Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Сладоледи с нетрадиционни вкусове

Сладоледи с нетрадиционни вкусове

Elena MatevaElena Mateva
Помощник Готвач
87473
черен сладолед с нетрадиционен вкус

Когато става въпрос за храна, това, което е основна храна в една страна, може да се счита за странно в друга.

От друга страна, сладоледът е един от продуктите, които изглежда се радват на световна популярност. И все пак, толкова безкрайни са неговите варианти, че винаги има някаква нова съставка или аромат, която да откриете.

Този списък представя странни и уникални сладоледени аромати, които определено не са странни в страните им на произход. Ето 10 от най-непопулярните сладоледени аромати.

1. Лукума

Лукума е субтропичен плод, който произхожда от Андите и сега се отглежда предимно в Перу и Чили. Сведенията за лукума датират от времето преди инките. Лукума има тънка, кафеникаво-зелена или жълтеникаво-зелена кожа и ярко-жълта плът с едно до пет големи, кафяви семена, които приличат на тези на авокадото.

Понякога се нарича яйчен плод, защото месото има цвят на суров яйчен жълтък и текстурата на твърдо сварен яйчен жълтък. Лукума може да се използва по различни начини, но тя често се среща като аромат на сладолед в Перу. Въпреки че действителни цифри не съществуват, някои твърдят, че това е най-популярният сладоледен аромат в Перу, надминавайки шоколада и ванилията. Може да се намери и неаполитански стил, съчетан с ванилия и шоколад или ванилия и ягода. Поради меката си плът и склонността му да губи бързо вода, обикновено се счита за негоден за износ.

2. Мастика

сладолед с мастика

Мастиката е древна гръцка съставка, растителна смола, която се продава под формата на малки кристали. Тези кристали могат да бъдат смачкани на прах и се използват за ароматизиране на сладкиши, пудинги, сладолед и др. Подобно на почти всеки друг елемент от този списък, тя може да се използва както в солени, така и в сладки ястия. Прахът се смесва със сол за солени ястия и захар за сладки ястия.

В Гърция кристалите на мастиката също се наричат „сълзи на Хиос“. На остров Хиос, където се отглеждат дърветата, фермерите правят разрези на дърветата, което позволява сокът да се просмуче и да се втвърди в капчици, преди да падне на земята.

3. Kinako

Kinako означава "жълто брашно" на японски, но под това непретенциозно име се крие уникално вкусна съставка. Kinako е фин прах, оцветен в пясъчно жълто, направен от печени соеви зърна и използван предимно в Япония. Кинако се съчетава добре с ванилия, банан, кафява захар и ядки.

Кинако не е странен в Япония, където се казва, че е предшествал захарта. Всеки, който познава любовта на Япония към Kit Kats и техния вкус, няма да бъде изненадан, ако научи, че кинако е включен и в многобройни видове бонбони.

4. Rosewater

Флоралните вкусове не са много популярни в САЩ в днешно време, където цветята обикновено предизвикват мисли за парфюм, а не за вкусни лакомства. Но не винаги е било така.

В първата американска готварска книга, издадена през 1796, розовата вода се появява в рецепти за торти и ябълков пай. Това е популярен аромат преди ванилията.

Розовата вода е течност, направена чрез дестилиране на розови листенца с пара. В чужбина това е изключително разпространен аромат до днес и може да се намери в безброй международни сладкиши, от турска баклава до индийско ласи и персийски сладолед.

5. Бастани сонати

Бастани сонати е класически персийски (или ирански) сладолед, ароматизиран с розова вода и често шафран, ванилия и / или шамфъстък. Най-забележителното за този сладолед е неговото дъвчене и разтягане, което е резултат от добавянето на салаб, сгъстяващ агент, извлечен от дива орхидея.

Друга интересна особеност на персийския сладолед е добавянето на замразени парчета крем. Може би най-необичайно от всичко е, че понякога бастани сонати се сервира в чаша пресен сок от моркови.

ube сладолед

6. Ube

Ube е коренов зеленчук (известен още като ямс или сладък картоф), който е с наситен пурпурен цвят и сладък вкус. Във Филипините, убе се използва във всички видове десерти, включително торти, бисквити и сладолед. Подобно на лукума, той им придава вкус и цвят.

Въпреки, че ube сладоледът става все по-популярен, това не е нищо ново във Филипините. Уникалният му вкус е описан като „земен“ бял шоколад или комбинация от ванилия и шамфъстък. Пресен убе е трудно да се намери в САЩ, но може да се купи като прах, екстракт или паста.

7. Тамаринд

Тамаринд не може да се счита за най-хубавия плод, но това, което му липсва на външен вид, го компенсира с вкус. Вътрешността му е лепкава кафява каша. Въпреки това, тази пулпа има вкусен сладко-кисел вкус, който се използва в кухнята по целия свят както в сладки, така и в солени ястия.

Едно добре познато приложение в американските домакинства е като съставка в сос Lea & Perrins Worcestershire. Също така е доста често срещана съставка в сосове за барбекю.

Тамаринд може да се купи пресен и като паста, прах или сироп. Тамаринд е донесен от Азия в Мексико през 16-ти или 17-ти век от испанците и сега е популярен и обичан аромат за напитки, бонбони, сладолед.

8. Черен сусам

Черният сладолед от сусам е за Азия това, което е ваниловият сладолед за САЩ. Когато се смилат, семената от сусам стават кремообразни. Те придават цвят на въглен и богат вкус на сладоледа и други ястия. Дълбочината и сложността на черните сусамени семена могат да се сравнят с тъмния шоколад или кафето, аромати, които се обогатяват чрез препичане на семената, преди да се използват.

В Япония черните сусамови семена се смилат и се комбинират с мед, за да се получи паста, наречена нури гома. Тази паста може да се намери на някои международни пазари или специализирани магазини.

9. Кардамон

Зеленият кардамон е подходящ за употреба в сладки и солени ястия, докато черният кардамон се смята неподходящ за десерти.

Индия е най-големият производител на кардамон, така наречената "Кралица на подправките". Често се използва за ароматизиране на индийски сладолед, наречен kulfi. Използват се също шафран и розова вода. Голяма част от вкуса на kulfi идва от кипенето на млякото в продължение на часове, преди да се замрази, за да се създадат нотки на карамелизация.

Кардамонът също се радва на голяма популярност в Скандинавия, откакто викингите го донесли от експедициите си в чужбина. Повече кардамон се консумира в Скандинавия, отколкото навсякъде по света, освен Индия и Близкия изток.

10. Аkutuq

Аkutaq, понякога написано akutuq е сладолед от Аляска. Акутак е местна дума, която просто означава „да се разбърква“.

Прави се чрез разбиване на животински мазнини на ръка и добавяне на масло от морско млекопитаещо и сняг или вода, докато сместа постигне копринена, пухкава текстура. Мазнината често е от карибу, мечка или мускус, докато маслото е от тюлени или китове (модерните версии използват зехтин).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest