замисляли, е, че полиетиленът (така познатите ни найлонови торбички) са канцерогенни. Това означава не само, че отнема от хранителните свойства и вещества на продукта, но и че вреди на самите нас.

2. Грозде

Гроздето е от съмнителните храни в магазина

Всички обичаме грозде - бяло или черно, със семки или без. Също така всички знаем, че това е един прекрасен плод, съдържащ множество витамини и минерали, подходящ е за различни ястия, мезета, сладкиши и дори напитки. Това, което не знаем, е, че НЕ е препоръчително да го купуваме от близкия до нас супермаркет. Както рибите, които вече споменахме, така и с гроздето търговците не правят компромиси. То е един от най-бързо развалящите се плодове, а това не се харесва на производителите. Поради тази причина те прибягват до използването на химикали, които му позволяват да се съхранява за по-дълго време. Най-добре отидете до най-близкото село и си купете малко грозде от някоя баба, за да сте сигурни, че ще е с първо качество. Ако гроздето, което сте взели от магазина, издържи по-дълго от 2 дни, значи не трябва да го купуваме пак.

3. Сладкиши с плодова глазура или пълнеж

Сладкишите с глазура са вредни храни

Думата глазура свързваме с нещо плодово, шоколадово, захарно и вкусно. Класическата рецепта за приготвяне на такава е какао, масло, мляко и захар. Въпросът е, че някои от основните съставки в купешките сладкиши могат да бъдат заменени. Тази замяна се състои предимно от консерванти, оцветители и аромати, които да придадат желания цвят и вкус. Ето защо следващия път, когато ви се приядат кифлички с боровинков пълнеж или понички с какаова глазура, се замислете дали да си ги купите, или да си ги приготвите у дома.

4. Червен боб

Червеният боб в консерва

Ако сте решил да използвате червен боб в някое от ястията си, не си го купувайте в буркан или консерва, защото винаги съдържат много добавки, сол и захар. Обработката на този тип боб не може да ни стане ясна, ако си го купим стерилизиран, защото никъде не е описана. Важно за червения боб е да се накисне предварително и да се свари добре, за да се изведат естествените токсини, които той съдържа.

Това е една малка част от храните, които не трябва да купуваме. Би било добре да подбираме продуктите по качество или да си ги приготвим у дома, за да сме сигурни в това, което ще консумираме.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest