Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Кои са празните калории и защо трябва да ги избягваме?

Кои са празните калории и защо трябва да ги избягваме?

Мария СимоваМария Симова
Автор
50620k
източници на празни калории

Калория – това е единица за измерване на енергията, която носят почти всички хранителни продукти. Освен енергия, всеки продукт има своя хранителна и биологична стойност, която осигурява физиологичните нужди на организма от хранителни вещества.

Затова техният състав трябва да съдържа протеини, мазнини, въглехидрати, хранителни фибри, незаменими аминокиселини, витамини, минерали, полиненаситени мастни киселини и други хранителни вещества.

Ако в продукта няма полезни вещества а съдържанието му на калории е доста високо, тогава е общоприето, че той съдържа така наречените празни калории. Този термин не е съвсем професионален, но е много важен за съставяне на компетентна диета, особено по време на отслабване.

Празните калории са храна, в която практически няма нищо друго, освен енергийна стойност. Следователно, те не дават на организма никакви хранителни вещества, които могат да го поддържат, укрепват имунитета, подобряват тялото, подобряват състоянието на кожата и косата.

След като консумирате такава храна, гладът бързо настъпва, тъй като вътрешните органи не получават необходимото количество хранителни вещества. В същото време, излишната енергия от нежелана храна бързо се депозира в запаси на мазнини.

Източници на празни калории:

Съвременното понятие за празни калории обхваща различни продукти, които нямат полезни свойства, но са много разпространени и употребявани в големи количества. Списъкът с такива хранителни продукти е доста обширен и включва следните наименования:

- Чипс, пържени картофи, пържени хапки и друга бърза храна;

- Различни видове сладкиши, шоколади с пълнеж и бонбони, особено близалки, които се състоят от захар, аромати и изкуствени оцветители;

- Бял ориз, сладкиши с бяло брашно, бисквити, крекери и други зърнени продукти, които са напълно обработени;

- Сладки газирани напитки, на базата на синтетични аромати и оцветители;

празни калории

- Маргарин, кулинарни мазнини, мазни сосове, майонеза, кетчуп, полуфабрикати, колбаси;

- Готови зърнени закуски, осолени ядки;

Такива продукти дават бързо, но много кратко насищане, тъй като простите въглехидрати веднага се превръщат в енергия, излишъкът от която се отлага в мастния резерв. Организмът отново трябва да се снабди с храна, защото се създава усещане на глад.

На практика, няма пълни протеини, здравословни въглехидрати и мазнини в такава храна, както и витамини и минерали. Основно се състои от лесно смилаеми захари и наситени мастни киселини в комбинация с подобрители на вкуса, аромата, цвета и други изкуствени добавки.

Вреда за организма

Празните калории вредят не толкова на фигурата, колкото на здравето. Прекомерният прием на захар и наситени мазнини влияе неблагоприятно върху вътрешните органи, предимно черния дроб и панкреаса, както и на целия храносмилателен тракт. Поради тази причина постоянното хранене с нездравословна храна допринася за:

- развитието на затлъстяване, диабет, много хронични и сериозни заболявания;

- запушени черва, което води до проблеми в храносмилателния тракт, чест запек или диария;

- повишаване на нивото на лошия холестерол, развитието на сърдечно-съдови заболявания;

- нарушение на храносмилателните и метаболитни процеси, създаване недостиг на хранителни вещества;

Избягвайте празните калории

В повечето случаи е невъзможно да премахнете празните калории от храната, но можете значително да намалите консумацията им, ръководейки се от следните правила:

- да замените сладките газирани напитки с газирана минерална вода, с добавки на натурални плодови сокове;

- откажете захарта, като използвате малко количество мед и сушени плодове с ядки, вместо сладкиши (можете да ги смелите и приготвите полезни домашни сладки);

- правете салатите не с майонеза от магазина, а с нискомаслена заквасена сметана или зехтин с лимонов сок;

- вместо хамбургер е по-добре да ядете сандвич с пълнозърнест хляб с маруля, краставица и домат, слайсове от нискомаслено сирене и кашкавал, риба;

- откажете пакетираните сокове в полза на фрешове, смутита или пресни зеленчуци и плодове;

- Не купувайте полуфабрикати или готови ястия (гювечи, салати, кюфтета и др.), а се отдайте на домашно приготвената храна.

Включете в менюто си повече пълнозърнести продукти, зеленчуци, плодове, нискомаслени млечни и кисело-млечни продукти. Да живеете без „вкусотии“ е твърде трудно, но веднъж седмично ви е позволено да ядете любимия продукт с празни калории.

Учените са доказали, че периодично се изисква да се поглезите, в противен случай може да се получи срив. Следователно, ограничавайки празните калории в храната, не можете напълно да изоставите удоволствията. Мярка е необходима във всичко, дори и в борбата за добро здраве и стройна фигура.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest